Dekorasyonda Beton Trendi - Blog - Meraklısı İçin
Dekorasyonda Beton Trendi

Dekorasyonda Beton Trendi

Dekorasyon trendlerinde uzun bir süredir doğal malzemeler ön plana çıkıyor. Ahşap kasalar, paletler, metal plakalar derken şimdi de beton brütler ve saksılar sardı dört bir yanımızı. Restoranlarda, kafelerde evlerde sanki tamamlanmamış gibi gözüken beton duvarlara sıklıkla rastlayabilirsiniz. Eskiden olsa anlam veremeyeceğimiz, inşaat hali hissi verecek olan bu görüntüler artık sevdiğimiz ve gözümüzü rahatlatan görüntüler oldu. Doğayı, doğallığı ve minimalliği hayatımızın içine katan tasarımlar artık hepimizi cezbediyor. E biz de bu trendi öğrenip de el atmasak olmazdı. Belki duvarımızı beton görünümünde boyamak hemen hayata geçirebileceğimiz bir şey değil ama beton saksı modasına uyarak harika saksılarımızı hemen yapabiliriz. Beton saksı yapımını anlatmadan önce biraz bu trendden bahsedelim.

beton duvar dekorasyonu

Duvarlarda Beton Grisi

Öncelikle beton grisi rengi duvarlarda tamamlayıcı bir görüntü oluşturuyor. Bir çok duvar rengi ile uyum sağlayabiliyor ve bu nedenle rahatlıkla kullanılıyor. Ayrıca bu rengin sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkisi olduğu söyleniyor. Bu tip duvarların kullanıldığı restoran ve kafelerde müşterilerin rahat hissetmesi de düşünülüyor. Ancak en önemlisi özgün halinde bırakılan duvarların modern ve doğal bir görüntü oluşturuyor olması. Brüt beton diyince aklınıza soğuk bir ortam gelebilir ancak hiç öyle düşünmeyin. Mobilyalarda ve dekorasyon malzemelerinde renkli ve eğlenceli bir tarz seçerseniz çok hoş doğal ve sıcak bir ortam oluşturabilirsiniz. Ya da tam tersi bitki ve heykeller kullanırsanız daha sakin ve dingin bir ortam yaratabilirsiniz. Bu trend uzun zamandır var aslında, şimdilerde beton kullanımının objelere geçmesi daha çok dikkat çekiyor.

brüt beton duvar dekoru

Betondan Dekoratif Objeler

Brütalist tasarım adı verilen bu yeni trendde neler yapılmıyor ki. Bazı firmalar betondan dekoratif objeler üretmeye başlamış bile. Mumluklar, saksılar, şamdanlar çerezlikler hatta aydınlatmalar bile yapılıyor artık. Geometrik ve modern bir görüntü vererek yapılan bu tasarımlar insanı cezbediyor. Öyle ki Fransız bir şirket kartvizitlerini sürekli kaybeden çalışanları için betondan kartvizit bile yaptırmış. Daha neler göreceğiz kim bilir :)

beton dekorasyon ürünleri

beton şaraplık

beton kartvizit

Beton Briket ve Saksılarla Bahçe Düzenlemesi

Bahçeniz varsa ve yeni bir düzenleme yapmak istiyorsanız beton briketleri kullanarak farklı ve modern görüntüler elde edebilirsiniz. İster belirlediğiniz bir alana briketleri istediğiniz düzene göre dizerek, isterseniz de fotoğraftaki gibi sağlam bir silikon yapıştırıcı ile biriketleri üst üste birleştirerek çiçeklerinizi ekmek için saksılar oluşturabilirsiniz. Tabii ki briketlerin altına aliminyum bir parça yapıştırarak saksı işlevi görmesini sağlamanız gerekiyor. Eskiden boş yağ tenekeleriyle saksı yapardık bahçelerimize şimdi ise inşaatta kullanılan beton briketlerle.. Böyle daha güzel bir görüntü elde ediliyor sanki, ne dersiniz? :)

briket ile bahce düzenleme

briket bahce düzenlemesi

beton bahçe düzenleme

Şimdi gelelim bizim beton saksıları nasıl yapacağımıza. Evlerinizde bitki yoksa bahar gelmişken evlerinize de getirin ve hemen bir bitki edinin. Hatta Teraryum ve Bonsai atölyelerine katılarak bitkinizi kendiniz de yapabilirsiniz. Bonsai ağacınızı yaptığınız beton saksıya ekebilirsiniz harika bir bütünlük sağlayacaklardır. Şimdi gelelim beton saksı yapımına;

