Cadılar Bayramı Nedir, Nereden Gelir? - Blog - Meraklısı İçin
Cadılar Bayramı Nedir, Nereden Gelir?

Cadılar Bayramı Nedir, Nereden Gelir?

Pagan kökenli bir bayram olan Cadılar Bayramı, her yıl 31 Ekim'de kutlanıyor. Kökeni pagan olsa da daha sonraları Hristiyanlar tarafından da kabul gördüğü biliniyor. Günümüzde de kutlanmaya devam eden ve her geçen sene ülkemizde de daha yüksek sesle duymaya başladığımız Cadılar Bayramı'nı merak eden takipçilerimiz için bu bayram nereden geliyor, kimler kutluyor gibi soruların cevabını araştırdık.

Cadılar Bayramı dendiğinde akla ilk gelen; kapı kapı dolaşıp şeker toplayan çocuklar oluyor. Bunun dışındaki kutlamalarda ise maskeli balolar, korku filmi seansları ve perili olduğu düşünülen evlere düzenlenen geziler yer alıyor. İşte size Cadılar Bayramı ile ilgili tüm detaylar.

Cadılar bayramı'nın kökeni

Cadılar Bayramı'nın geleneksel adı Halloween… Hristiyanlar tarafından kutlanan Pagan kökenli bir ritüel olduğu bilinen Cadılar Bayramı, günümüzde dinden ayrı olarak popüler bir kültür öğesine dönüşmüş durumda. Cadılar Bayramı, Paganlar'da yazın bitişi ve kışın başlangıcı olarak simgelenmesinden dolayı, her yıl 31 Ekim tarihinde kutlanıyor. 

Cadılar Bayramı'nın tarihi, iki bin yıl önce Büyük Britanya, İrlanda ve Kuzey Fransa'da yaşayan Pagan halkı Keltler'in Samhain Festivali'ne kadar uzanıyor. Kışın gelmesi ve mevsimlerin değişmesinin kutlandığı bir gün olarak bilinen Samhain, Kuzey İskoçya'daki Galler kültüründe yer alıyor. Samhain Festivali'nde, güneşi temsilen ateşler ve mumlar yakılıp, ölmüş olan akrabalar anılıyor. Bu festival sayesinde ölülerle bağ kurulduğuna inanılıyor. Bunların yanı sıra festivalde; ölülerin ziyarete geleceği düşünülerek sofralar kuruluyor ve çeşitli içecekler ikram ediliyor. O zamanlarda ölülerin ruhlarının ve perilerin bu şekilde mutlu edilmesi ile kış süresince; sağlık, mutluluk ve iyi şansın hüküm süreceğine inanılıyordu. Farklı bir inanışa göre ise ölülerin ekim ayında dünyayı ziyaret ettiği rivayet ediliyor. Bu sebeple de bu festivale katılanlar, festival alanında gezindiğine inanılan ruhların kendilerini tanımamaları için farklı kostümler giyiliyor ve maskeler takılıyor.

Zaman içinde cadılar, periler ve iblislerle özdeşleşen Samhain Festivali, birinci yüzyıl sonrasında Romalıların Kelt topraklarını işgal etmesinden sonra Romalılar'ın Ölüler Bayramı olarak bilinen Pomono ve hasat bayramı Feralia ile birleşmiş. Yedinci yüzyıla gelindiğinde ise Hristiyanlar'ın 1 Kasım gününü Azizler Günü ilan etmesinin ardından, bugünün arifesi olarak kutlanmaya başlanmış. Kutsal Akşam anlamını taşıyan Holly Evening adı verilen 31 Ekim, zaman içinde Halloween yani Cadılar Bayramı olarak kutlanmaya devam etmiş. 

Cadılar Bayramı nasıl kutlanıyor?

Cadılar Bayramı'nda çocuklar, korkunç kıyafetler giyerek kapı kapı geziyor. Kapı kapı gezen çocuklar zillerine bastıkları evlerin sahiplerine şaka mı, şeker mi diye soruyor ve bunun sonucunda şaka cevabını alırlarsa çeşitli muziplikler yapıyorlar. Eğer ki ev sahibinin cevabı şeker olursa, çocuklara şekerleme ikram ediliyor ya da harçlık veriliyor Bu geleneğin kökeni ise İngiltere'de yoksulların kapı kapı dolaşarak ruh keki toplamasından geliyor.

Çocukların yanı sıra yetişkinler ise genel olarak Cadılar Bayramı'na en yakın hafta sonunda kyafet balosu düzenliyor. Düzenlenen bu partilerde misafirler; cadı, hayalet ya da korku filmi karakterleri gibi giyiniyor.

Muhafazakar Hristiyanlar, özellikle de tutucu protestanlar, Cadılar Bayramı'nı kutlamıyor ve bu bayramı kutlamayı da yanlış buluyor.

Cadılar Bayramı bugün ne anlama geliyor?

19. yüzyıl sonlarına doğru Cadılar Bayramı'na dönüşen festivaller, Katolik karşıtı gösteriler olarak kutlanıyordu. Cadılar Bayramı, 20. yüzyıl başlarında ticari bir hal almaya başladı. Önceden hazırlıklar yapılmaya başlandı, kostümler, süslemeler ve özel şekerlemeler hazırlandı. Bunun yanı sıra da Cadılar Bayramı, tatil yapmak için vesile oldu. 

