Kendin Yap! 3 - Gazoz Kapaklarını Değerlendirmenin On Yüz Bin Milyon Yolu - Blog - Meraklısı İçin
Kendin Yap! 3 - Gazoz Kapaklarını Değerlendirmenin On Yüz Bin Milyon Yolu

Kendin Yap! 3 - Gazoz Kapaklarını Değerlendirmenin On Yüz Bin Milyon Yolu

Hani çocukken biriktirdiğiniz gazoz kapakları vardı ya... Hah, işte onları bulup günyüzüne çıkarmanın tam zamanı! Aman çöpe atayım demeyin, hatta yenilerini biriktirmeye başlayın. Değişik kapakları koleksiyonunuza eklemek için yurtdışı seyahatlerinde farklı kapaklar toplayın. Hatta tatile giden eşe dosta sipariş verin. Çünkü gazoz kapaklarını değerlendirmenin en eğlenceli on yüz bin milyon yolunu bulduk!

İster boş vakit değerlendirmek, yeni bir hobi edinmek, etrafınızı renklendirmek, sanat yapmak, ister geri dönüşüme katkıda bulunmak olsun niyetiniz. Gazoz kapakları ile hem kolay, hem kullanışlı, hem de yaparken keyifli zaman geçirebileceğiniz pek çok Kendin Yap (DIY) projesini meraklılar için biraraya getirdik.

Bu projeler basit malzemelerle uygulanabilecek cinsten. Kolları sıvadığınızda ana malzemeniz tabi ki rengarenk gazoz kapakları olacak. Projelerin çoğunda silikon tabancası veya japon yapıştırcı gerekli. Ayrıca sprey boya, veya oje gibi metal yüzeyler üzerinde kullanılabilecek rengarenk boyaları da el altında bulundurmanızı öneririz. Birkaç mıknatıs, boncuk, pul, düğme, takı yapımı için kullanılan klips, çivi gibi malzemelere de ihtiyaç duyabilirsiniz. Delmek, kesmek ve sıkıştırmak için kullanılabilecek aletleri de kullanabilirsiniz. Artık kumaşlar, fotoğraflar, evinizde geri dönüştürülmek veya çöpe gitmek için bekleyen diğer metal objeleri de hazır edin. Hepsi birbirinden yaratıcı bu projeleri incelerken, ilham alabilir ve hemen uygulamaya geçmek isteyebilirsiniz.

Başlamadan önce ufak bir uyarı: Gazoz kapaklarının kenarları keskindir. Çocukluğunuzdan kalmış bir koleksiyonu değerlendirmeyi planlıyorsanız, paslı da olması muhtemel. Özellikle minik meraklıları dahil ederek işe koyulacaksanız, ellerinizi kesmemeye dikkat etmelisiniz.

Gazoz kapakları ile yapılabilecekleri en basitten, en çok gazoz kapağı, zaman ve emek gerektirenlere doğru sıraladık. Kaynaklarınıza göre nereden başlayacağınıza karar verebilirsiniz. Hazırsak, hadi başlayalım!

bardak altlığıBardak altlıkları: Bardak altlığı pek çok evde ve iş yerinde sürekli ihtiyaç duyulan, kullanılan, göz önünde bir malzeme. Gazoz kapaklarından yapabileceğiniz bardak altlıkları ise hem konsept olarak bu objeye çok uyumlu, hem de iştah açıcı. Birbirine uyumlu olduğunu düşündüğünüz 9 adet gazoz kapağını bir kare oluşturacak şekilde birleştirerek benzersiz bardak altlıkları yapabilirsiniz. Bunun için gazoz kapaklarının kenarlarına minik birer delik açıp, genelde takı yapımında kullanılan küçük metal halkalarla kapakları birleştirmeniz yeterli olacaktır.
 
çıngırak Bahçeniz veya balkonunuz için çıngıraklar: Hafif bir esintide kendiliğinden melodiler çıkaran çıngıraklar vardır ya, hani çoğu balkon ve bahçede olanlardan. İşte gazoz kapaklarının bunların yapımında da kullanabilirsiniz. Aynen bardak altlığı yaparken kullandığınız yöntemle kapaklar üzerinde delikler açıp, halkalarla birbirine ekleyerek uzunlu kısalı kapaktan zincirler oluşturun. Eski metal bir süzgeç üzerine yine halkalar aracılığıyla tutturacağınız gazoz kapağı zincirlerini aralarında biraz boşluk kalacak şekilde sabitleyin. Süzgeci de bir yere bağlayabilmek için en tepesine bir kurdela veya zincir eklediniz mi, tamamdır!
 
