Kendin Yap! 7 - Rengarenk Defterler - Blog - Meraklısı İçin
Kendin Yap! 7 - Rengarenk Defterler

Kendin Yap! 7 - Rengarenk Defterler

Ne kadar ileri teknolojiye sahip olursak olalım defterler hayatımızın bir köşesinde mutlaka hala bulunuyor. İster not defteri olsun, ister ajanda, okul defteri, eskiz defteri veya günlükler.. Adı ne olursa olsun defterlerin yeri hala özeldir ve yazı yazmanın tadı bir başkadır. İşyerlerimizde, çekmecemizde, sağımızda, solumuzda bir yerlerde mutlaka o not defteri olacak. Yoksa içimiz rahat etmez, eksik hissederiz :) Hepimizin renk renk kalemlerle yazdığımız, kenarlarını süslediğimiz defterlerimiz olmuştur. Belki siz de 'Ah ah ne varsa eskilerde var' diyenlerden ve eski alışkanlıkların samimiyetine inananlardansınız. Bu düşünceyle olmasa bile etrafımda hala defter kalem almak için kırtasiyeye girdiğinde çocuklar gibi sevinen sonra yanında bir sürü ıvır zıvır kırtasiye malzemesi ile oradan çıkan arkadaşlarım var.

Yazı yazmak, fotoğraf çekmek bunlar hepimiz için ortak bir amacı taşır ve bu amaç şüphesiz anılarımızı saklamak, hayatta bizden bir iz bırakmaktır. En özel, en güzel anlarımızı saklamak için bunlardan daha samimi ve güzel bir yöntem olabilir mi? Anılarımızı yazmak için gidip herhangi bir kırtasiyeden hoşa giden herhangi bir defter de alınabilir elbette ancak bu özel notlarımızı saklayacağımız şey neden onun kadar bize özgü olmasın ki? 

Sizin de içeriğinin ne olduğu önemli değil fakat bir yazma alışkanlığınız varsa veya böyle bir alışkanlığı olan arkadaşlarınız varsa onlar için en güzel hediye zevklerine göre yapılmış el yapımı defterler olacaktır. Şimdilerde düğünü olacaklar hazırlık aşamasında yapılacakları unutmamak ve planlamak için defterler tutuyorlar, ya da düğünde arkadaşlarına misafirlere yazdırmak için anı defterleri oluyor. Düşünsenize evlenecek ve gelin olacak bir arkadaşınıza düğün hazırlıkları için kendi ellerinizle hazırladığınız bir defter hediye ettiğinizi :) Bence harika bir fikir, çok sevinecektir! Siz üretirken keyif alacaksınız, hediye ettiğiniz arkadaşınız da kullanırken keyif alacak ve sizi anacak. 

Hazır bir çok defterden daha güzel görünecek ve çok da ucuza mal olacak bu defterleri yapmanın bir kaç kolay yöntemi var. Gelelm bu yöntemleri anlatmaya.. 

Defterlerin sırt dikişleri için kullanacağınız en çok kullanılan 3 temel dikiş yöntemi var. Bunlar; coptik dikiş, klasik dikiş ve japon dikişi. 

Defter Yapımında Japon Dikişi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Geleneksel Japon cilt dikişlerinden biri olan bu dikişin adına Kiko Toji deniyor. Kaplumbağa kabuğuna benzediği için İngilizce'de Tortoise Shell olarak anılıyor. Türkçe'de ise kaplumbağa kabuğu dikişi olarak söyleyebiliriz. Bu dikiş saydıklarımız arasında en zor olanı ancak kullanım ve görüntü açısından da en güzel olanı. 

klasik japon dikisi

Bu dikişin uygulamasında kullanmak istediğiniz boyutlardaki kağıtlar yaprak yaprak üst üste konuluyor. (Diğer yöntemlerde kağıtlar katlanıyor.) Sonrasında yaprakların kenarlarından ve üstten belli bir cm boşluk bırakılarak 3'er cm aralıklarla dikişin geçeceği noktaları belirliyorsunuz. Dikişin geçeceği noktaları biz denilen bir delme aleti ile deliyorsunuz. Dikişin geçeceği aralıkları daha az tutabilirsiniz ancak bu yalnızca işinizi zorlaştırır. Sonrasında zigzag yaparak bir çuvaldız ile dikmeye başlıyorsunuz. Bu yöntemde yapılmış defterlerde eskiz yapılacaksa kullanım açısından oldukça rahat olacak. 

