İşinizde Mutlu Değil Misiniz? - Blog - Meraklısı İçin
İşinizde Mutlu Değil Misiniz?

İşinizde Mutlu Değil Misiniz?

Günümüzde sevdiği işi yapabilen insanla maalesef çok fazla karşılaşamıyoruz. Hayat şartları ve herkese göre değişiklik gösteren nedenlerden dolayı bir çoğumuz sevmediğimiz işlere bağlanıp kalıyoruz. Belki de sırf daha fazla para kazanacağız ailemize bakacağız derdiyle, her gün bize işkence gibi gelen bir işe gidip geliyoruz. Eğer sizin için de durum böyleyse bize kulak verin. Sizi biraz olsun rahatlatacak ve daha iyi motive olmanızı sağlayacak bazı tavsiyelerimiz olacak. Herşeyin bir çözümü vardır, belki de o kadar karamsar olmanıza gerek yoktur. Ne demiş Goethe; ‘Gülün dikeni var diye üzüleceğine, dikenin gülü var diye mutlu ol."

işinizde mutsuzsanız

Özel hayatınıza ve sevdiğiniz şeylere yoğunlaşın

İşteyken stresli ve bunalmış hissediyorsanız ve yapmanız gereken görevler için dikkatinizi toplayamıyorsanız öncelikle iş dışındaki zamanınızda stresinizi azaltmanın yollarına bakmalısınız. İşiniz gelip geçicidir önemli olan özel hayatınızda mutlu olmanız. İşinizi bir kenara bırakın ve özel hayatınızı kesinlikle ihmal etmemeye çalışın. Günlük rutin işlerinizi yaparken bile bunları daha eğlenceli hale getirmeye çalışın ve elinizden gelenin en iyisini yapın. Yaptığınız işlerde verimli olduğunuzu görmek sizi daha çok motive edecektir. Klişe gibi gelecek ama yapmaktan zevk aldığınız şeyleri yapmak ve bunlara düzenli olarak zaman ayırmak size kendinizi en iyi hissettirecek şeylerden biri. Hayatınıza hiç bir değer katmayan boşa zaman harcadığınızı düşündüğünüz ne varsa tüm o alışkanlıklardan kurtulun. Üşenmeden elinize kağıdı kalemi alın, oturun ve gerçekleştirmek istediğiniz hedefleri belirleyin. Bu hedefler hobilerinizle ilgili, ailenizle ilgili olabilir. Almak istediğiniz şeyler veya gitmek görmek istediğiniz yerlerle ilgili olabilir. Sonra sizi en mutlu eden şeyleri düşünün ve listeleyin. Bu da illa bir etkinlik bir hobi tarzında bir şey olmak zorunda değil, pasta yemek bile olabilir. Her hafta sonu farklı bir pasta tarifi deneyin mesela sonra da kendinizi ellerinizle yaptığınız bu farklı lezzetlerle ödüllendirin. Yani işin özü, sevdiğiniz şeylere bolca vakit ayırın hatta onları daha da eğlenceli hale getirin.

hobi edinmek

Ayrıca şu bilgiyi vermeden de geçmeyelim; hobilerin, işteki başarıyı olumlu yönde etkilediği belirlenmiş. ABD'de bilim adamlarının araştırması, dans etmek ya da resim yapmak hobilerin iş yerindeki sorunlara daha yaratıcı çözümler bulunmasını, aynı zamanda iş arkadaşları arasındaki ilişkiyi güçlendirdiğini göstermiş.

Bilim adamları, yaratıcı aktivitelerin yeni deneyimlerin yanı sıra yeni bilişsel yolların keşfedilmesini sağladığını, kontrol duygusunun gelişmesiyle de hobilerin iş yerinde sorunların daha kolay atlatılmasına, rahatlamaya yardımcı olduğunu belirtmiş. Bu deneye 400'den fazla kişi katılmış. 

sevdiğiniz şeyi yapın

Hiç farklı bir şeyler yapmıyormuş gibi mi hissediyorsunuz? O zaman güçlü olduğunuz yönleri ve tutkularınızı keşfetmenin vakti gelmiş demektir.    

