Mario'nun Bilinmeyen Detayları - Blog - Meraklısı İçin
Mario'nun Bilinmeyen Detayları

Mario'nun Bilinmeyen Detayları

Mario teknik olarak ilk kez 1981'de oyun tasarımcısı Shigeru Miyamoto tarafından yaratılmış ve Mario aslında ilk defa Donkey Kong adlı oyunda kendini gösteriyor. Mario oyunu ise 13 Eylül 1985'te yayınlanıyor. Super Mario Bros, Nintendo şirketinin yarattığı gelmiş geçmiş en iyi oyunlardan biri.  The World Video Game Hall of Fame'de ilk 10 katılımcıdan biriydi ve oyun 40 milyondan fazla satarak rekor kırdı. 

mario

80'li yıllardan bu zamana kadar gelen ve hemen hemen herkesin bildiği Mario karakterinin oyun dünyasında haklı bir yeri var. Çocukluğumuzdan beri bir çok kişinin en sevdiği oyun haline gelen hatta hayranları olan Mario'nun bazı bilinmeyenlerini bu yazıda paylaşacağız. Öğrenecekleriniz sizi biraz şaşırtabilir :) 

Mario'nun ilk kez göründüğü oyun Donkey Kong

Mario ilk kez göründüğü Donkey Kong oyununda kötü karakterdir. 1982 yapımı Donkey Kong Jr.'da, Mario Donkey Kong'u kafese kapatmış, bir kırbaçla nöbet tutarken görülür. Ayrıca oyunun kahramanı Donkey Kong'un oğludur. Oradaki ismi de Wario'dur. 

donkey kong wario

Donkey Kong ‘un ilk hali Temel Reis oyunu olarak tasarlanmış. Ancak Nintendo oyunun yayın haklarını kaybetmiş. Temel Reis'i Mario ile, Olive Oyl'u Princess Peach ve Bluto'yu Bonkey Kong ile değiştirmişler.

Mario oyunundaki mantarlar ne anlama geliyor?

Bu oyunda sıkça gördüğümüz mantarlar gerçekte Amanita muscaria adında bir mantardır yani Sinek Mantarıdır. Bu mantar zehirli olmasıyla bilinir, halüsinojen bir etki ortaya çıkarır ve görme bozukluğu gibi etkiler yaratabilir. Yani cisimleri olduğundan daha büyük veya küçük görünmesine sebep olabilir. Bu size oyunla ilgili bir şeyler hatırlatmıştır :)

mario mantar

Mario'nun Jackie Chan ile bağlantısı

Oyun dolaylı olarak Jackie Chan'den etkilenmiş. Miyamoto, defalarca Kung-Fu'nun Super Mario Bros için önemli bir ilham kaynağı olduğunu vurguladı.  Nintendo Kung-Fu'nun NES bağlantı noktasını geliştirdi. Bu proje Miyamoto ve ekibi tarafından yapıldı. Kung-Fu'nun pürüzsüz kaydırma ve parlak renkli arka planları oyunu oluşturmak için fikir vermiş. Miyamoto renkli grafiklerin kaydığı kendi aksiyon oyununu yaratmayı bu sayede düşünmüş. Jackie Chan bağlantısı ise şöyle o yıllarda Kung-Fu Amerika'da çok yaygın değildi ancak Japonya'da lisanslı ve yaygın bir oyundu. Dolayısıyla atlayıp zıplamalar çevik hareketler yıldız toplamalar aksiyon filmlerinin ve oyunlarının ilhan kaynağı olmuş.

Mario'nun adı nereden geliyor?

Mario'nun asıl adı Jumpman'miş. Mario ismi, Mario Segale‘den geliyordu, ki kendisi Nintendo'nun ABD'deki ev sahibiydi.

Oyun üzerine kurulu ilk Hollywood filmi!

1993 yılında Super Mario Bros adında ilk defa bir oyun üzerine kurulu Hollywood filmi çıkmış. Filmde Bob Hoskins ve Dennis Hopper gibi isimler yer almıştı ancak malesef eleştirmenler tarafından beğenilmemiş. Eleştiriler genelde filmin karanlık bir atmosferinin olmasına ve yetişkinlere yönelik olmasınaymış. 

Mario ilk planlandığında kötü karakter olacakmış!

Mario başlangıçta planlandığında silah ve roket taşıyacakmış ve kötü bir karakter olacakmış. Ayrıca oyunun kara, hava ve deniz olarak farklı oynama sahnelerine sahip olması planlanmış. Bir bölümde Mario yerde gezip ateş edebilecek, diğerinde ise bulutu ile uçup roket atabilecekmiş. Mario'nun kaplumbağaları ezme hareketini yapmak da biraz zaman almış. 

mario ilk hali

Mario'dan esinlenen tv şovu!