Japon dikişi normalde düz olarak ya da kaplumbağa kabuğu şeklinde yapılıyor ancak bunu kendi yaratıcılıklarına göre değiştiren ve dikiş ile çeşitli desenler elde edenler de var. Siz de eliniz alıştıkça farklı yöntemler deneyerek dikişinizi farklılaştırabilirsiniz.

japon-dikis-i-farkli-desenler.jpg

Coptik(Kıpti) Dikiş Nedir? Nasıl Uygulanır?

Bu dikişin özelliği dikilen tüm fasiküllerin sırt kısımlarının görünür olması. Türkçe olarak ismi kıpti dikişi diye geçiyor. Defterlerin sırtına sayfaları ve kapağı bir arada tutmak için yapılmış özel bir dikiş.

koptik dikişli defter

Bu dikiş sayesinde 80-100 sayfadan oluşan bir defter hem oldukça sağlam oluyor hem de kapak ve sayfalar rahatlıkla 90 derece dönebiliyor. Bu dönmenin rahatlığıyla düz bir yazı yüzeyi oluşuyor. Kapağın ve bir önceki sayfaların kullandığınız sayfaya doğru düşmemesi, sağ ve sol sayfaların dümdüz açılabilmesi inanılmaz bir rahatlık sağlıyor. Eğer coptik dikişi yaptıktan sonra sırt kısmına yapıştırıcı uygularsanız defter açıldığında fasikül aralarındaki boşluk görünmesini de engelleyebilirsiniz.

koptik dikişli defter yapımı

Coptik Dikiş ile Defter Yapımı

Coptik Dikiş ile Defrer Yapımı İçin Malzemeler;

 • Kapaklar için sert karton
 • Mumlu ip
 • Çuvaldız iğnesi
 • Kesme matı
 • Cetvel
 • Kalem
 • Maket bıçağı/makas
 • Yapıştırıcı


Bu dikişi yapmak diğerlerinden biraz daha zahmetli ancak sağlamlığı tartışılmaz. Anlatırken biraz karmaşık gelebileceğini düşünerek defterin tüm yapım aşamalarını ayrıntılı olarak gösteren bir video paylaşıyoruz. Aşağıdaki videodan aşamaları takip edebilir ve rahatlıkla uygulayabilirsiniz.
 

Klasik Dikiş(Bağlama) Yöntemi ile Defter Yapımı 

klasik dikişli not defteri

Klasik Dikiş İle Defter Yapımı İçin Malzemeler;

 • Kapağı kaplamak istediğiniz herhangi bir resim
 • Kağıtlar
 • Deri veya tercih ettiğiniz bir mumlu ip
 • Kalın Karton
 • Yapıştırıcı
 • Yorgan İğnesi
 • Delgeç(biz, çivi vs.)
 • Makas

bağlama yöntemi defter yapımı
Defterinizi istediğiniz boyutlarda yapmakta özgürsünüz. Öncelikle işe kağıtları tam ortadan ikiye katlayarak başlıyoruz.

Katladığınız kağıtları iç içe koyarak bir defter içi hazırlayın. Sonra katladığınız kağıtları açıp kartonun üzerine koyarak ölçü alabilirsiniz, aldığınız ölçüye göre kesin. Kapak kısımlarının önceden de bahsettiğimiz gibi 1-2 cm daha geniş olması gerekiyor.