çalışma hayatı

Bunun için size Tom Rath'in yazdığı Strengths Finder 2.0 ve Güçlü Yönlere Odaklı Liderlik kitaplarını önerebiliriz. İlk kitapta güçlü yönlerinizi keşfetmenizi sağlıyor. Bu yönlerinizi en iyi şekilde kullanmak ve en üst düzeye çıkarmak için yapmanız gerekenlere de yol gösteriyor. Henüz keşfetmediğiniz doğuştan gelen bir yeteneğinizi, gücünüzü açığa çıkartmak hayatınızı büyük ölçüde etkileyebilir.

İkinci kitap ise Tom Rath ve Barry Conchie tarafından liderlerin güçlü yönlerini ortaya çıkarmak, başkalarının güçlü yönlerine yatırım yapmak, takımınızı oluştururken doğru kişileri ve doğru güçlü yönleri seçmek hakkında yazılmış. Sizin de tahmin edeceğiniz gibi liderlik ancak güçlü yönlere odaklanmakla mümkün oluyor. Hangi yönleriniz güçlü ve bu yönlerinize nasıl odaklanmanız gerekiyor? Başkalarının güçlü yönlerini nasıl ortaya çıkarabilirsiniz? sorularına cevap bulmak iş hayatındaki stresinizi ve mutsuzluğunuzu unutturabilir, hatta sizi lider konumuna yükseltebilir.  

hedefler belirlemek

Bu söylediklerimiz hiç de hayal değil, öyle düşünmeyin. İşinizde bugün ne durumda olduğunuzu düşünün. Güçlü olduğunuz yanları keşfedin ve bunları ön plana çıkarmak, geliştirmek için planlar yapın. Yetenekleriniz, eğiliminiz ve ilgi alanlarınız nelerdir bunları keşfedin. Belki de yaptığınız işten çok daha fazlasını başarabileceğinizi veya sektörünüzün başka bir kolunda daha iyi olabileceğinizi anlayacaksınız. Sonrasında keşfettiğiniz bu yönlerinizi gerçekleştirmek için hedeflerinizi belirleyin ve bu hedefler doğrutusunda planlarınızı yapın. İşte size motive olmak için gayet yeterli nedenler! 

İşinizi anlamlandırmak ve kariyer yapmak için mücadele edin, insanlarla bağlantılarınızı kuvvetlendirin.

iş yerinde mutlu olabilmek

Yaptığınız işi biraz olsun anlamlandırmak için bunu yapabilirsiniz. Kendinize ulaşılabilir hedefler belirleyin, farklı insanlarla tanışın ve farklı bağlantılar kurun. Müşterilerinizle ve iş arkadaşlarınızla iyi iletişimde olun. İş yerinizdeki bir arkadaşınız ya da çalıştığınız bir müşteri ile diyaloğunuz da sizi işe motive etmek için yardımcı olacaktır. İşiniz ile ilgili ulaşabileceğiniz hedefler belirlemeniz, bunları gerçekleştirdikçe mutlu olmanıza yardımcı olacak. Yaptığınız işin, sektörünüzün hayata ne gibi faydaları olduğunu nelere katkı sağladığını düşünün ve işinize anlam katın.

yeni işe girmek

Tüm bunları uyguladıktan sonra işin içinden hala çıkamıyorsanız veya kendinizde keşfettiğiniz yanlardan sonra iş değişikliğine gitmeniz gerekiyorsa da korkmayın. Esnek olun ve değişimlere açık olun, eğer çalıştığınız iş hedeflerinize uymuyor ve kendinizde keşfettiğiniz güçlü yanlar için eksik kalıyorsa ufukta yeni bir iş görünüyor demektir. 

iş yerinde mutlu olmak

4656 kez okundu.

Son Blog Yazıları

Lokum: Türk Mutfağının En Tatlı Üyesi

Lokum: Türk Mutfağının En Tatlı Üyesi

Lokum hakkında en kadar bilginiz var? Haydi, gelin birlikte Türk mutfağının en tatlı üyesini inceleyelim! İşte size lokum ile ilgili bilmediğiniz tüm gerçekler, Türk lokumu nasıl yapılır, faydaları nelerdir, nasıl servis edilir.

5.6.2020
Zaman Kapsülü: İçinde sizin olmadığınız bir dünyaya mesaj göndermek

Zaman Kapsülü: İçinde sizin olmadığınız bir dünyaya mesaj göndermek

Kendi hayatının sınırları dışına taşmak insanoğlunun her zaman en büyük tutkularından biri olmuştur. İletişimin bugüne kıyasla çok daha sınırlı olduğu dönemlerde insanların bu cezbedici amaca ulaşmak için buldukları bir yöntemden söz edeceğiz. Zaman kapsülleri.

