Yaratıcılığınızı Özgür Kılın (MindMap) - Blog - Meraklısı İçin
Yaratıcılığınızı Özgür Kılın (MindMap)

Yaratıcılığınızı Özgür Kılın (MindMap)

Yeni bir fikir üretirken her birimizin farklı yöntemleri vardır. Aklımıza bir fikir geldiğinde beynimizden onunla bağlantılı bir çok sözcük ve düşünceler adeta fışkırmaya başlar. Zincirin başlangıcı gibi sonra o alt düşüncelerden de binlerce başka düşünce türetilir. Aklımızdan geçen tüm bu düşünceleri geleneksel not alma tekniğiyle oluşturduğumuzda beynimizin görsel kısmını kullanmasına hiç izin vermiyoruz. Zihnin renk algısı şekiller vs. gibi becerilerinden çok az yararlanıyoruz. Yaratıcılığın temel araçlarından biridir renk, tek renkli notlar sıkıcıdır. Bulmak istediğiniz bir şeyi uzun uzun yazılmış notların arasında kolayca bulamazsınız, içinde kaybolursunuz. Klasik not alma tekniğinin iki dezavantajı var; beynimizin yeteneklerinin tamamını ve yaratıcılığın en önemli unsuru olan rengi kullanmaz.

Daha önceki ‘Yaratıcılık Doğuştan Gelmez, Geliştirilir' başlıklı yazımızda da bol bol karalamalar yapın, bir semineri dinlerken not almak yerine şemalar çizin, bu yaratıcılık için çok daha faydalı diye bahsetmiştik. İnsan beyni üzerinde yapılan çalışmalar zihin haritası yönteminin zihnimizin sağ ve sol kısımlarının ikisini birden çalıştırdığını söylüyor. Olguları yazı karakterleri ile simgelemenin ötesine geçip onları canlandırmamızı ve sağ beyni daha aktif kullanmamızı sağlıyor. Zihin haritasını nasıl oluşturacağınız, nerelerde kullanacağınız hakkında bilgileri bu yazımızda sizlere örneklerle beraber vereceğiz. 

En basit şekliyle mind mapping oluşturmak için ihtiyacınız olan şeyler kağıt ve renkli kalemlerdir. Bu yöntemi her yerde kullanabilirsiniz, evde, vapurda, seminerde veya ders dinlerken. Nerede ihtiyacınız varsa bu yöntemi kullanarak yaratıcığınızı geliştirmek çok kolay. 

Zihin Haritası Kullanmak Size Neler Sağlar?

yaraticilik

Zihin haritaları bir not alma ve aynı zamanda yaratıcı düşünme tekniğidir. Notlarınızı yaratıcı bir şekilde alarak aklınızda kalmasını, daha kolay hatırlamanızı ve çok daha iyi anlamanızı sağlar. Zihin haritasının ana fikirinde görüntü vardır. Şekiller ve görseller hafızanızda daha kalıcı olurlar. Oluşturduğunuz şekillerin her biri dallara ayrılır ve bu dallar ana fikir için farklı anlamlar ve konular yaratır. Bu dallar birbiriyle bağlanırken aslında bağlanan düşüncelerdir.
Zihin haritaları merkezden dışarı doğru ilerledikçe sizin düşünceleriniz de aynı şekilde ilerler ve bir süre sonra zihniniz açılır. Bu sayede daha yaratıcı düşünmeye başlarsınız ve hayal gücünüz gittikçe genişler. 

Min map zihninizle beraber çalışır ve düşünceler arasındaki bağlantıları kurmanıza yardımcı olur. Haritaya eklediğiniz her yeni dal bir önceki ile bağlantılıdır ve çizdiğiniz bu harita nasıl düşündüğünüzün bir görsel yansımasıdır aslında. Şehir haritalarında olduğu gibi ana noktaya odaklanmayı sağlayarak, bağlantı kurma yolu ile sizi sonuca doğru götürür. 

mind-map-nasil-yapilir.jpg

Bu teknik diğer tekniklerden farklı olarak kişiye zaman kazandıran da bir yöntemdir. Aslında önceden beri var olan bu tekniğin farklı bir türü olan karar ağacını yazılım uzmanları ve sistem geliştiricileri kullanıyormuş. Yöntemin yeniden keşfedilmesi Tony Buzan tarafından olmuş. İnsanların bu tekniği kullandığında ders planlama, ders çalışma, problem çözme, özet çıkarma ve sunum-konuşma hazırlama gibi konularda çok daha başarılı oldukları görülmüş. Mind-map oluştururken renkleri şekilleri çizimleri sembolleri dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Herhangi bir kısıtlama yok. İşin konusu yada ana fikir sayfanın en ortasında olur. 

