Eğlenceli Pop-up Kartlar - Kendin Yap - Meraklısı İçin
Eğlenceli Pop-up Kartlar

Eğlenceli Pop-up Kartlar

Zaman zaman masal kitaplarında ya da davetiyelerde, tebrik kartlarında pop-up resimli sayfalara rastlamışsınızdır. Yaşımız kaç olursa olsun, kitabın arasından aniden çıkan 3 boyutlu bir tasarım ile karşılaştığımız zaman yüzümüz gülümser. Özellikle çocuklar, masal kitaplarında bu 3 boyutlu görsellerle karşılaştığı zaman o hikaye kitabını okumak, en sevdikleri oyuncağıyla oynamak kadar zevk verir onlara :) Bizlerin bile bu kartları beğendiğimiz için saklamışlığımız vardır :) Siz de çocuklarınıza ve sevdiklerinize mini pop-up kitap veya kartlar hazırlayarak süpriz yapmaya ne dersiniz? 

Pop kitap nasıl hazırlanır? Basit gibi geliyor aslında ama zorluğu kitabı nasıl bir hikaye ile hazırlamak istediğinize bağlı. Kitapçığınızı basit pop-up teknikleriyle mi yoksa daha detaylı şekillerle mi hazırlamak istediğiniz önemli. Tabi ki başlangıçta kolay işlerle başlayacağız. Sonrasında çalışmalarınıza zaman ayırmak istedikten sonra her şeyi yapabilmeniz mümkün. Zor ve karmaşık denilebilecek desenlerle pop-up kitap yapmak, bir günde hazırlayabileceğiniz bir şey değil. Biraz sabır, dikkat, özen ve tabi ki kağıt gerektiriyor :) Yaptığınız tasarımın daha da özgün olmasını istiyorsanız kullanacağınız kağıtları evde kendiniz de yapabilirsiniz

yilbasi pop-up kart

Adım Adım Pop-up Kitap Yapımı

Kağıt mühendisi olun

Eğer karmaşık 3 boyutlu pop-up tekniklerini kullanarak bir proje yapmak istiyorsanız, bunu gerçekleştirmek uzun bir zaman ve alıştırmalar yaparak becerinizi geliştirmeyi gerektiriyor. Bu yüzden bir kağıt mühendisi olmanız gerekiyor diyoruz :) Etkileyici bir pop-up kitabı oluşturabilmek, daima kendinizi bu konuda nasıl geliştirdiğinizle alakalıdır. Biraz da yaratıcılık, en güzel pop-up kitaplardan bazıları sadece temel pop-up teknikleri kullanılarak yapılmış :)basit pop-up teknikleri

Temel bilgilerle başlayın

En iyi pop-up kitabınızı oluşturmak için öncelikle temel bilgilerle başlamanız gerekiyor. Temel pop-up tekniklerinin nasıl işlediğini öğrenin ve anlamayı deneyin. Kağıt neden bu şekilde kıvrılıyor? Şekil ve ebatlarda oynamanın ne gibi bir etkisi oluyor? Denemelerinizi incelemeniz, test etmeniz ve yaptığınız pop-up'ları iyileştirmeniz gerekiyor. Bunun için tekrar tekrar, sıkılmadan denemeler yapmanız gerekiyor. Tıpkı gitar çalmayı öğrenmek gibi, bir şarkıyı çalmadan önce akorlarını öğrenmek zorundasınız. Pop-up tekniğinin temellerini öğrenmek için internetteki videolardan da yararlanabilirsiniz. Bir de David Carter - Elements of Pop-up diye yabancı bir kitap var. İngilizcesi olanlara tavsiye edilir :) İçerisinde tüm pop-up tekniklerinin çalışma örneklerini de içeren bir kitap. Bu işi ileride gerçekten profesyonel bir hale getirmeyi düşünüyorsanız, tüm bu temel şablonları deneyerek başlamalısınız.

