Yaratıcılık Doğuştan Gelmez, Geliştirilir - Blog - Meraklısı İçin
Yaratıcılık Doğuştan Gelmez, Geliştirilir!

Yaratıcılık Doğuştan Gelmez, Geliştirilir!

İnsanın yaratıcılığı var olan şeyleri kullanıp buna düşünce gücünü ekleyerek yeni bir şeye dönüştürmektir. Yani insanın yaratıcılığında yoktan var edilen hiçbir şey yoktur, elimizde mevcut olanlarla mevcut olmayan şeyi oluşturma eylemidir diyebiliriz. Yaratıcı olmak ve yararlı şeyler üretmek istiyorsak günlük düşünce yaklaşımlarımızdan sıyrılmamız ve farklı bir düşünce tarzı geliştirmemiz gerekir. Yerleşmiş ve sıradan düşüncelerimizle yaratıcı olmayı, olanı yeni bir şeye dönüştürmeyi başaramayız. Yeni düşünceler fikirler üretebilmek sorgulamayı ve araştırmayı gerektirir. Düşüncelerimiz ezberleri bozan türde olmalı ve sorular sorup farkındalık yaratmalıdır. 

Ancak zaman zaman yaratıcı meslek grubunda çalışan kişiler bir tıkanma, saplanma durumu yaşayabiliyorlar yada bunun korkusunu sıklıkla yaşayabiliyorlar. Bu nedenle yaratıcılıklarını geliştirmek ve canlı tutmak için çeşitli çözüm yolları arıyor veya geliştiriyorlar. Bu durumla ilgili yapılmış bir bilimsel deney var öncelikle onu anlatalım sonrasında da yaratıcılığımızı geliştirmek için neler yapabiliriz buna bakalım.

yaratici düşünce geliştirme

Einstellung effect adı verilen bir deneyde insanların problem çözmeye yaklaşımlarında ne kadar yaratıcı olup olmadıkları, önceki deneyimlerine bağlı kalıp kalmadıkları analiz edilmiş. 
Einstellung, yeni problemleri çözerken önceki deneyimlerin olumsuz etkisi olduğunu söyler. Bir kişinin yeni bir problemi çözmek için daha uygun yöntemler olsa bile, önceki deneyimlerinin etkisi ile daha zor veya dolaylı yoldan çözmeye çalışır. Bu geçmiş deneyimlerin kişinin problem çözme ve yaratıcı zekasını olumsuz etkilediğini göstermektedir. Bu konuyu 1942 yılında Lunchins'in yaptığı "su kavanozları" deneyi açıklıyor. Kısaca deneydeki katılımcılara farklı ölçülerdeki su kavanozları verilerek belli bir miktardaki suyun ölçülmesi istenir. Karmaşık bir yolla herkes sonuca ulaşır. Katılımcılara ölçüler ve miktar değişikliği yapıldığında bu sefer sonuca ulaşmak çok basit olmasına rağmen birinci denemedeki karmaşık yolu kullanmaya çalışırlar. Bu durum eski deneyimlere olan takıntımızın göstergesidir. Deney sırasında zaman zaman Lunchins'in "Don't be blind!" uyarısı ise olumlu sonuçlanmış, sonraki sorularda deneklerin yarısından fazlası basit çözüm yoluna yönelmiştir. Yani bu saplanma durumunu önlemek için yapılabilecek yöntemlerden birinin de bu konudaki gibi uyarı olduğu görünüyor. Öyleyse tasarımcıların bir tasarım sürecinde takılabileceklerinin bilincinde olmaları bu durumu engelleyebilir. Bilinçte sürekli bir tekrar ya da dışarıdan gelen uyaranlar bir farkındalık yaratacaktır.

Pek çok kişi modern dünyada yaratıcılığı doğuştan gelen bir yetenek gibi nitelendirse de aslında öğrenilen ve sonradan değiştirilip geliştirilebilen bir şeydir. Peki yaratıcılığı günlük hayatımızın bir parçası haline nasıl getiririz? 

