Lokum: Türk Mutfağının En Tatlı Üyesi - Blog - Meraklısı İçin
Lokum: Türk Mutfağının En Tatlı Üyesi

Lokum: Türk Mutfağının En Tatlı Üyesi

Türk mutfağını en tatlı üyesi olarak nitelendirilen, aynı zamanda verilebilecek en güzel hediye, kahvenin en iyi dostu, geçmişten gelen bir nostalji, bayramları özlemle bekleme sebebi; tüm bunların cevabı elbette ki lokum! Geçmişi yüzyıllarca öncesine dayanan ve Osmanlı mutfağının önemli bir parçası… Peki, lokum hakkında en kadar bilginiz var? Haydi, gelin birlikte Türk mutfağının en tatlı üyesini inceleyelim! İşte size lokum ile ilgili bilmediğiniz tüm gerçekler…

Türk Lokumunun Tarihçesi

Osmanlı mutfağının önemli bir parçası olan lokumun geçmişi çok uzun zamana dayanıyor. Bazı kaynaklara göre, Pers İmparatorluğu'nda MÖ 226 ve 652 yılları arasında hüküm süren Sasaniler'in tükettikleri abhisa tatlısının lokumun kökeni olduğu biliyor. Lokum, ilk zamanlarda "rahat ul-hulküm" yani "boğazı rahatlatan" olarak adlandırılıyordu. Daha sonraları ise "rahat lokum" denmeye devam edildi. En sonunda modern Türkçe'nin de katkılarıyla "lokum" adını aldı.

Anadolu'daki bilinirliği 15. yüzyılda başlayan lokum, 17 yüzyılda en popüler zamanlarına ulaştı. 18. Yüzyılda ise seyyahlar sayesinde Avrupa'ya kadar ünü yayılan lokum, "Turkish Delight" olarak tanıtıldı. Lokum, Avrupa'da da popüler hale geldi. 1777 yılından itibaren seri üretime giren Osmanlı'da lokum, ilk zamanlarda bal, meyve şurubu ve un ile karıştırılarak üretiliyordu. Daha sonraları nişasta ve rafine şekerin icadı ile lokum, günümüze kadar tat değişikliği de yaşadı.

Türk lokumu, dünyanın her yerinde beğenilen ve severek tüketilen bir tatlı… Türk lokumuna; Bosna ve Romanya'da "Rahat", Brezilya'da "Delicia Turca", Yunanistan'da ise "Loukoumi" deniyor. Batı mutfaklarında da yer alan jölenin kökeni de, lokuma dayanıyor. Balkan ülkelerinin neredeyse tamamında bulunan lokum, Türk kahvesi ile ikram ediliyor.

Lokum Nasıl Yapılır?

Lokumun; sitrik asit, şeker, nişasta, gıda boyası ve aroma ile yapıldığı biliniyor. Yapımı ise şu şekilde; şeker, suda tamamen çözülünceye kadar kaynatılırken, sitrik asit ve nişasta ayrı kaplarda çözülmesi için bekletilir. Sonrasında sitrik asit ve nişasta, şekerli su ile karıştırılır. Bu haldeyken bir süre kaynatılır. Bu karışımın içine bir kaşık batırılarak yapışkanlığı kontrol edilir ve karışım, nişastalı kaplarda 20 saate yakın bekletilir. Bu 20 saatin sonunda da sert bir zemine alınarak şekil verilir ve ambalajlanır.

Lokumun Faydaları

Lokumun bilinen pek çok faydası bulunuyor. Bu faydaları ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Bademcik iltihabının azalmasında yardımcı oluyor.
  • İçeriğindeki karbonhidrat, böbrek hastaları için fayda sağlıyor.
  • Çıban ve yaralar için iyileştirici özelliği bulunuyor. Ve Anadolu köylerinde günümüzde de yaraları iyileştirmek için lokumdan faydalanıldığı biliniyor.
  • Proteinli gıda tüketmekten dolayı vücutta biriken zararlı maddelerin atılmasına da katkı sağladığı söyleniyor.

Lokum Nasıl Servis Edilir?

Türk mutfağında yer alan yemeklerin ve tatlıların birden fazla sunum şekli olduğu biliniyor. Bu durum lokumda da aynı… Eski zamanlarda lokum mendilin içinde servis ediliyordu. Aynı zamanda lokum geçmişte olduğu gibi günümüzde de; şekerli, orta ve sade Türk kahvesinin yanında ikram ediliyor. Ve kahve içimi boyunca emilme suretiyle tüketiliyor. Damakta enfes bir tat bırakan bu lezzet, Türk mutfağının hep vazgeçilmez üyesi olarak kalacak.

Peki, Fazla Lokum Zararlı mıdır?

Biliyoruz ki, her şeyin fazlası zararlı… Bunun için lokumun da fazlası zarar teşkil edebiliyor. Sağlıklı ve doğal bir besin olan lokum; karbonhidrat, nişasta ve şeker üçlemesinden oluşuyor. Bu nedenle de fazla lokum tüketimi vücudun bu bileşenleri sindiremeyerek karaciğerde yağa dönüştürmesi ile sonuçlanabiliyor. Bu da kilo alınmasına katkıda bulunuyor. Lokum ne kadar şirin ve sevimli görünse de fazla tüketmemekte de fayda var.