dogum günü pop-up

Bir hikaye veya konsept düşünün

Pop-up'larınızı tasarlamaya başlamadan önce, hazırlamak istediğiniz kartın veya kitabın içeriğini tasarlamanız gerekir. Bu adım pop-up kitabınızı oluşturmaya başlamadaki 2. adımınız olacaktır. Güzel bir kitap oluşturmak istiyorsanız iyi bir planlama gerekiyor. Bir hikaye veya konsept oluşturmak bu anlamda planınızın temelini oluşturur ve iyi düşünülmelidir. Belirlediğiniz konuyu pop-up sayfalara çevirmek mümkün olacak mı? Kitabınız pop-uplar ve metinlerin bir karışımı mı olacak, yoksa sadece pop-uplar mı hikayeyi anlatacak? Bu kitabı yapmak istediğiniz kitle kim? Çocuklar mı? vs. başlamadan önce sormanız gereken önemli sorulardır.

pop-up kartlar

Hangi teknikleri kullanacağınıza karar verin

Pop-up kitabınızın ne gibi bir hikayesi veya konsepti olacağına karar verdiğinizde, hangi pop-up teknikleri kullanacağınıza ilişkin bir araştırma ve plan da yapabilirsiniz. Temelleri daha önce öğrendiğiniz için artık gerçekleştirebileceğiniz şeylere bakabilirsiniz. Hikayeniz için hangi teknikler daha uygun olacak? Derinlik ve hareket oluşturmak için ne tür bir pop-up kullanmak gerekir? Resimler veya desenler ekleyerek temel pop-up tekniklerini muhteşem bir görsele dönüştürebilirsiniz. Örneğin: Bir pop-up tekne oluşturmak isterseniz, suda yüzen bir teknenin yanılsamasını yaratmak için basit bir V katlı pop-up tekniği kullanarak üzerine resmini çizmeyi yada yapıştırmayı tercih edebilirsiniz. Veya zor yolu seçebilir ve daha gelişmiş bir tekne çizimini pop-up'a dönüştürebilirsiniz. V katlı pop-up tekniğinin iyi görünmesi için güzel resimlere ihtiyacınız olacaktır.

Denemeler ve eskiz aşaması

Artık kitabınızın yapımı hakkında bir hikayeniz ve fikirleriniz var. Şimdi denemelere başlamanın tam zamanı! Önce pop-up'ın şekline ve yaptığınız kesimler ile çalışıp çalışılmadığına bakmanız gerekir. Konsept resmin kaba taslak eskizlerini yapın ve bunları pop-up gibi görünen 3D kağıt görüntülerine dönüştürmeye çalışın. Bu noktada, bir pop-up'ın ne kadar iyi veya kötü çalıştığı konusunda endişelenmeyin, ancak ilerleyen aşamalarda başarıya ulaşmanız gerektiğini de unutmayın:) İlk tasarımınızı oluşturduktan sonra tasarımınızın detaylarına inebilir ve pop-up mekanizmaları üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz. Boyut ve kompozisyonlarla çeşitli denemeler yapın. Sayfa içerisine girip çıkmasının ne kadar düzgün olduğunu test edin ve daha iyi olana kadar yenisini oluşturmaya devam edin. Harika görünen sağlam bir pop-up mekanizması oluşturana kadar bu işlemi tekrar tekrar uygulayın. Projenizde sayfa sayfa ilerleyerek çalışmaya özen gösterin ancak bir sayfa üzerinde çok takılırsanız hikayenin daha kolay başka bir sayfasına geçebilirsiniz.

ezop masallari pop-up

Fazladan yeni öğeler ve detaylar ekleme

Ana açılış kapanış formalarını sıkıntısız bir şekilde tamamladıysanız, etrafına mini pop-uplar eklenirse nasıl olacağının çalışmalarını yapabilirsiniz. Bazı pop-uplar yayılarak ortaya çıkar pop-up açılmadan önce etrafında oldukça fazla boş alan bırakabilir. Hikayeyi tamamlamak veya daha fazla pop-up eklemek için kalan bu boş alanları değerlendirebilirsiniz. Pop-up için uygun değilse resimler çizebilir veya pencerelerin altına gizlenmiş metinler ekleyebilirsiniz. Burada tamamen sizin yaratıcılığınız konuşacak!

pop-up örnegi

Kitabın çalışma prototipi

Artık bir kitaba dönüştürülebilecek, pop-up topluluklarından oluşan bir koleksiyonunuz var. Bir prototip oluşturma sürecindeki son adım: tüm sayfaları ve tasarımları düzgün bir şekilde birleştirmek. Kitabınızın kapaklarının sağlam olması gerekiyor ve sayfaları yerine oturtmak için ekstra dikkatli olmanız gerekiyor. Pop-uplar kitap sayfaları olarak birbirine eklendiğinde, bazıları tek tek olduğundaki gibi iyi açılmayabilir. Pop-up sayfalar birleştiğinde, açılmaları için gereken gerginliğin değişmesi nedeniyle bozulmalar görülebilir. Bu aşamada, pop-up'larınızı kitap haline geldiğinde yeniden tasarlamanız ve ayarlamanız gerekebilir.

