Hayalinizdeki İşe Kavuşabilirsiniz! - Blog - Meraklısı İçin
Hayalinizdeki İşe Kavuşabilirsiniz!

Hayalinizdeki İşe Kavuşabilirsiniz!

Herkes sevdiğiniz işi yapmanızı söyler, bunu söylemek kolaydır ancak uygulamaya gediğinizde zorluklarla karşılaşmanız muhtemel.. Kim istemez ki sevdiği işi yapmayı, hayatımızı sürdürmek için çalıştığımız işe giderken her gün belki de bir çoğumuz bunun hayalini kuruyoruz.. Öncelikle severek yapabileceğiniz işin ne olduğunu bulmak gerek eğer bunu biliyorsanız ve kendinizden eminseniz bu güzel bir başlangıç, tebrikler! 

Eğer henüz bir işiniz yoksa ya da çalıştığınızdan işten memnun değilseniz ve hangi işi yaparken daha mutlu olacağınızı bilmiyorsanız hemen araştırmaya başlayın. Sizi motive edip, mutlu eden sizi heyecanlandıran veya şaşırtan bir iş ile karşılaşırsanız o noktada bir durup nefes alın. Aramayı bırakın ve bu iş koluna yoğunlaşın. Sizi bu işte motive eden şeyler, ilginizi çeken şeyler nedir bunları düşünün. Diyelim ki bu işi yapmaya başladınız nasıl bir hayatınız olur, neler hissedersiniz her biri ile ilgili uzunca kafa yorun. Hatta arkadaşlarınızla, ailenizle, sizi iyi tanıyan insanlarla da tartışın bu konuyu. Biz de hayalinizdeki işi bulabilme yolunda kendinizi nasıl motive edeceğinize dair bazı tavsiyeler araştırdık.

hayalimizdeki iş

Hayatınızı Düzene Sokun

Yapmaktan mutlu olacağınız işi bulmadan önce yapmanız gereken ilk iş hayatınızda belki de fark etmediğiniz sevmediğiniz ve sizi oyalayan şeylerden kurtulmaktır. Niye ya mı? çünkü önemsiz şeylerden kurtulmak hayatınızda yapmak istediğiniz şeyler için size yer açacaktır. Gününüzü boşa harcayan, önemsiz vakit geçirmenize sebep olan her şeyden kurtulun! Hayatınıza bir değer katmayan sizi oyalayan ve hedeflerinizden uzaklaştıran şeylerdir bunlar. Güzel başlangıçlar için bir adım atmakta tereddüt etmeyin.

Zihniniz Üzerinde Çalışın 

Sevdiğiniz işi bulabilmek için öncelikle bunu yapmanın sizin için gerçekten mümkün olduğuna inanmalısınız. Zihninizden;

‘Tabi ki insanların sevdikleri işleri yapmaları mümkün ancak bu benim için geçerli değil, çünkü ben … ‘

‘Arkadaşım, ailem, … vb. yapmayı düşlediğim işi beğenmediler, bu nedenle muhtemelen benim için de iyi olmayacak. Sanırım yaptığım işi yapmaya devam etmeliyim.' gibi düşünceler mi geçiyor?

Zihniniz, düşünceleriniz yapmak istediğiniz her şeyi yapabilmeniz için sizin en önemli parçanızdır. Büyük düşünün, sadece bulunduğunuz olumsuz koşulların etkisi altına girer ve karamsar düşünürseniz sahip olduğunuz potansiyeli öldürürsünüz. Tam tersi etrafınızdaki olanakları görün, neleri oldurabileceğinizi, neleri değiştirebileceğinizi görmeye çalışın ve buna inanın. Hayalinizdeki işin var olduğunu ve sizin onu bulup yapabilme kabiliyetinizin olduğunu biliyorsunuz, ortadaki engelleri kaldırmak sizin elinizde.

Kalbinizin derinliklerinde işin yalnızca hayatınızı sürdürmek için bir şey olduğunu düşünüyorsanız sadece bir iş işte diyorsanız ve hayallerinizdeki işe kavuşmanın bir klişe olduğunu düşünüyorsanız öncelikle zihninizde derinlemesine bir çalışma yapmanız gerekir. Bu düşüncelerden sıyrılmadan hedeflerinize ulaşmanız güçleşecektir.