Kısaca zihin haritaları hatırlama gücünüzü arttırır. Beyninizi ve yaratıcılığınızı uyandırır, size zaman kazandırır. Kısıtlayıcı değildir sonradan eklemeler ve düzeltmeler yaparak değiştirebilirsiniz. 

Zihin Haritasını Hangi Durumlarda Kullanabilirim?

Beyin fırtınası da yaratıcı düşünme yöntemlerinden biridir ve zihin haritası ile birleştirildiğinde tartışmasız çok daha etkilidir. Beyin fırtınası sırasında ortaya çıkan fikirleri zihin haritası yöntemi ile birbirlerine bağlayıp birleştirebilirsiniz. Çok iyi bir yol gösterici olur ve sonuca ulaşmanız daha kolay olur.

mindmap örneği

Günlük rutin işlerinizde, iş veya okulla ilgili haftalık planlamalar yaparken de bu yöntemi kullanabilirsiniz. Orta ve uzun vadeli hedeflerinizde de yine aynı şekilde yararlı olacaktır.Ana hedefinizi merkezde tutup sonra alt hedefleri çıkararak birbiriyle bağlantı kurarak nasıl bir yol izleyeceğinizi görebilirsiniz. 

Toplantı hazırlıklarında, toplantıya girmeden önce üzerinde konuşacağınız konuyu bu yöntemle belirleyebilir, anlatacaklarınızı tek sayfada görselleştirebilirsiniz.

Not tutma ve raporlamalarınızda da yine aynı şekilde zihin haritası yöntemini kullanabilirsiniz.

Zihin Haritası Nasıl Oluşturulur?

mind map yapmak

Öncelikle kağıdınızı yatay bir şekilde kullanın ki ihtiyacınız olan boş alanları sağlayın. Kağıdın en ortasında konu başlığını büyük harflerle yazın ve size onu çağrıştıracak bir simge ya da resim çizin. Çizdiğiniz simgenin size ne çağrıştırdığı önemlidir.

Daha sonra saat 1 yönüne doğru ilk dalınızı çizin ve anahtar kelimeyi yazın yada şeklini çizin. Dalları oluşturmaya saat yönünde devam edin.Gerekli gördüğünüzde başlıkların altına onu en güzel ifade edecek şekli sembolü vb. çizin. Dalları çizerken de farklı renkler kullanmaya özen gösterin. 

Sonra oluşturduğunuz bu kolların altına hangilerine gerekiyorsa alt başlıklar açarak detaylandırın, destekleyici başlıklar atın yada şekiller çizin. Haritanızı mutlaka sembollerle desteklemeye çalışın bu beynin sağ kısmı için ve hafızanız için önemlidir. 

zihin haritasi

Son olarak haritanızın tümünü inceleyerek alt başlıkları birbirleri ile ilişkilendirin. Tüm başlıkları gözden geçirin değiştirme veya ekleme yapabilirsiniz. Birbiri ile ilişkilendirdiklerinize farklı bir işaret koyun veya aynı renkleri kullanın. 

Aslında bu yöntemi kullanmaya başladıktan sonra kendinize göre bir dil oluşturacaksınız ve alışkanlık haline gelecek. Zihin haritası olaylara genel bir bakış açısı kazanmanıza yardımcı olacak. Yaratıcılığınızı özgür kılmanın bir çok yolu var bu yöntemle hem bunu başaracaksınız hem de işlerinizi kolaylaştıracaksınız. 

12783 kez okundu.

Son Blog Yazıları

Lokum: Türk Mutfağının En Tatlı Üyesi

Lokum: Türk Mutfağının En Tatlı Üyesi

Lokum hakkında en kadar bilginiz var? Haydi, gelin birlikte Türk mutfağının en tatlı üyesini inceleyelim! İşte size lokum ile ilgili bilmediğiniz tüm gerçekler, Türk lokumu nasıl yapılır, faydaları nelerdir, nasıl servis edilir.

5.6.2020
Zaman Kapsülü: İçinde sizin olmadığınız bir dünyaya mesaj göndermek

Zaman Kapsülü: İçinde sizin olmadığınız bir dünyaya mesaj göndermek

Kendi hayatının sınırları dışına taşmak insanoğlunun her zaman en büyük tutkularından biri olmuştur. İletişimin bugüne kıyasla çok daha sınırlı olduğu dönemlerde insanların bu cezbedici amaca ulaşmak için buldukları bir yöntemden söz edeceğiz. Zaman kapsülleri.