Özet olarak kitabınızın her bir sayfasının iyi çalıştığı halini yaptığınızda kitabınızı çoğaltabilirsiniz.

Bir pop-up kitabı nasıl oluşturacağınızı detaylıca anlatmaya çalıştık. Ancak bu kadar ilerlemeden önce küçük bir kart denemesi yapmak istiyorsanız onun da bir örneğini aşağıda anlatıyoruz.

Pop-up Kart İçin Malzemeler

pop-up kart yapılışı

  • Renkli veya beyaz ince kartonlar
  • Makas veya maket bıçağı
  • Yapıştırıcı
  • Cetvel
  • Kesim tahtası

Pop-up Kart Yapılışı

3d pop-up kitap yapımı

Birinci Adım- 8 ½ "x 11 kart stoğunu dört eşit parçaya kesin. Kağıdı yarıya katlayarak bunu gerçekleştirebilirsiniz. Sonrasında kat çizgileri boyunca kesin.

İkinci Adım- Düzeltilen parçalardan her birini alın ve yarıya katlayın.

Üçüncü adım- Katlanmış kenarın ortasından 1x1cm kareyi işaretleyin.

Dördüncü Adım- Bir maket bıçağı veya makas kullanarak, katlanmış iki çizgiyi kenara dik olarak kesin. Kestiğiniz parçayı resimdeki gibi katlanmış kenarın ters yönünde katlayın.

Beşinci Adım- Kağıdı açın ve açılan "yaprak" formunu oluşturmak için kare çıkıntıya basın.

Altıncı Adım- Diğer sayfalarda da 5. adımı tekrarlayın.

İPUCU: Kalan kağıtların kesme çizgilerini işaretlemek için ilk kesim sayfasını şablon olarak kullanın.

Yedinci Adım- Bir çubuk kullanarak ilk sayfanın bir tarafına tutkalı yayın. Katlanmış bir ikinci sayfayı ilk sayfanın yapışkan tarafına bastırın.

Dokuzuncu Adım- Toplam 5 sayfa olacak şekilde kalan renkli sayfaları da aynı şekilde tasarlayın.

Onuncu Adım- Pop-up sayfalarınızın her birini çift taraflı bant veya tutkal yardımıyla birbirine ekleyin.

pop-up kart yapılışı

Oluşturduğunuz pop-up karelerin üzerine ne amaçla tasarladıysanız ona uygun resimler seçip keserek yapıştırabilirsiniz. Böylece pratik bir şekilde pop-up kartınızı oluşturmuş olacaksınız :)

Sizlere ilham olması için, gerçek resimlerden pop-up kitaplar oluşturan Çinli Colette Fu'nun işlerini de inceleyebilirsiniz.

collete fu pop-up

colette fu pop-up örnegi

colette-fu pop-up kitap

colette fu pop-up

31162 kez okundu.

Son Blog Yazıları

Eğlenceli Pop-up Kartlar

Eğlenceli Pop-up Kartlar

Zaman zaman masal kitaplarında ya da davetiye ve tebrik kartlarında pop-up resimli sayfalara rastlamışsınızdır. Yaşımız kaç olursa olsun böyle 3 boyutlu bir tasarım ile karşılaştığımız zaman hoşumuza gider ve yüzümüzü gülümsetir. Bu yazımızda bir pop-up kitabı da, basit bir kartı da nasıl oluşturacağınızı anlatacağız.

11.4.2017
Mutfakta Organik Boya Üretimi

Mutfakta Organik Boya Üretimi

Evdeki malzemelerimizle üretebileceğimiz neler var neler.. Şimdi bunlara bir yenisini daha ekliyoruz; organik, soft renkli, doğal mı doğal boyalar. Aldığınız portakallar çürük çıktı veya dolapta yumuşadıysa, ıspanaklarınız pancarlarınız dolapta çok beklediyse sakın çöpe atmayın! Pek de sağlıklı bulmadığımız gıda boyalarının yerine, işte size organik gıda boyası malzemesi :)

6.4.2017
Dekorasyonda Beton Trendi

Dekorasyonda Beton Trendi

Dekorasyon trendlerinde uzun bir süredir doğal malzemeler ön plana çıkıyor. Ahşap kasalar, paletler, metal plakalar derken şimdi de beton brütler ve saksılar sardı dört bir yanımızı.