Bol Bol Karalamalar Yapın

karalama yapmak

Bildiğimiz telefonda konuşurken bir toplantı dinlerken vs. elimize gayri ihtiyari alıp yaptığımız karalamalardan bahsediyoruz. Ancak toplumda karalama yapmaya olan bakış açısı boşa vakit harcadığı, dikkat dağıttığı, saçma ve gereksiz olduğu yönünde. Yurt dışında bazı iş yerlerinde toplantı sırasında özellikle karalama yapmaları isteniyormuş çalışanların. The Doodle Revolution(karalama devrimi)'un yazarı Suni Brown, Henry Ford'dan Steve Jobs'a kadar olan en büyük düşünürlerden bazılarının yaratıcılığı arttırmak için karalama yöntemi  kullandığını belirtiyor. ‘Karalama, hatırlama düzeyini artırabilir ve benzersiz nörolojik yolları harekete geçirerek yeni anlayışlara ve bilişsel atılımlara yol açabilir.'diyor. Ayrıca Ted Talks'a yaptığı konuşmada karalamayı yeniden tanımlıyor;'Karalama yapmak düşünmene yardımcı olmak için yapılan gayri ihtiyari çizgilerdir.' Sözlü bir şey dinlerken şekiller çizerek ve karalama yaparak not alanlarda bilgiler daha çok aklında kalıyormuş. 

İşte Sunni Brown'ın karalama hakkındaki Ted Talks konuşması;

Daha Önce Hiç Yapmadığınız Bir Şey Deneyeceğiniz Bir Kursa Kaydolun

Kendinizi günlük monoton olarak bulunduğunuz hayatın dışına ittiğinizde yaratıcılık ortaya çıkar. Yaratıcı düşünceleriniz gelişmeye fırsat bulur ve yeni şeyler öğrenirsiniz. Yeni bir dil öğrenmek, yeni bir alet kullanmak, seramik resim el işi vs. daha önce yapmadığınız her hangi bir hobi edinmek yaratıcılığınıza katkı sağlayacaktır. 

Kendinize Özgür Olabileceğiniz Doğru Ortamlar Yaratın

yaratıcı düşünme ortamı

Doğrusunu söylemek gerekirse herkes yaratıcı olabilir, yeni ve farklı bir şeyler üretebilir. Bunun için sadece doğru ortama, uyarıcılara ve desteğe ihtiyaç duyarsınız. Çocuklar kısmen yaratıcı bir enerji ile dolup taşıyorlar bunun sebebi eleştirilmekten doğru veya yanlış yapmaktan tedirgin olmuyorlar. Doğal olarak bu korkular nedeniyle yaptıkları yada yapacakları işte risk almayan yetişkinlerde başarısızlık oranları artıyor. 

Bu nedenle Google, çalışanlarına plaj voleybolu oynayabilecekleri ve ücretsiz bira içebilecekleri eğlenceli aktiviteler sağlamak için elinden geleni yapıyor. Çalışanların yaratıcı hatta tuhaf fikirlerini bir ortamda yüksek sesle ifade edebilecekleri, kendilerini rahat hissedebilecekleri ortamlar geliştirmek çalışanların yaratıcıklarını destekliyor. Firmaların bu konuda alışılmadık fikirlerin paylaşılabileceği ve yaratıcıkla beslenen çalışanların kendilerini rahat hissedeceği aktiviteler yapması önemli. Eğer iş yerinde böyle bir ortamınız yoksa bunu kendiniz de sağlayabilirsiniz. 

Yaratıcı Fikirler Geliştirmek İçin Her Zamanki Beyin Fırtınası Yöntemi Yerine Vücudunuzu Hareket Ettirin 

beyin fırtınası

İş yerinde veya ekip çalışmalarında yaratıcı fikirler geliştirmek için genellikle çalışanlar bir toplantı odasında toplanır ve brainstorming dediğimiz beyin fırtınası ile fikir geliştirme yöntemini kullanır. Bunun yerine farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Bunun yerine siz bir yürüyüşe çıkarak ortamınızı değiştirip vücudunuzu hareket ettirerek çözmeniz gereken sorunu farklı bir ortamda düşünebilirsiniz. Tiyatro oyunlarında karakteri canlandırmak için farklı pozisyonlara girerler ve sürekli hareket ederler. Fiziksel hareketlerin yaratıcı dşünmede pozitif etkisi olduğu düşünülüyor.