meksika zili Meksika zilleri: Özellikle çocuklar için şahane bir müzik aleti yapmaya ne dersiniz? Meksika zili diye tabir edilen bu enstrümanın hem yapımı çok kolay hem de kullanması çok eğlenceli. Partilerde, düğünlerde misafirlerinizin eline tutuşturup müziğe eşlik etmelerini sağlayabilirsiniz. Birkaç market dolaşarak oluklu mukavva veya oluklu koli bulup bunları gazoz kapaklarınızla birleştirmeniz ve biraz renklendirip süslemeniz yeterli. Mukavvanızı irice bir yara bandı şeklinde kesin ve tam ortadan ikiye katlayın. Mukavvanın iki ucuna japon yapıştırıcısı yardımıyla 2 gazoz kapağı yapıştırın. Mukavvanızın dış yüzeyini süsleyin, boyayın, pullar payetler yapıştırın. Hatta dilerseniz, üzerine isimler yazarak bir davet için masa düzeni oluştururken kullanabilirsiniz. Yaratıcılığınızı konuşturun.
 
Magnetler: Gazoz kapaklarınız ile buzdolabınızı süsleyebilirsiniz. Bunun için japon yapıştırıcısı ve küçük mıknatıs parçalarına ihtiyacınız olacak. Biraz da boyaya. Bir gazete kağıdının üzerinde gazoz kapaklarınızı boyadıktan sonra kurumalarını bekleyin ve ardından kapakların iç tarafına mıknatısları yapıştırın. magnetİsterseniz kapaklar üzerine minyatür tablolar çizebilir, isterseniz daha fonksiyonel bir amaç için bu magnetlerden bir takvim oluşturabilirsiniz. Nasıl mı? Çok basit. takvimKapakların üzerine 1'den 31'e kadar rakamlar, 12 ay ve 7 günü yazmanız yeterli. Hatta takviminiz için programınızı da magnetlere çizerek daha da işlevsel hale getirebilirsiniz. Örneğin, halı saha maçınızın olduğu güne koymak için üzerine futbol topu çizdiğiniz bir magneti, bayramlar için üzerinde şeker resmi olan kapakları, arkadaşlarınızın doğumgünlerini, sınav haftalarını, aklınıza gelebilecek pek çok önemli günü de kapaklar üzerinde resimleyip takviminize yerleştirerek projeyi daha da kişiselleştirebilirsiniz.
 
magnet-cerceve.jpg

Fotoğraf çerçeveleri: Aynen magnetlerde uygulanan yöntem ile buzdolabınızın üzerini sevdiğiniz fotoğraflarla donatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken gazoz kapaklarınızın iç yüzüne uygun boyutta kestiğiniz fotoğrafları ve dış yüzüne de mıknatısları yapıştırmak. Bu şekilde bir aile ağacı bile oluşturabilirsiniz.

 

rozet Rozetler: Gazoz kapaklarınızı değerlendirmenin bir diğer kolay ve eğlenceli yolu ise kapakları birkaç minik
yaka-ignesi.jpg dokunuşla birbirinde güzel rozetlere dönüştürmek. Bunun için takı yapımı malzemeleri satan dükkanlarda veya tuhafiyelerde bulabileceğiniz iğnelerden edinmeniz gerekecek. Kapaklarınızı istediğiniz şekilde renklendirip süsledikten sonra iç tarafına japon yapıştırıcı veya silikon yardımıyla tutturacağınız iğne, gazoz kapaklarıyla çanta, şapka, giysilerin yakalarını süslemenize yarayabilir. Dilerseniz kapakların etrafına artık kumaşları yapıştırarak daha havalı bir tasarım da yapabilirsiniz.
 
tepsi Tepsiler: Düz renk bir tepsiyi eşi benzeri görülmemiş bir dekorasyon objesine dönüştürmek gazoz kapakları ile çok kolay. Kapaklarınızı boyayın, süsleyin, dilerseniz desenlerle donatın. Kurumalarını bekledikten sonra tek yapmanız gereken tepsinizin iç yüzeyine silikon tabancası yardımıyla kapakları yapıştırmak. Görenler bayılacak!
 