hayalinizdeki iş

Alışmayı Reddedin

Yakın zamanda gerçekleştirilen 142 ülkedeki Gallup araştırmasında insanların %87 sinin işi ile bir bağ kurmadığını ve severek yapmadığını keşfetti. Yüzde seksen yedi gerçekten çok trajik bir rakam. Bu aynı zamanda çevrenizdeki bir çok kişinin de sizi kariyeriniz ile ilgili olumsuz yönlendireceği anlamına geliyor. Etrafınızdaki insanların olumsuz düşüncelerine ve kötü tavsiyelerine kulak asmayın. Sizi bu düzene alışmak zorunda olduğunuza başka seçeneklerin zor olacağına ikna etmeye çalışan insanlardan uzak durun. Kariyerinde mutlu ve başarılı olan insanları araştırın, ulaşabiliyorsanız onlarla arkadaşlık kurun ve tavsiyeler alın. Omuzlarınızı silkelemekten vazgeçip bir an önce sizi motive edecek başarılı mentorları örnek almaya başlasanız iyi edersiniz. 

Hayal Ettiğiniz Hayatı Düşünün 

Kendinizi felakete sürüklemenin bir yolu, o kariyerin sizi ve hayatınızı nasıl etkilediğini hiç düşünmeden bir kariyerin peşinde sürüklenip gitmektir. Hayal ettiğiniz hayat nedir? Tek başınıza ya da küçük bir ekiple çalışabileceğiniz bir iş mi isterdiniz? Büyük bir şirketinizin olmasını yoksa kendi küçük şirketinizi mi? Esnek saatlerde mi çalışmak isterdiniz? 

Yani genel olarak hayatınızın nasıl olması gerektiğini düşünüyorsunuz? Şu anda tüm cevapları bilmiyor olabilirsiniz elbet, bu hiç sorun değil. Hayalinizdeki hayat hakkında bildiklerinizi yazmaya başlayın. Kendiniz ve hayalleriniz hakkında daha net bilgiler edinmeye başlarsanız, kararlarınız ve yapmak istedikleriniz de kafanızda belirginleşecek. 

İdeal hayat beklentinize ve ve zamanlamanıza uyacak şekilde bir kariyer belirlemeli ve o yolda ilerlemelisiniz. 

hedefe ulaşmak

İçinizdeki Gücü ve Tutkuyu Keşfedin

Doğuştan gelen güçlü yönleriniz neler? Güçlü yönler derken becerilerinizden bahsetmiyoruz ikisi çok farklı şeyler. Örneğin, insanlarla iletişim kurmakta çok iyi olabilirsiniz. Bunun gibi güçlü yönlerinizi anlayıp bu özelliklerinizi üst düzeye çıkarabileceğiniz potansiyeldeki kariyer imkanlarına başvurabilirsiniz. Tutkularınız, sizi heyecanlandıran işler nelerdir? Eğer bunları keşfeder ve bu yönde ilerlemeye başlarsanız pazartesi sabahları uyandığınızda işe heyecanla ve istekli bir şekilde gitmeye başlayabilirsiniz. 

sınırları aşmak

Harekete Geçin

Hayalinizdeki kariyeri gerçekten yaratmak istiyorsanız karşınıza çıkan engellerde yolda bir şeylerle çarpıştığınızda asla vazgeçmemeli ve ilerlemeye devam etmelisiniz. Ruhunuzu benliğinizi yakıp kavuran ve ulaşması asla imkansız olmayan bir hedef bu. Hayallarinizdeki işe kavuşabilirsiniz, kendinizi küçümsemeyin! 

Hayalinizdeki kariyerini gerçekten oluşturmak istiyorsanız, yolda çarpıştığınızda bile büyük bir harekete geçmeniz gerekecek. Hayallerinde kavga eden kişi olmak mı istiyorsun, yoksa rahat bırakan kimse var mı? Sevdiğiniz işi yapmak ne kadar kötü? Gerçekten hayallerinizin hayatını yaratmak istiyorsanız, kendinizi böyle hissetmediğiniz zamanlarda defalarca harekete geçmeniz gerekecek.

Ruhunu tutuşturan ve tamamen parlatmanızı sağlayan işi yapabilirsiniz. Hayalinizdeki kariyerine devam edin.

4303 kez okundu.

Son Blog Yazıları

Lokum: Türk Mutfağının En Tatlı Üyesi

Lokum: Türk Mutfağının En Tatlı Üyesi

Lokum hakkında en kadar bilginiz var? Haydi, gelin birlikte Türk mutfağının en tatlı üyesini inceleyelim! İşte size lokum ile ilgili bilmediğiniz tüm gerçekler, Türk lokumu nasıl yapılır, faydaları nelerdir, nasıl servis edilir.