Kesme işlemi de bittikten sonra, kartonu dışarıda bırakacak şekilde kağıtları iç kısma koyun ve iki kenarından biraz içeri girerek ölçü alın. Sonrasında belirlediğiniz 2 deliği artık siz delmek için neyi kullanıyorsanız onunla açın :) Normalde kağıdı delmek için biz adında bir alet kullanılıyor ancak elinizde bulunmuyorsa çuvaldız ya da çivi yardımı ile de delebilirsiniz.

Sonrasında delik açtığınız defterin deliklerinden tercih ettiğiniz deri veya mumlu ipi geçirin ve tam ortadan bağlayın, artan ipleri kesin. İpi geçirebiliyorsanız bir kaç kez de döndürebilirsiniz.

Defteriniz hazır! Dilerseniz harf damgalar veya renkli kalemler yardımıyla defterinizin üstüne desenler çizebilir veya yazı yazabilirsiniz. Yine dilerseniz anılarınız olan fotoğraflar veya beğendiğiniz başka bir görselle kaplayabilirsiniz. Renk kağıt seçimi, kapak süslemesi, ip seçimi bunlar tamamen sizin isteğinize ve yaratıcılığınıza göre şekillenecek. 

renkli keçe el yapımı defter

Tabi bu yöntem ile yapılan defterin çok da sağlam olduğunu söyleyemeyiz ancak çantanızda taşımalık sevimli bir not defteri yapabilirsiniz. Arkadaşlarınıza da hediye edebilirsiniz. Kolay ve keyifle yapacağınız bu not defterleri elinizin altında keyifle kullanabileceğiniz tasarımlar olacak. 

Ayrıca yaptığınız defterlerin kapak kısımların sert keçe malzemesini de kullanabilirsiniz. Keçe kullanmak da deftere hoş ve sevimli bir hava katıyor. Yine üzerini farklı şekillerde kestiğiniz keçe parçaları ile süsleyerek hareketli ve neşeli bir defter yaratabilirsiniz. Bir başka öneri olarak defter yapraklarınızı yuvarlak kesip ikiye katladığınızda yarım daire şekline geltirebilirsiniz. Bu şekilde katladığınız sayfaların kapak kısmını elma, karpuz veya kivi dilimi şeklinde boyayabilirsiniz ya da sizin aklınıza ne geliyorsa :) Yöntemleri anlatmak ve ufak tüyolar vermek bizden tasarlamak sizden :)

donut el yapımı defter

elma el yapımı defter

Bu yöntemleri öğrendikten sonra ve bir kaç deneme ile iyice pratikleştikten sonra kim tutar sizi :) Eşinize, çocuklarınıza ve arkadaşlarınıza ihtiyaçları olan defterleri kendi ellerinizle tasarlayabilirsiniz.. Bu yeni ve keyifli hobiye başlayacak olanlara şimdiden kolay gelsin diyoruz :) 

109120 kez okundu.

Son Blog Yazıları

Lokum: Türk Mutfağının En Tatlı Üyesi

Lokum: Türk Mutfağının En Tatlı Üyesi

Lokum hakkında en kadar bilginiz var? Haydi, gelin birlikte Türk mutfağının en tatlı üyesini inceleyelim! İşte size lokum ile ilgili bilmediğiniz tüm gerçekler, Türk lokumu nasıl yapılır, faydaları nelerdir, nasıl servis edilir.

5.6.2020
Zaman Kapsülü: İçinde sizin olmadığınız bir dünyaya mesaj göndermek

Zaman Kapsülü: İçinde sizin olmadığınız bir dünyaya mesaj göndermek

Kendi hayatının sınırları dışına taşmak insanoğlunun her zaman en büyük tutkularından biri olmuştur. İletişimin bugüne kıyasla çok daha sınırlı olduğu dönemlerde insanların bu cezbedici amaca ulaşmak için buldukları bir yöntemden söz edeceğiz. Zaman kapsülleri.