Yılbaşı süsleri: Pek mevsimi değil biliyoruz ama, siz bir kenara not ediverin. Gazoz kapaklarınızı yılbaşı ağacınızı süslemek için baştan yaratabilirsiniz. Ayrıca fazladan birkaç yılbaşı süsünü sevdiklerinize de hediye edebilirsiniz. yılbaşı süsüAyrıca bu projeleri minikler ile hayata geçirmek de çok eğlenceli olacaktır. yılbaşı süsüMesela, gazoz kapaklarından kardanadamlar! Beyaza boyadığınız 3 gazoz kapağınının üzerinde delikler açıp metal halkalar ile birbirlerine tutturun. Birinci ve ikinci halka arasına örgü bir ip veya kurdela dolayın; bu kardanadamınızın atkısı olacak. İnce bir fırça ile kardanadama havuçtan bir burun, zeytin gözler ve düğmeler boyayın. Kürdan veya ince dal parçaları sayesinde kardanadama kollar da eklebilirsiniz. Yılbaşı ağacına veya dilediğiniz herhangi başka bir yere iliştirmek için kardan adamın tepesine ince bir ip veya kurdela yapıştırın. Kardanadamınız hazır! Bir diğer yılbaşı süsü seçeneği de geyik! Kapağın iç tarafına yapıştırılacak 2 göz, kırmızı bir düğme ve dış tarafına yapıştırılacak minik dallardan iki boynuz bir geyik eder. Yine dilediğiniz yere asmak için kurdela yapıştırmayı unutmayın.
 
çerçeve
Çerçeveler: Çerçevenizden sıkıldınız mı? Eskidi mi? Gazoz kapakları bu derdinize de derman olabilir. İster boyayarak, ister oldukları gibi çerçevelerin üzerine yapıştırabilirsiniz. Kapakların çerçevenin içindekini boğmaması için bu yöntemi resim veya fotoğraf değil, ayna çerçevelerinde kullanmanızı öneriyoruz. Hatta kapakların içine küçük ayna parçaları yerleştirerek aynanın sadece çerçevesini değil, kendisini de gazoz kapaklarından oluşturabilirsiniz.
 
 
nihale Nihale: Hem gazoz kapaklarınızın hem de evinizdeki artık kumaş parçacıklarını değerlendirmenin yolu nihaleden, yani tencere altlığından geçiyor. Gazoz kapakları metal olduğu için bu işe çok elverişli malzemeler. Yapmanız gereken şey ise, her gazoz kapağı için yuvarlak kumaş parçaları kesip kapakları içlerine yerleştirip dikmek. Tek tek her gazoz kapağı için aynı işlemi, dilerseniz farklı desenlerdeki kumaşlarla yaptıktan sonra, yine iğne iplik yardımıyla parçaları ister kare, ister dairesel bir formda birleştirerek güzel bir nihale yapabilirsiniz. Bunun için boyutuna göre yaklaşık 35-40 gazoz kapağına ihtiyacınız olacaktır.
 
mumluk Mumluk: Gazoz kapaklarınızı minicik mumluklara dönüştürerek, içinde bulunduğunuz ortama bambaşka bir hava katabilirsiniz. Tercihe bağlı olarak ister boyadıktan ve kuruttuktan sonra, ister orijinal hallerini koruyarak kapakları bu iş için kullanmayı deneyin. Kısa iplikleri kapakların iç yüzüne yapıştırdıktan sonra bakkallarda satılan uzun beyaz mumları, veya farklı renklerdeki mumları eriterek kapağın içine akıtın. Kapak içindeki erimiş mumların donmasını bekleyin. Gazoz kapaklarında mumlarınız hazır! Bunu yaparken elinizi yakmamaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca kullanırken de kapağın ısınacağını hatırlatmakta fayda var.
peçetelik

Peçetelik: Peçeteliklerinizi ellerinizle süslediğiniz gazoz kapakları ile donatıp, sofranıza eğlenceli detaylar ekleyebilirsiniz. Kuş tüyleri, boyalar ve yapıştırıcı ile minik civcivler yapmak hem çok eğlenceli hem de pratik! Hayalgücünüzü kullanmanız yeterli.