Bir Eskiz Defteri Edinin 

eskiz yapmak

Boş zamanlarınızda telefonla uğraşmak yerine defterinize eskizler yapmak zamanınızı faydalı bir şekilde kullanmanın en eğlenceli yollarından biridir. Çantanıza kolayca sığabilecek bir defter alın ve kahvenizi beklerken yada bir yolculuk yaparken etrafınızda gördüğünüz yada hayal ettiğiniz şeyleri çizmeye başlayın. 

İlk zamanlarda eskizleriniz çok kötü gelebilir ancak çizdikçe geliştiğini göreceksiniz. Zaten çizimleriniz iyi olup olmadığını değerlendirmeyi bırakın sadece o anın ve denemenin zevkini çıkarın. 

Mikro Öyküler (flash fiction) Yazmayı Deneyin

Mikro öykü bir kaç cümle ile anlatılan öykü türüdür. Boyutunun aşırı kısa olması nedeniyle hayal gücünüzü zorlar. Bir kaç cümleye okuyucuyu bir çok farklı düşünceye itebilecek öyküler yazmayı deneyebilirsiniz. Birilerine göstermenize de gerek yok kendi hayal gücünüzü zorlayın yeter. 

Mikro Öykü örneği; 

'Sevgilisini aldatan Nihal, ağlıyor çocuğun karşısında. Nihal bir hamamda keşfetti suyun kandırma kuvvetini. Zaten aşık olan, inanmaya hazırdır her zaman.'
-Ozan Çınar-

Bir Role Girmeyi Deneyin

Rol oynamak derken şunu kastediyoruz yani karşınızdaki kişinin, belki müşterinizin yerine kendinizi koyarak probleme veya içinde bulunduğunuz duruma o kişinin gözünden bakın, bu yeni çözüm yolları bulmanızı sağlayabilir. Çocukken oynadığınız oyunları hatırlayın, kimi zaman kötü adamlarla savaşan kahraman oldunuz kimi zaman  evinizin bahçesinde araştırma yapan dedektif. Çocukluğunuzdaki oyunların gücünü yeniden keşfedin. 

Günlük hayatınızda yapabileceğiniz çok basit hem eğlenceli hem de size farklı bir bakış açısı getirecek durumlardan sadece bir kaçı bunlar.. Siz siz olun hayal gücünüzü asla köreltmeyin, evinize her gün aynı yoldan gitmeyin, sürekli geçtiğiniz bir sokakta yeni şeyler keşfetmeye çalışın. Kendinize göre yaratıcılığınızı destekleyecek yeni formüller üretin ki her zaman dinç ve verimli hissedin :)

10121 kez okundu.

Son Blog Yazıları

Lokum: Türk Mutfağının En Tatlı Üyesi

Lokum: Türk Mutfağının En Tatlı Üyesi

Lokum hakkında en kadar bilginiz var? Haydi, gelin birlikte Türk mutfağının en tatlı üyesini inceleyelim! İşte size lokum ile ilgili bilmediğiniz tüm gerçekler, Türk lokumu nasıl yapılır, faydaları nelerdir, nasıl servis edilir.

5.6.2020
Zaman Kapsülü: İçinde sizin olmadığınız bir dünyaya mesaj göndermek

Zaman Kapsülü: İçinde sizin olmadığınız bir dünyaya mesaj göndermek

Kendi hayatının sınırları dışına taşmak insanoğlunun her zaman en büyük tutkularından biri olmuştur. İletişimin bugüne kıyasla çok daha sınırlı olduğu dönemlerde insanların bu cezbedici amaca ulaşmak için buldukları bir yöntemden söz edeceğiz. Zaman kapsülleri.