30.3.2017
Çilek Takı Yapımı

Çilek Takı Yapımı

Bahar geliyor. Şu son soğuk günleri de atlatalım artık içimiz kıpır kıpır olacak, çiçeklere, böceklere kavuşacağız. Soğuktan evden çıkamadığımız şu günleri de baharda uçuş uçuş elbiselerimizin üzerine takacağımız takıları yaparak geçirsek ya? Hem de kendi tasarımımız olacak.

15.3.2017
Nasıl Yapılıyor Bu Quilling Sanatı?

Nasıl Yapılıyor Bu Quilling Sanatı?

Quilling, ilginç tasarımlar yaratmak için yuvarlanmış, şekillendirilmiş ve bir araya getirilmiş kağıt, kumaş, cam hatta fondan şeritlerin kullanılmasını içeren bir sanat türü. Ancak şimdilerde genellikle malzeme olarak genellikle kağıt kullanılmış örnekleri görebilirsiniz. Bu sanatın ismini, ilk defa uygulayanların kağıdı kıvırmak için kuş tüyü kullanmaları sebebiyle ‘quil!den aldığı düşünülüyor.

23.2.2017
Resimsi Fotoğraf Tekniği; Cyanotype

Resimsi Fotoğraf Tekniği; Cyanotype

Fotoğraf sanatı 19. yüzyılda Yüksek Sanat Dönemi’nden başlayan bir süreçte resim sanatından etkilenmeye başlamış. O zamanki fotoğraf sanatçıları teknik imkanlara bağlı olarak ürettikleri fotoğraflarda hem konu hem de teknik bakımından resimsel fotoğraflar üretmişler.

14.2.2017
Kağıt Tutkusu

Kağıt Tutkusu

Kağıt hobisi olan biriyle tanışanlar bilirler, onların kullandığı defterler kesinlikle sıradan değildir. Ya el yapımıdır, doğaldır ya da farklı bir çeşit kağıttandır, farklı bir dikişle ciltlenmiştir. Kağıdın kokusu, dokusu yeni bir parfümü koklamak gibidir ve bu durum gerçek bir tutku haline gelmiştir onlar için.

17.1.2017
Kendin Yap! 7 - Rengarenk Defterler

Kendin Yap! 7 - Rengarenk Defterler

Ne kadar ileri teknolojiye sahip olursak olalım defterler hayatımızın bir köşesinde mutlaka hala bulunuyor. İster not defteri olsun, ister ajanda, okul defteri, eskiz defteri veya günlükler..

10.11.2016
Kendin Yap Projeler İle Tüketme Üret!

Kendin Yap Projeler İle Tüketme Üret!

Evinizi bambaşka bir havaya sokmak düşündüğünüz gibi masraflı olmayabilir. Artık klasik ev dekorasyonları yerine farklı objeleri ve malzemeleri amaçları dışında kullanarak yeni bir şey yaratmak çok daha farklı ve dinamik bir hava katıyor evlerimize.

12.10.2016
Atık Kağıtlardan Sanat Yapmak: Paper Mache

Atık Kağıtlardan Sanat Yapmak: Paper Mache

Merhaba, Paper Mache denince büyük ihtimalle bir çoğunuz nasıl bir uygulama olduğunu merak etmişsinizdir. Aslında Paper Mache dediğimiz şeyin bildiğimiz ilkokullarda ortaokullarda çocuklarınızın veya sizlerin yapmış olduğu kağıt hamuru çalışmaları olduğu büyük ihtimalle aklınıza gelmemiştir. Bizlere okullarda bu çalışma ile daha çok maske yaptırırlardı, herkes birbirinin yüzünden kalıp alırdı, güle oynaya yapardık maskelerimizi. Şimdi bu uygulama o kadar çok gelişmiş ve çeşitlenmiş ki heykeller, dekoratif bardaklar, tabaklar, biblolar yapılıyor.

18.7.2016

Önceki blog yazıları

İlginizi çekebilir