26.3.2020
Balkonların nazlı kızı sardunya'nın bakım rehberi

Balkonların nazlı kızı sardunya'nın bakım rehberi

Rengârenk çiçekleri ve yapraklarının enfes kokusu ile bahçelerin ve balkonların vazgeçilmezi olan Sardunya'dan söz edeceğiz bu yazıda. Sardunya hakkında detaylı bilgi sahibi olup, bu çiçek türünün yetiştirilmesindeki püf noktaları merak edenlerdenseniz, sardunya nereden geliyor, nasıl yetiştirilir, nelere dikkat etmelisiniz, sardunya nasıl çoğaltılır gibi tüm ihtiyaç duyduğunuz bilgileri bu yazıda toparlamaya çalışacağız.

17.1.2020
Hobilerinizden nasıl para kazanabilirsiniz?

Hobilerinizden nasıl para kazanabilirsiniz?

Boş zamanlarınızı değerlendirdiğiniz ve yapmaktan keyif aldığınız aktiviteler mutlaka vardır. Karşılığında hiç bir şey almadığınız durumda bile, onlarla vakit geçirmenin size iyi geldiği hobilerinizden söz ediyoruz. Peki, bu aktiviteleri yani hobilerinizi paraya çevirmeyi hiç düşündünüz mü? Evet, hobilerinizi para kazanabilmek mümkün. İşte bunlar için işinize yarayacak ipuçlarını sizin için bir araya getirdik.

15.11.2019
Cadılar Bayramı Nedir, Nereden Gelir?

Cadılar Bayramı Nedir, Nereden Gelir?

Pagan kökenli bir bayram olan Cadılar Bayramı, her yıl 31 Ekim’de kutlanıyor. Kökeni pagan olsa da daha sonraları Hristiyanlar tarafından da kabul gördüğü biliniyor. Günümüzde de kutlanmaya devam eden ve her geçen sene ülkemizde de adını daha fazla duymaya başladığımız Cadılar Bayramı'nı merak eden takipçilerimiz için bu bayram nereden geliyor, kimler kutluyor gibi soruların cevabını araştırdık.

31.10.2019
Evde Yapılabilecek Hobi Önerileri

Evde Yapılabilecek Hobi Önerileri

Sonbaharın pastel tonları her yeri sarmaya başladı. Açık alan aktivitelerinden vazgeçmek zorundaysanız üzülmeyin. Evde yapılabilecek hobi önerileri, yaşam alanınıza değer katıyor.

29.10.2019
Scrapbooking'i Keşfedin

Scrapbooking'i Keşfedin

Scrapbooking'in tam anlamını açıklayacak olursak; kişiye çeşitli kaynaklardan gelen çeşitli bilgi ve materyalleri ya da kişinin anılarını, geçmişini toplama ve organize etme biçimi diyebiliriz.

10.7.2017
1 Yaş Doğum Günü Partisi İçin Öneriler

1 Yaş Doğum Günü Partisi İçin Öneriler

Bebeğiniz artık 1 yaşında ve şimdi parti zamanı! :) Anneler için ilk yıl zaman çok çabuk geçer ve bu nedenle bebeğinin 1 yaş günü partisi çok daha özel olur.

14.6.2017
Düğün Davetlileri İçin El Yapımı Hediyelik Önerileri

Düğün Davetlileri İçin El Yapımı Hediyelik Önerileri

Hayalinizdeki vintage ve doğal düğün konseptlerine yakışacak, kolayca ve uygun fiyata kendiniz hazırlayabileceğiniz hediyelik önerilerimiz var. Bakalım beğenecek misiniz :)

1.6.2017
Lucid Rüya - Bilinçli Rüya Deneyimi

Lucid Rüya - Bilinçli Rüya Deneyimi

Lucid dream (aklı başında/bilinçli rüya) görme, adından da anlaşılabileceği gibi rüyalarınızı bilinçli olarak gözlemleme ve / veya kontrol etme becerisidir. Rüyalarınızı rüyada olduğunuzu bilerek ve yaşadığınız her şeyi gerçek gibi hissettiğinizi bir anlık düşünün, şahane bir şey olurdu değil mi?

26.5.2017

Önceki blog yazıları

İlginizi çekebilir