Beton Saksı Harcı İçin Malzemeler

beton saksı yapımı

  • Çimento
  • Mermer Tozu (isteğe bağlı)
  • Derz Dolgu Malzemesi veya İnce Kum
  • Su
  • Zımpara
  • Hazırlayacağınız çimento harcını döküp kalıp olarak kullanabileceğiniz farklı boylarda plastik kaplar ya da meyve suyu süt kutusu gibi kapları keserek kullanabilirsiniz.

beton-bu-yu-k-saksi.png

beton renkli saksi

Beton Saksı Yapılışı

Çimento karılışını az çok görmüşsünüzdür. Öncelikle çimento ile kumu bir kapta yavaş yavaş karıştıracaksınız sonra o karıştırdığınız tepeciğin üzerinden yavaş yavaş su ilave etmeye başlayacaksınız. Çimento ve su dengesinin 1 ölçü çimentoya 2 ölçü su olması gerekiyor. Karıştırırken kendiniz kıvamını anlayabilirsiniz ancak örnek vermek gerekirse 1 bardak çimentoya bir kaşık mermer tozu ve bir kaşık da derz koyabilirsiniz. 2 su bardağı su ilave ederek bunları karıştırabilirsiniz. Yumuşak ve akışkan bir kıvama gelene kadar karıştırmaya devam edeceksiniz.

Çimentomuz kıvama geldikten sonra gelelim kalıba dökmeye. İç içe geçecek şekilde iki adet kabınız olması gerekiyor. yoğurt kapları meyve suyu kapları silikon kek kalıpları hangi boyut ve şekilde istiyorsanız ona göre kaplar düşünebilirsiniz. Çimentoyu kalıba döküp küçük boyu da içine yerleştirdikten sonra küçük kabın içerisine sabitlemek için bir ağırlık yerleştirmeniz gerekiyor. Daha sonra 1 günlüğüne kurumaya bırakıyorsunuz. Kuruduktan sonra pürüzleri gidermek isterseniz zımpara ile zımparalayabilirsiniz ancak doğal bir görünüm tercih ediyorsanız hiç dokunmayabilirsiniz. Ayrıca eğer saksılarım renkli olsun diyorsanız, akrilik boyalarla istediğiniz gibi renklendirme yapabilirsiniz. Biz formülü verdik gerisi sizin tasarım ve hayal gücünüze kalıyor :)

45781 kez okundu.

Son Blog Yazıları

Eğlenceli Pop-up Kartlar

Eğlenceli Pop-up Kartlar

Zaman zaman masal kitaplarında ya da davetiye ve tebrik kartlarında pop-up resimli sayfalara rastlamışsınızdır. Yaşımız kaç olursa olsun böyle 3 boyutlu bir tasarım ile karşılaştığımız zaman hoşumuza gider ve yüzümüzü gülümsetir. Bu yazımızda bir pop-up kitabı da, basit bir kartı da nasıl oluşturacağınızı anlatacağız.

11.4.2017
Mutfakta Organik Boya Üretimi

Mutfakta Organik Boya Üretimi

Evdeki malzemelerimizle üretebileceğimiz neler var neler.. Şimdi bunlara bir yenisini daha ekliyoruz; organik, soft renkli, doğal mı doğal boyalar. Aldığınız portakallar çürük çıktı veya dolapta yumuşadıysa, ıspanaklarınız pancarlarınız dolapta çok beklediyse sakın çöpe atmayın! Pek de sağlıklı bulmadığımız gıda boyalarının yerine, işte size organik gıda boyası malzemesi :)

6.4.2017
Dekorasyonda Beton Trendi

Dekorasyonda Beton Trendi

Dekorasyon trendlerinde uzun bir süredir doğal malzemeler ön plana çıkıyor. Ahşap kasalar, paletler, metal plakalar derken şimdi de beton brütler ve saksılar sardı dört bir yanımızı.