Afiyet olsun :)

6761 kez okundu.

Son Blog Yazıları

Lokum: Türk Mutfağının En Tatlı Üyesi

Lokum: Türk Mutfağının En Tatlı Üyesi

Lokum hakkında en kadar bilginiz var? Haydi, gelin birlikte Türk mutfağının en tatlı üyesini inceleyelim! İşte size lokum ile ilgili bilmediğiniz tüm gerçekler, Türk lokumu nasıl yapılır, faydaları nelerdir, nasıl servis edilir.

5.6.2020
Zaman Kapsülü: İçinde sizin olmadığınız bir dünyaya mesaj göndermek

Zaman Kapsülü: İçinde sizin olmadığınız bir dünyaya mesaj göndermek

Kendi hayatının sınırları dışına taşmak insanoğlunun her zaman en büyük tutkularından biri olmuştur. İletişimin bugüne kıyasla çok daha sınırlı olduğu dönemlerde insanların bu cezbedici amaca ulaşmak için buldukları bir yöntemden söz edeceğiz. Zaman kapsülleri.

26.3.2020
Balkonların nazlı kızı sardunya'nın bakım rehberi

Balkonların nazlı kızı sardunya'nın bakım rehberi

Rengârenk çiçekleri ve yapraklarının enfes kokusu ile bahçelerin ve balkonların vazgeçilmezi olan Sardunya'dan söz edeceğiz bu yazıda. Sardunya hakkında detaylı bilgi sahibi olup, bu çiçek türünün yetiştirilmesindeki püf noktaları merak edenlerdenseniz, sardunya nereden geliyor, nasıl yetiştirilir, nelere dikkat etmelisiniz, sardunya nasıl çoğaltılır gibi tüm ihtiyaç duyduğunuz bilgileri bu yazıda toparlamaya çalışacağız.

17.1.2020
Hobilerinizden nasıl para kazanabilirsiniz?

Hobilerinizden nasıl para kazanabilirsiniz?

Boş zamanlarınızı değerlendirdiğiniz ve yapmaktan keyif aldığınız aktiviteler mutlaka vardır. Karşılığında hiç bir şey almadığınız durumda bile, onlarla vakit geçirmenin size iyi geldiği hobilerinizden söz ediyoruz. Peki, bu aktiviteleri yani hobilerinizi paraya çevirmeyi hiç düşündünüz mü? Evet, hobilerinizi para kazanabilmek mümkün. İşte bunlar için işinize yarayacak ipuçlarını sizin için bir araya getirdik.

15.11.2019
Cadılar Bayramı Nedir, Nereden Gelir?

Cadılar Bayramı Nedir, Nereden Gelir?

Pagan kökenli bir bayram olan Cadılar Bayramı, her yıl 31 Ekim’de kutlanıyor. Kökeni pagan olsa da daha sonraları Hristiyanlar tarafından da kabul gördüğü biliniyor. Günümüzde de kutlanmaya devam eden ve her geçen sene ülkemizde de adını daha fazla duymaya başladığımız Cadılar Bayramı'nı merak eden takipçilerimiz için bu bayram nereden geliyor, kimler kutluyor gibi soruların cevabını araştırdık.

31.10.2019
Evde Yapılabilecek Hobi Önerileri

Evde Yapılabilecek Hobi Önerileri

Sonbaharın pastel tonları her yeri sarmaya başladı. Açık alan aktivitelerinden vazgeçmek zorundaysanız üzülmeyin. Evde yapılabilecek hobi önerileri, yaşam alanınıza değer katıyor.

29.10.2019
Scrapbooking'i Keşfedin

Scrapbooking'i Keşfedin

Scrapbooking'in tam anlamını açıklayacak olursak; kişiye çeşitli kaynaklardan gelen çeşitli bilgi ve materyalleri ya da kişinin anılarını, geçmişini toplama ve organize etme biçimi diyebiliriz.

10.7.2017
1 Yaş Doğum Günü Partisi İçin Öneriler

1 Yaş Doğum Günü Partisi İçin Öneriler

Bebeğiniz artık 1 yaşında ve şimdi parti zamanı! :) Anneler için ilk yıl zaman çok çabuk geçer ve bu nedenle bebeğinin 1 yaş günü partisi çok daha özel olur.

14.6.2017
Düğün Davetlileri İçin El Yapımı Hediyelik Önerileri

Düğün Davetlileri İçin El Yapımı Hediyelik Önerileri

Hayalinizdeki vintage ve doğal düğün konseptlerine yakışacak, kolayca ve uygun fiyata kendiniz hazırlayabileceğiniz hediyelik önerilerimiz var. Bakalım beğenecek misiniz :)

1.6.2017
Lucid Rüya - Bilinçli Rüya Deneyimi

Lucid Rüya - Bilinçli Rüya Deneyimi

Lucid dream (aklı başında/bilinçli rüya) görme, adından da anlaşılabileceği gibi rüyalarınızı bilinçli olarak gözlemleme ve / veya kontrol etme becerisidir. Rüyalarınızı rüyada olduğunuzu bilerek ve yaşadığınız her şeyi gerçek gibi hissettiğinizi bir anlık düşünün, şahane bir şey olurdu değil mi?

26.5.2017

Önceki blog yazıları

İlginizi çekebilir