1989 yılında Nintendo, "The Super Mario Bros. Super Show" adında yarı canlı, yarı animasyonlar içiren bir tv şovuna başlamış. Şov, Cumartesi sabahları NBC adındaki kanalda birkaç sezon yayınlanacak kadar da başarılı olmuş.

Mario'nun yaratıldığı teknoloji

Mario ilk başta saçlı bir karakter olacakmış ama tasarımcısı Miyamoto, saçların hareketlerinden memnun kalmadığı için, kafasına şapka geçirmek istemiş. Burnu ortaya çıkartmak için de bıyık kullanmış. Pantolon askılarını kolların animasyonlarının düzgün görünmesi için kullanmış. Tüm bunlar o dönemde kullanılan 8bit grafik teknolojisinde hareketleri kolaylaştırmak için üretilmiş çözümler.

mario oyunu eskizmario karalama

mario nasil yapildimario oyun planı

Bir ara Mario'nun seri katil olduğu teorisi ortaya atılmış. The Super Mario Bros. el kitabında Mantar Krallığı halkının tuğlalara dönüştüğünü söylüyormuş. Dolayısıyla oyunda tuğla kırmak, teknik olarak cinayet sayılabilir.

Mario ismine nasıl karar verilmiş?

Mario ilk önce, Japonca "orta yaşlı-bay" anlamına gelen "Ossan" ismini almış. Daha sonra tasarımcısı "Mr. Video" olarak adını değiştirmiş. Donkey Kong'un ilk sürümü Amerika'ya gönderildiğinde,  Mario'nun adı "Jumpman"‘miş. Ancak Nintendo'nun Amerika ofisi, oyunun Amerikan sürümü için başka isim düşünmeye başlamış ve Mario ismine karar verilmiş.

mario bros

Mario'nun mesleği ne?

Mario aslında su tesisatçısı değil marangozmuş. Ayrıca 1990 yapımı puzzle oyunu olan DR Mario'da karşımıza doktor olarak çıktı.

Yine Miyamoto'nun tasarımcılarından biri olduğu Pikmin oyununda Kaptan Olimar, Mario'nun Japoncada geriye doğru yazımından ibaret. Ma-Ri-Oh. Oh-Ri-Ma. Yüksek sesle söylemeyi deneyin ve benzerlikleri duyarsınız.

Mario oyunu müzikleri

Miyamoto bir röportajda, Donkey Kong'un müziklerini kendisinin yaptığını belirtmiş. Röportaja göre Donkey Kong'un müziğini bir klavye, bilgisayar ve kaset çalar ile hazırlamış. Ancak bir karışıklık var gibi duruyor. Çünkü Famicom'un, 20. yıl orjinal oyun müzikleri listesinde, Donkey Kong'un müzik yapımcısının Yukio Kaneoka olduğu belirtiliyor.

Nintendo müzik tasarımcısı Koji Kondo, Super Mario Bros. ana tema müziğini hazırlamış. Bu müzik Billboard melodi listesinde 125 hafta kalmış ve pek çok orkestra tarafından canlı olarak çalınmış. Videoda Koji Kondo'nun Mario müziğini piyanoda çalışını izleyebilirsiniz.

Chain Chomp ne anlama geliyor?

Super Mario Bros 3'de bulunan Chain Chomp adındaki keskin dişli demir siyah top, Miyamoto'nun çocukluğunda yaşadığı bir olaydan esinlenerek yaratılmış. Miyamoto'yu komşusunun köpeği kovalıyor,  Miyamoto korku içinde kaçmaya çalışırken, komşu köpeği yakalayıp zorlukla zincirliyor. Yani bu bölüm Miyamoto'nun korkularını yansıtıyor. 

chain chomp

Boo karakteri Takashi Tezuka'nın eşinden esinlenilmiş

Super Mario 64'de bulunan Boo karakteri Takashi Tezuka'nın eşinden esinlenilmiş. Karakteri normalde sakin bir karakter olan eşinin, yoğun iş günü sonrası çıldırmasını örnek alarak karakteri tasarlamışlar. Oyunda Boo karakteri, Mario baktığında küçülüyor, arkasını döndüğünde büyüyor ve tehlikeli hale geliyor.

Mario Guiness rekorlar kitabında!

Ve son olarak satışları 240 milyon kopyayı geçen ve Mario karakterinin 200'den fazla oyunda yer aldığı oyun en başarılı oyun franchise'ı olarak Guinness rekorlar kitabına girmiş.

İşte çok sevdiğimiz bir oyun olan Mario'nun herkes tarafından bilinmeyen sırları böyleymiş. Umarız oyun tutkunları için ilginç bir yazı olmuştur :)

18621 kez okundu.

Son Blog Yazıları

Lokum: Türk Mutfağının En Tatlı Üyesi

Lokum: Türk Mutfağının En Tatlı Üyesi

Lokum hakkında en kadar bilginiz var? Haydi, gelin birlikte Türk mutfağının en tatlı üyesini inceleyelim! İşte size lokum ile ilgili bilmediğiniz tüm gerçekler, Türk lokumu nasıl yapılır, faydaları nelerdir, nasıl servis edilir.