 

 

pano Panolar: Gazoz kapaklarından yapılmış bir pano yemek tarifleri ve alışveriş listelerini tutturmak için çok hoş olmaz mı? Tabi ki kapaklarınızı boyayarak her ortama uygun bir pano da yapabilirsiniz. Eski bir yastık, ahşap bir plaka veya bir mantar panonun kendisini zemin olarak kullanın. Çekiç yardımıyla gazoz kapaklarını düzleştirin ve küçük çivilerle kullanacağınız zemine çakın. Birkaç mıknatıs sayesinde notlarınızı, fotoğraflarınızı, takvim yapraklarını panonuza asabilirsiniz.
 
perde

Balkon perdesi: Gazoz kapaklarından balkon perdesi yapmaya var mısınız? Önceden belirtelim ki, bu proje için çok fazla gazoz kapağına ihtiyacınız olacak. Tüm koleksiyonunuzu harcayacaksınız belki, ama değecektir. Kapaklardan perde yapmak için bol bol metal halka gerekecek. Kapaklar üzerinde delikler açarak halkalarla birleştirdikten sonra ister bir çıta üzerine çakarak, ister uçlarına korniş takarak perdenizi hazırlayabilirsiniz.
 

avize

Avizeler: Avize dükkanlarından, büyük yapı marketleri veya hırdavatçılardan metal bir avize iskeleti alın. Abajur da olabilir. Ardından yeterli miktarda gazoz kapağını bir pense yardımıyla ortadan ikiye katlayarak iskelete tutturun. Bu işlemi abaküse boncuk dizmek gibi de düşünebilirsiniz. Kapakların arasında boşluk kalmadığında sabit duracaklardır. Kapakları boyayarak veya orijinal hallerini koruyarak kullanabilirsiniz.

oyuncak yılan

Çıngıraklı Yılan: Gazoz kapaklarınızı tam ortalarından delin. Bu işlem için bir çivi ve çekiç kullanabilrisiniz. İçlerinden geçireceğiniz kalın bir misinaya dizin. Ucuna ve sonuna evinizde, kenarda köşede duran metal objeleri iliştirin. Birkaç fırça darbesi ile güzel bir çıngıraklı yılan elde edebilirsiniz.

 

 

çiçek Çiçek buketleri: çiçekGazoz kapakları rengarenktir! Uygun renkleri biraraya getirin.
  Kesin, pense yardımıyla şekil verin, yapıştırıcı veya metal halkalarla birleştirin, tellerden çiçeklerinize saplar yapın. Sonra tümünü biraraya getirerek şahane bir çiçek buketi oluşturun.
 
 
 
takılar Takılar: Gazoz kapaklarının marifetleri bitmiyor. Küpe, yüzük, kolye bilezik gibi pekçok takınız için gazoz kapaklarınızı kullanabilirsiniz. İsrailli bir tasarım markası Kotik Design, "Kıymetli Metaller" adını verdiği koleksiyonunu sadece gazoz kapaklarını kullanarak oluşturmuş. Hem de orijinal halleriyle! Bu koleksiyondan esinlenerek siz de takılarınıza değişik bir hava katabilirsiniz.
 
fayans

Fayans: Tadilat zamanı geldi mi? Mutfak veya banyonuzu yenilemek istiyor ancak bir türlü kafanıza göre, şöyle eğlencelisinden birşeyler bulamıyor musunuz? Gazoz kapaklarınızı fayans yapmak için kullanmanızı önersek? Böylesi bir işe girişmeden önce bol bol kapak biriktirmeniz gerekecek. Sonra da seramik dolgusu olan derz veya fuga benzeri bir malzeme ile duvarınızı sıvayıp kapakları bu malzemenin üzerine dizebilirsiniz. Kurumasını bekledikten sonra ıslak bir bez ile üzerinden geçmeyi unutmayın ki fayansınız sağlam olsun. Duvarlara bakmaktan kendinizi alamayacaksınız!

sehpa

Sehpalar ve masalar: sehpaFayans yapımı için kullandığınız yöntemin aynısını, aynı malzemeler aracılığıyla sehpa veya masa gibi mobilyalarınızın üzerini gazoz kapakları ile kaplamak için de kullanabilirsiniz. Benzeri bir sehpayı başka bir yerde bulamayacağınızı garanti ediyoruz!

Kolay gelsin!

79330 kez okundu.

Son Blog Yazıları

Lokum: Türk Mutfağının En Tatlı Üyesi

Lokum: Türk Mutfağının En Tatlı Üyesi

Lokum hakkında en kadar bilginiz var? Haydi, gelin birlikte Türk mutfağının en tatlı üyesini inceleyelim! İşte size lokum ile ilgili bilmediğiniz tüm gerçekler, Türk lokumu nasıl yapılır, faydaları nelerdir, nasıl servis edilir.