26.3.2020
Balkonların nazlı kızı sardunya'nın bakım rehberi

Balkonların nazlı kızı sardunya'nın bakım rehberi

Rengârenk çiçekleri ve yapraklarının enfes kokusu ile bahçelerin ve balkonların vazgeçilmezi olan Sardunya'dan söz edeceğiz bu yazıda. Sardunya hakkında detaylı bilgi sahibi olup, bu çiçek türünün yetiştirilmesindeki püf noktaları merak edenlerdenseniz, sardunya nereden geliyor, nasıl yetiştirilir, nelere dikkat etmelisiniz, sardunya nasıl çoğaltılır gibi tüm ihtiyaç duyduğunuz bilgileri bu yazıda toparlamaya çalışacağız.

17.1.2020
Hobilerinizden nasıl para kazanabilirsiniz?

Hobilerinizden nasıl para kazanabilirsiniz?

Boş zamanlarınızı değerlendirdiğiniz ve yapmaktan keyif aldığınız aktiviteler mutlaka vardır. Karşılığında hiç bir şey almadığınız durumda bile, onlarla vakit geçirmenin size iyi geldiği hobilerinizden söz ediyoruz. Peki, bu aktiviteleri yani hobilerinizi paraya çevirmeyi hiç düşündünüz mü? Evet, hobilerinizi para kazanabilmek mümkün. İşte bunlar için işinize yarayacak ipuçlarını sizin için bir araya getirdik.

15.11.2019
Cadılar Bayramı Nedir, Nereden Gelir?

Cadılar Bayramı Nedir, Nereden Gelir?

Pagan kökenli bir bayram olan Cadılar Bayramı, her yıl 31 Ekim’de kutlanıyor. Kökeni pagan olsa da daha sonraları Hristiyanlar tarafından da kabul gördüğü biliniyor. Günümüzde de kutlanmaya devam eden ve her geçen sene ülkemizde de adını daha fazla duymaya başladığımız Cadılar Bayramı'nı merak eden takipçilerimiz için bu bayram nereden geliyor, kimler kutluyor gibi soruların cevabını araştırdık.

31.10.2019
Evde Yapılabilecek Hobi Önerileri

Evde Yapılabilecek Hobi Önerileri

Sonbaharın pastel tonları her yeri sarmaya başladı. Açık alan aktivitelerinden vazgeçmek zorundaysanız üzülmeyin. Evde yapılabilecek hobi önerileri, yaşam alanınıza değer katıyor.

29.10.2019
Scrapbooking'i Keşfedin

Scrapbooking'i Keşfedin

Scrapbooking'in tam anlamını açıklayacak olursak; kişiye çeşitli kaynaklardan gelen çeşitli bilgi ve materyalleri ya da kişinin anılarını, geçmişini toplama ve organize etme biçimi diyebiliriz.

10.7.2017
1 Yaş Doğum Günü Partisi İçin Öneriler

1 Yaş Doğum Günü Partisi İçin Öneriler

Bebeğiniz artık 1 yaşında ve şimdi parti zamanı! :) Anneler için ilk yıl zaman çok çabuk geçer ve bu nedenle bebeğinin 1 yaş günü partisi çok daha özel olur.

14.6.2017
Düğün Davetlileri İçin El Yapımı Hediyelik Önerileri

Düğün Davetlileri İçin El Yapımı Hediyelik Önerileri

Hayalinizdeki vintage ve doğal düğün konseptlerine yakışacak, kolayca ve uygun fiyata kendiniz hazırlayabileceğiniz hediyelik önerilerimiz var. Bakalım beğenecek misiniz :)

1.6.2017
Lucid Rüya - Bilinçli Rüya Deneyimi

Lucid Rüya - Bilinçli Rüya Deneyimi

Lucid dream (aklı başında/bilinçli rüya) görme, adından da anlaşılabileceği gibi rüyalarınızı bilinçli olarak gözlemleme ve / veya kontrol etme becerisidir. Rüyalarınızı rüyada olduğunuzu bilerek ve yaşadığınız her şeyi gerçek gibi hissettiğinizi bir anlık düşünün, şahane bir şey olurdu değil mi?

26.5.2017

Önceki blog yazıları

İlginizi çekebilir