26.3.2020
Balkonların nazlı kızı sardunya'nın bakım rehberi

Balkonların nazlı kızı sardunya'nın bakım rehberi

Rengârenk çiçekleri ve yapraklarının enfes kokusu ile bahçelerin ve balkonların vazgeçilmezi olan Sardunya'dan söz edeceğiz bu yazıda. Sardunya hakkında detaylı bilgi sahibi olup, bu çiçek türünün yetiştirilmesindeki püf noktaları merak edenlerdenseniz, sardunya nereden geliyor, nasıl yetiştirilir, nelere dikkat etmelisiniz, sardunya nasıl çoğaltılır gibi tüm ihtiyaç duyduğunuz bilgileri bu yazıda toparlamaya çalışacağız.

17.1.2020
Hobilerinizden nasıl para kazanabilirsiniz?

Hobilerinizden nasıl para kazanabilirsiniz?

Boş zamanlarınızı değerlendirdiğiniz ve yapmaktan keyif aldığınız aktiviteler mutlaka vardır. Karşılığında hiç bir şey almadığınız durumda bile, onlarla vakit geçirmenin size iyi geldiği hobilerinizden söz ediyoruz. Peki, bu aktiviteleri yani hobilerinizi paraya çevirmeyi hiç düşündünüz mü? Evet, hobilerinizi para kazanabilmek mümkün. İşte bunlar için işinize yarayacak ipuçlarını sizin için bir araya getirdik.

15.11.2019
Cadılar Bayramı Nedir, Nereden Gelir?

Cadılar Bayramı Nedir, Nereden Gelir?

Pagan kökenli bir bayram olan Cadılar Bayramı, her yıl 31 Ekim’de kutlanıyor. Kökeni pagan olsa da daha sonraları Hristiyanlar tarafından da kabul gördüğü biliniyor. Günümüzde de kutlanmaya devam eden ve her geçen sene ülkemizde de adını daha fazla duymaya başladığımız Cadılar Bayramı'nı merak eden takipçilerimiz için bu bayram nereden geliyor, kimler kutluyor gibi soruların cevabını araştırdık.

31.10.2019
Evde Yapılabilecek Hobi Önerileri

Evde Yapılabilecek Hobi Önerileri

Sonbaharın pastel tonları her yeri sarmaya başladı. Açık alan aktivitelerinden vazgeçmek zorundaysanız üzülmeyin. Evde yapılabilecek hobi önerileri, yaşam alanınıza değer katıyor.

29.10.2019
Scrapbooking'i Keşfedin

Scrapbooking'i Keşfedin

Scrapbooking'in tam anlamını açıklayacak olursak; kişiye çeşitli kaynaklardan gelen çeşitli bilgi ve materyalleri ya da kişinin anılarını, geçmişini toplama ve organize etme biçimi diyebiliriz.

10.7.2017
1 Yaş Doğum Günü Partisi İçin Öneriler

1 Yaş Doğum Günü Partisi İçin Öneriler

Bebeğiniz artık 1 yaşında ve şimdi parti zamanı! :) Anneler için ilk yıl zaman çok çabuk geçer ve bu nedenle bebeğinin 1 yaş günü partisi çok daha özel olur.

14.6.2017
Düğün Davetlileri İçin El Yapımı Hediyelik Önerileri

Düğün Davetlileri İçin El Yapımı Hediyelik Önerileri

Hayalinizdeki vintage ve doğal düğün konseptlerine yakışacak, kolayca ve uygun fiyata kendiniz hazırlayabileceğiniz hediyelik önerilerimiz var. Bakalım beğenecek misiniz :)

1.6.2017
Lucid Rüya - Bilinçli Rüya Deneyimi

Lucid Rüya - Bilinçli Rüya Deneyimi

Lucid dream (aklı başında/bilinçli rüya) görme, adından da anlaşılabileceği gibi rüyalarınızı bilinçli olarak gözlemleme ve / veya kontrol etme becerisidir. Rüyalarınızı rüyada olduğunuzu bilerek ve yaşadığınız her şeyi gerçek gibi hissettiğinizi bir anlık düşünün, şahane bir şey olurdu değil mi?

26.5.2017

Önceki blog yazıları

İlginizi çekebilir