5.6.2020
Zaman Kapsülü: İçinde sizin olmadığınız bir dünyaya mesaj göndermek

Zaman Kapsülü: İçinde sizin olmadığınız bir dünyaya mesaj göndermek

Kendi hayatının sınırları dışına taşmak insanoğlunun her zaman en büyük tutkularından biri olmuştur. İletişimin bugüne kıyasla çok daha sınırlı olduğu dönemlerde insanların bu cezbedici amaca ulaşmak için buldukları bir yöntemden söz edeceğiz. Zaman kapsülleri.

26.3.2020
Balkonların nazlı kızı sardunya'nın bakım rehberi

Balkonların nazlı kızı sardunya'nın bakım rehberi

Rengârenk çiçekleri ve yapraklarının enfes kokusu ile bahçelerin ve balkonların vazgeçilmezi olan Sardunya'dan söz edeceğiz bu yazıda. Sardunya hakkında detaylı bilgi sahibi olup, bu çiçek türünün yetiştirilmesindeki püf noktaları merak edenlerdenseniz, sardunya nereden geliyor, nasıl yetiştirilir, nelere dikkat etmelisiniz, sardunya nasıl çoğaltılır gibi tüm ihtiyaç duyduğunuz bilgileri bu yazıda toparlamaya çalışacağız.

17.1.2020
Hobilerinizden nasıl para kazanabilirsiniz?

Hobilerinizden nasıl para kazanabilirsiniz?

Boş zamanlarınızı değerlendirdiğiniz ve yapmaktan keyif aldığınız aktiviteler mutlaka vardır. Karşılığında hiç bir şey almadığınız durumda bile, onlarla vakit geçirmenin size iyi geldiği hobilerinizden söz ediyoruz. Peki, bu aktiviteleri yani hobilerinizi paraya çevirmeyi hiç düşündünüz mü? Evet, hobilerinizi para kazanabilmek mümkün. İşte bunlar için işinize yarayacak ipuçlarını sizin için bir araya getirdik.

15.11.2019
Cadılar Bayramı Nedir, Nereden Gelir?

Cadılar Bayramı Nedir, Nereden Gelir?

Pagan kökenli bir bayram olan Cadılar Bayramı, her yıl 31 Ekim’de kutlanıyor. Kökeni pagan olsa da daha sonraları Hristiyanlar tarafından da kabul gördüğü biliniyor. Günümüzde de kutlanmaya devam eden ve her geçen sene ülkemizde de adını daha fazla duymaya başladığımız Cadılar Bayramı'nı merak eden takipçilerimiz için bu bayram nereden geliyor, kimler kutluyor gibi soruların cevabını araştırdık.

31.10.2019
Evde Yapılabilecek Hobi Önerileri

Evde Yapılabilecek Hobi Önerileri

Sonbaharın pastel tonları her yeri sarmaya başladı. Açık alan aktivitelerinden vazgeçmek zorundaysanız üzülmeyin. Evde yapılabilecek hobi önerileri, yaşam alanınıza değer katıyor.

29.10.2019
Scrapbooking'i Keşfedin

Scrapbooking'i Keşfedin

Scrapbooking'in tam anlamını açıklayacak olursak; kişiye çeşitli kaynaklardan gelen çeşitli bilgi ve materyalleri ya da kişinin anılarını, geçmişini toplama ve organize etme biçimi diyebiliriz.

10.7.2017
1 Yaş Doğum Günü Partisi İçin Öneriler

1 Yaş Doğum Günü Partisi İçin Öneriler

Bebeğiniz artık 1 yaşında ve şimdi parti zamanı! :) Anneler için ilk yıl zaman çok çabuk geçer ve bu nedenle bebeğinin 1 yaş günü partisi çok daha özel olur.

14.6.2017
Düğün Davetlileri İçin El Yapımı Hediyelik Önerileri

Düğün Davetlileri İçin El Yapımı Hediyelik Önerileri

Hayalinizdeki vintage ve doğal düğün konseptlerine yakışacak, kolayca ve uygun fiyata kendiniz hazırlayabileceğiniz hediyelik önerilerimiz var. Bakalım beğenecek misiniz :)

1.6.2017
Lucid Rüya - Bilinçli Rüya Deneyimi

Lucid Rüya - Bilinçli Rüya Deneyimi

Lucid dream (aklı başında/bilinçli rüya) görme, adından da anlaşılabileceği gibi rüyalarınızı bilinçli olarak gözlemleme ve / veya kontrol etme becerisidir. Rüyalarınızı rüyada olduğunuzu bilerek ve yaşadığınız her şeyi gerçek gibi hissettiğinizi bir anlık düşünün, şahane bir şey olurdu değil mi?

26.5.2017

Önceki blog yazıları

İlginizi çekebilir