5.6.2020
Zaman Kapsülü: İçinde sizin olmadığınız bir dünyaya mesaj göndermek

Zaman Kapsülü: İçinde sizin olmadığınız bir dünyaya mesaj göndermek

Kendi hayatının sınırları dışına taşmak insanoğlunun her zaman en büyük tutkularından biri olmuştur. İletişimin bugüne kıyasla çok daha sınırlı olduğu dönemlerde insanların bu cezbedici amaca ulaşmak için buldukları bir yöntemden söz edeceğiz. Zaman kapsülleri.

26.3.2020
Balkonların nazlı kızı sardunya'nın bakım rehberi

Balkonların nazlı kızı sardunya'nın bakım rehberi

Rengârenk çiçekleri ve yapraklarının enfes kokusu ile bahçelerin ve balkonların vazgeçilmezi olan Sardunya'dan söz edeceğiz bu yazıda. Sardunya hakkında detaylı bilgi sahibi olup, bu çiçek türünün yetiştirilmesindeki püf noktaları merak edenlerdenseniz, sardunya nereden geliyor, nasıl yetiştirilir, nelere dikkat etmelisiniz, sardunya nasıl çoğaltılır gibi tüm ihtiyaç duyduğunuz bilgileri bu yazıda toparlamaya çalışacağız.

17.1.2020
Hobilerinizden nasıl para kazanabilirsiniz?

Hobilerinizden nasıl para kazanabilirsiniz?

Boş zamanlarınızı değerlendirdiğiniz ve yapmaktan keyif aldığınız aktiviteler mutlaka vardır. Karşılığında hiç bir şey almadığınız durumda bile, onlarla vakit geçirmenin size iyi geldiği hobilerinizden söz ediyoruz. Peki, bu aktiviteleri yani hobilerinizi paraya çevirmeyi hiç düşündünüz mü? Evet, hobilerinizi para kazanabilmek mümkün. İşte bunlar için işinize yarayacak ipuçlarını sizin için bir araya getirdik.

15.11.2019
Cadılar Bayramı Nedir, Nereden Gelir?

Cadılar Bayramı Nedir, Nereden Gelir?

Pagan kökenli bir bayram olan Cadılar Bayramı, her yıl 31 Ekim’de kutlanıyor. Kökeni pagan olsa da daha sonraları Hristiyanlar tarafından da kabul gördüğü biliniyor. Günümüzde de kutlanmaya devam eden ve her geçen sene ülkemizde de adını daha fazla duymaya başladığımız Cadılar Bayramı'nı merak eden takipçilerimiz için bu bayram nereden geliyor, kimler kutluyor gibi soruların cevabını araştırdık.

31.10.2019
Evde Yapılabilecek Hobi Önerileri

Evde Yapılabilecek Hobi Önerileri

Sonbaharın pastel tonları her yeri sarmaya başladı. Açık alan aktivitelerinden vazgeçmek zorundaysanız üzülmeyin. Evde yapılabilecek hobi önerileri, yaşam alanınıza değer katıyor.

29.10.2019
Scrapbooking'i Keşfedin

Scrapbooking'i Keşfedin

Scrapbooking'in tam anlamını açıklayacak olursak; kişiye çeşitli kaynaklardan gelen çeşitli bilgi ve materyalleri ya da kişinin anılarını, geçmişini toplama ve organize etme biçimi diyebiliriz.

10.7.2017
1 Yaş Doğum Günü Partisi İçin Öneriler

1 Yaş Doğum Günü Partisi İçin Öneriler

Bebeğiniz artık 1 yaşında ve şimdi parti zamanı! :) Anneler için ilk yıl zaman çok çabuk geçer ve bu nedenle bebeğinin 1 yaş günü partisi çok daha özel olur.

14.6.2017
Düğün Davetlileri İçin El Yapımı Hediyelik Önerileri

Düğün Davetlileri İçin El Yapımı Hediyelik Önerileri

Hayalinizdeki vintage ve doğal düğün konseptlerine yakışacak, kolayca ve uygun fiyata kendiniz hazırlayabileceğiniz hediyelik önerilerimiz var. Bakalım beğenecek misiniz :)

1.6.2017
Lucid Rüya - Bilinçli Rüya Deneyimi

Lucid Rüya - Bilinçli Rüya Deneyimi

Lucid dream (aklı başında/bilinçli rüya) görme, adından da anlaşılabileceği gibi rüyalarınızı bilinçli olarak gözlemleme ve / veya kontrol etme becerisidir. Rüyalarınızı rüyada olduğunuzu bilerek ve yaşadığınız her şeyi gerçek gibi hissettiğinizi bir anlık düşünün, şahane bir şey olurdu değil mi?

26.5.2017

Önceki blog yazıları

İlginizi çekebilir