30.3.2017
Çilek Takı Yapımı

Çilek Takı Yapımı

Bahar geliyor. Şu son soğuk günleri de atlatalım artık içimiz kıpır kıpır olacak, çiçeklere, böceklere kavuşacağız. Soğuktan evden çıkamadığımız şu günleri de baharda uçuş uçuş elbiselerimizin üzerine takacağımız takıları yaparak geçirsek ya? Hem de kendi tasarımımız olacak.

15.3.2017
Nasıl Yapılıyor Bu Quilling Sanatı?

Nasıl Yapılıyor Bu Quilling Sanatı?

Quilling, ilginç tasarımlar yaratmak için yuvarlanmış, şekillendirilmiş ve bir araya getirilmiş kağıt, kumaş, cam hatta fondan şeritlerin kullanılmasını içeren bir sanat türü. Ancak şimdilerde genellikle malzeme olarak genellikle kağıt kullanılmış örnekleri görebilirsiniz. Bu sanatın ismini, ilk defa uygulayanların kağıdı kıvırmak için kuş tüyü kullanmaları sebebiyle ‘quil!den aldığı düşünülüyor.

23.2.2017
Resimsi Fotoğraf Tekniği; Cyanotype

Resimsi Fotoğraf Tekniği; Cyanotype

Fotoğraf sanatı 19. yüzyılda Yüksek Sanat Dönemi’nden başlayan bir süreçte resim sanatından etkilenmeye başlamış. O zamanki fotoğraf sanatçıları teknik imkanlara bağlı olarak ürettikleri fotoğraflarda hem konu hem de teknik bakımından resimsel fotoğraflar üretmişler.

14.2.2017
Kağıt Tutkusu

Kağıt Tutkusu

Kağıt hobisi olan biriyle tanışanlar bilirler, onların kullandığı defterler kesinlikle sıradan değildir. Ya el yapımıdır, doğaldır ya da farklı bir çeşit kağıttandır, farklı bir dikişle ciltlenmiştir. Kağıdın kokusu, dokusu yeni bir parfümü koklamak gibidir ve bu durum gerçek bir tutku haline gelmiştir onlar için.

17.1.2017
Kendin Yap! 7 - Rengarenk Defterler

Kendin Yap! 7 - Rengarenk Defterler

Ne kadar ileri teknolojiye sahip olursak olalım defterler hayatımızın bir köşesinde mutlaka hala bulunuyor. İster not defteri olsun, ister ajanda, okul defteri, eskiz defteri veya günlükler..

10.11.2016
Kendin Yap Projeler İle Tüketme Üret!

Kendin Yap Projeler İle Tüketme Üret!

Evinizi bambaşka bir havaya sokmak düşündüğünüz gibi masraflı olmayabilir. Artık klasik ev dekorasyonları yerine farklı objeleri ve malzemeleri amaçları dışında kullanarak yeni bir şey yaratmak çok daha farklı ve dinamik bir hava katıyor evlerimize.

12.10.2016
Atık Kağıtlardan Sanat Yapmak: Paper Mache

Atık Kağıtlardan Sanat Yapmak: Paper Mache

Merhaba, Paper Mache denince büyük ihtimalle bir çoğunuz nasıl bir uygulama olduğunu merak etmişsinizdir. Aslında Paper Mache dediğimiz şeyin bildiğimiz ilkokullarda ortaokullarda çocuklarınızın veya sizlerin yapmış olduğu kağıt hamuru çalışmaları olduğu büyük ihtimalle aklınıza gelmemiştir. Bizlere okullarda bu çalışma ile daha çok maske yaptırırlardı, herkes birbirinin yüzünden kalıp alırdı, güle oynaya yapardık maskelerimizi. Şimdi bu uygulama o kadar çok gelişmiş ve çeşitlenmiş ki heykeller, dekoratif bardaklar, tabaklar, biblolar yapılıyor.

18.7.2016

Önceki blog yazıları

İlginizi çekebilir