26.3.2020
Balkonların nazlı kızı sardunya'nın bakım rehberi

Balkonların nazlı kızı sardunya'nın bakım rehberi

Rengârenk çiçekleri ve yapraklarının enfes kokusu ile bahçelerin ve balkonların vazgeçilmezi olan Sardunya'dan söz edeceğiz bu yazıda. Sardunya hakkında detaylı bilgi sahibi olup, bu çiçek türünün yetiştirilmesindeki püf noktaları merak edenlerdenseniz, sardunya nereden geliyor, nasıl yetiştirilir, nelere dikkat etmelisiniz, sardunya nasıl çoğaltılır gibi tüm ihtiyaç duyduğunuz bilgileri bu yazıda toparlamaya çalışacağız.

17.1.2020
Hobilerinizden nasıl para kazanabilirsiniz?

Hobilerinizden nasıl para kazanabilirsiniz?

Boş zamanlarınızı değerlendirdiğiniz ve yapmaktan keyif aldığınız aktiviteler mutlaka vardır. Karşılığında hiç bir şey almadığınız durumda bile, onlarla vakit geçirmenin size iyi geldiği hobilerinizden söz ediyoruz. Peki, bu aktiviteleri yani hobilerinizi paraya çevirmeyi hiç düşündünüz mü? Evet, hobilerinizi para kazanabilmek mümkün. İşte bunlar için işinize yarayacak ipuçlarını sizin için bir araya getirdik.

15.11.2019
Cadılar Bayramı Nedir, Nereden Gelir?

Cadılar Bayramı Nedir, Nereden Gelir?

Pagan kökenli bir bayram olan Cadılar Bayramı, her yıl 31 Ekim’de kutlanıyor. Kökeni pagan olsa da daha sonraları Hristiyanlar tarafından da kabul gördüğü biliniyor. Günümüzde de kutlanmaya devam eden ve her geçen sene ülkemizde de adını daha fazla duymaya başladığımız Cadılar Bayramı'nı merak eden takipçilerimiz için bu bayram nereden geliyor, kimler kutluyor gibi soruların cevabını araştırdık.

31.10.2019
Evde Yapılabilecek Hobi Önerileri

Evde Yapılabilecek Hobi Önerileri

Sonbaharın pastel tonları her yeri sarmaya başladı. Açık alan aktivitelerinden vazgeçmek zorundaysanız üzülmeyin. Evde yapılabilecek hobi önerileri, yaşam alanınıza değer katıyor.

29.10.2019
Scrapbooking'i Keşfedin

Scrapbooking'i Keşfedin

Scrapbooking'in tam anlamını açıklayacak olursak; kişiye çeşitli kaynaklardan gelen çeşitli bilgi ve materyalleri ya da kişinin anılarını, geçmişini toplama ve organize etme biçimi diyebiliriz.

10.7.2017
1 Yaş Doğum Günü Partisi İçin Öneriler

1 Yaş Doğum Günü Partisi İçin Öneriler

Bebeğiniz artık 1 yaşında ve şimdi parti zamanı! :) Anneler için ilk yıl zaman çok çabuk geçer ve bu nedenle bebeğinin 1 yaş günü partisi çok daha özel olur.

14.6.2017
Düğün Davetlileri İçin El Yapımı Hediyelik Önerileri

Düğün Davetlileri İçin El Yapımı Hediyelik Önerileri

Hayalinizdeki vintage ve doğal düğün konseptlerine yakışacak, kolayca ve uygun fiyata kendiniz hazırlayabileceğiniz hediyelik önerilerimiz var. Bakalım beğenecek misiniz :)

1.6.2017
Lucid Rüya - Bilinçli Rüya Deneyimi

Lucid Rüya - Bilinçli Rüya Deneyimi

Lucid dream (aklı başında/bilinçli rüya) görme, adından da anlaşılabileceği gibi rüyalarınızı bilinçli olarak gözlemleme ve / veya kontrol etme becerisidir. Rüyalarınızı rüyada olduğunuzu bilerek ve yaşadığınız her şeyi gerçek gibi hissettiğinizi bir anlık düşünün, şahane bir şey olurdu değil mi?

26.5.2017

Önceki blog yazıları

İlginizi çekebilir