5.6.2020
Zaman Kapsülü: İçinde sizin olmadığınız bir dünyaya mesaj göndermek

Zaman Kapsülü: İçinde sizin olmadığınız bir dünyaya mesaj göndermek

Kendi hayatının sınırları dışına taşmak insanoğlunun her zaman en büyük tutkularından biri olmuştur. İletişimin bugüne kıyasla çok daha sınırlı olduğu dönemlerde insanların bu cezbedici amaca ulaşmak için buldukları bir yöntemden söz edeceğiz. Zaman kapsülleri.

26.3.2020
Balkonların nazlı kızı sardunya'nın bakım rehberi

Balkonların nazlı kızı sardunya'nın bakım rehberi

Rengârenk çiçekleri ve yapraklarının enfes kokusu ile bahçelerin ve balkonların vazgeçilmezi olan Sardunya'dan söz edeceğiz bu yazıda. Sardunya hakkında detaylı bilgi sahibi olup, bu çiçek türünün yetiştirilmesindeki püf noktaları merak edenlerdenseniz, sardunya nereden geliyor, nasıl yetiştirilir, nelere dikkat etmelisiniz, sardunya nasıl çoğaltılır gibi tüm ihtiyaç duyduğunuz bilgileri bu yazıda toparlamaya çalışacağız.

17.1.2020
Hobilerinizden nasıl para kazanabilirsiniz?

Hobilerinizden nasıl para kazanabilirsiniz?

Boş zamanlarınızı değerlendirdiğiniz ve yapmaktan keyif aldığınız aktiviteler mutlaka vardır. Karşılığında hiç bir şey almadığınız durumda bile, onlarla vakit geçirmenin size iyi geldiği hobilerinizden söz ediyoruz. Peki, bu aktiviteleri yani hobilerinizi paraya çevirmeyi hiç düşündünüz mü? Evet, hobilerinizi para kazanabilmek mümkün. İşte bunlar için işinize yarayacak ipuçlarını sizin için bir araya getirdik.

15.11.2019
Cadılar Bayramı Nedir, Nereden Gelir?

Cadılar Bayramı Nedir, Nereden Gelir?

Pagan kökenli bir bayram olan Cadılar Bayramı, her yıl 31 Ekim’de kutlanıyor. Kökeni pagan olsa da daha sonraları Hristiyanlar tarafından da kabul gördüğü biliniyor. Günümüzde de kutlanmaya devam eden ve her geçen sene ülkemizde de adını daha fazla duymaya başladığımız Cadılar Bayramı'nı merak eden takipçilerimiz için bu bayram nereden geliyor, kimler kutluyor gibi soruların cevabını araştırdık.

31.10.2019
Evde Yapılabilecek Hobi Önerileri

Evde Yapılabilecek Hobi Önerileri

Sonbaharın pastel tonları her yeri sarmaya başladı. Açık alan aktivitelerinden vazgeçmek zorundaysanız üzülmeyin. Evde yapılabilecek hobi önerileri, yaşam alanınıza değer katıyor.

29.10.2019
Scrapbooking'i Keşfedin

Scrapbooking'i Keşfedin

Scrapbooking'in tam anlamını açıklayacak olursak; kişiye çeşitli kaynaklardan gelen çeşitli bilgi ve materyalleri ya da kişinin anılarını, geçmişini toplama ve organize etme biçimi diyebiliriz.

10.7.2017
1 Yaş Doğum Günü Partisi İçin Öneriler

1 Yaş Doğum Günü Partisi İçin Öneriler

Bebeğiniz artık 1 yaşında ve şimdi parti zamanı! :) Anneler için ilk yıl zaman çok çabuk geçer ve bu nedenle bebeğinin 1 yaş günü partisi çok daha özel olur.

14.6.2017
Düğün Davetlileri İçin El Yapımı Hediyelik Önerileri

Düğün Davetlileri İçin El Yapımı Hediyelik Önerileri

Hayalinizdeki vintage ve doğal düğün konseptlerine yakışacak, kolayca ve uygun fiyata kendiniz hazırlayabileceğiniz hediyelik önerilerimiz var. Bakalım beğenecek misiniz :)

1.6.2017
Lucid Rüya - Bilinçli Rüya Deneyimi

Lucid Rüya - Bilinçli Rüya Deneyimi

Lucid dream (aklı başında/bilinçli rüya) görme, adından da anlaşılabileceği gibi rüyalarınızı bilinçli olarak gözlemleme ve / veya kontrol etme becerisidir. Rüyalarınızı rüyada olduğunuzu bilerek ve yaşadığınız her şeyi gerçek gibi hissettiğinizi bir anlık düşünün, şahane bir şey olurdu değil mi?

26.5.2017

Önceki blog yazıları

İlginizi çekebilir