Cadılar Bayramı eski geleneksel halini, günümüzde kostümlü partilere ve maskeli balolara bırakmış durumda. Hasadın bitmesi ya da kışın gelmesinin kutlanması tamamen geçmişte kalan bir inanış olarak görülüyor. Yetişkinler birbirinden komik ve garip kostümlerle partiden partiye koşarken, çocuklar da çizgi film karakterleri ya da süper kahramanların kostümleri ile şeker ve para topluyor.

Özetle Cadılar Bayramı'nın günümüzde geldiği son durumda, tamamen eğlence aracı olarak kutlanan bir bayram halini aldı. Zaten Cadılar Bayramı'nda cadıların dünyaya geldiğine inanılsa bütün insanlar cadı avına çıkardı.

 

8846 kez okundu.

Son Blog Yazıları

Lokum: Türk Mutfağının En Tatlı Üyesi

Lokum: Türk Mutfağının En Tatlı Üyesi

Lokum hakkında en kadar bilginiz var? Haydi, gelin birlikte Türk mutfağının en tatlı üyesini inceleyelim! İşte size lokum ile ilgili bilmediğiniz tüm gerçekler, Türk lokumu nasıl yapılır, faydaları nelerdir, nasıl servis edilir.

5.6.2020
Zaman Kapsülü: İçinde sizin olmadığınız bir dünyaya mesaj göndermek

Zaman Kapsülü: İçinde sizin olmadığınız bir dünyaya mesaj göndermek

Kendi hayatının sınırları dışına taşmak insanoğlunun her zaman en büyük tutkularından biri olmuştur. İletişimin bugüne kıyasla çok daha sınırlı olduğu dönemlerde insanların bu cezbedici amaca ulaşmak için buldukları bir yöntemden söz edeceğiz. Zaman kapsülleri.

26.3.2020
Balkonların nazlı kızı sardunya'nın bakım rehberi

Balkonların nazlı kızı sardunya'nın bakım rehberi

Rengârenk çiçekleri ve yapraklarının enfes kokusu ile bahçelerin ve balkonların vazgeçilmezi olan Sardunya'dan söz edeceğiz bu yazıda. Sardunya hakkında detaylı bilgi sahibi olup, bu çiçek türünün yetiştirilmesindeki püf noktaları merak edenlerdenseniz, sardunya nereden geliyor, nasıl yetiştirilir, nelere dikkat etmelisiniz, sardunya nasıl çoğaltılır gibi tüm ihtiyaç duyduğunuz bilgileri bu yazıda toparlamaya çalışacağız.

17.1.2020
Hobilerinizden nasıl para kazanabilirsiniz?

Hobilerinizden nasıl para kazanabilirsiniz?

Boş zamanlarınızı değerlendirdiğiniz ve yapmaktan keyif aldığınız aktiviteler mutlaka vardır. Karşılığında hiç bir şey almadığınız durumda bile, onlarla vakit geçirmenin size iyi geldiği hobilerinizden söz ediyoruz. Peki, bu aktiviteleri yani hobilerinizi paraya çevirmeyi hiç düşündünüz mü? Evet, hobilerinizi para kazanabilmek mümkün. İşte bunlar için işinize yarayacak ipuçlarını sizin için bir araya getirdik.

15.11.2019
Cadılar Bayramı Nedir, Nereden Gelir?

Cadılar Bayramı Nedir, Nereden Gelir?

Pagan kökenli bir bayram olan Cadılar Bayramı, her yıl 31 Ekim’de kutlanıyor. Kökeni pagan olsa da daha sonraları Hristiyanlar tarafından da kabul gördüğü biliniyor. Günümüzde de kutlanmaya devam eden ve her geçen sene ülkemizde de adını daha fazla duymaya başladığımız Cadılar Bayramı'nı merak eden takipçilerimiz için bu bayram nereden geliyor, kimler kutluyor gibi soruların cevabını araştırdık.

31.10.2019
Evde Yapılabilecek Hobi Önerileri

Evde Yapılabilecek Hobi Önerileri

Sonbaharın pastel tonları her yeri sarmaya başladı. Açık alan aktivitelerinden vazgeçmek zorundaysanız üzülmeyin. Evde yapılabilecek hobi önerileri, yaşam alanınıza değer katıyor.

29.10.2019
Scrapbooking'i Keşfedin

Scrapbooking'i Keşfedin

Scrapbooking'in tam anlamını açıklayacak olursak; kişiye çeşitli kaynaklardan gelen çeşitli bilgi ve materyalleri ya da kişinin anılarını, geçmişini toplama ve organize etme biçimi diyebiliriz.

10.7.2017
1 Yaş Doğum Günü Partisi İçin Öneriler

1 Yaş Doğum Günü Partisi İçin Öneriler

Bebeğiniz artık 1 yaşında ve şimdi parti zamanı! :) Anneler için ilk yıl zaman çok çabuk geçer ve bu nedenle bebeğinin 1 yaş günü partisi çok daha özel olur.

14.6.2017
Düğün Davetlileri İçin El Yapımı Hediyelik Önerileri

Düğün Davetlileri İçin El Yapımı Hediyelik Önerileri

Hayalinizdeki vintage ve doğal düğün konseptlerine yakışacak, kolayca ve uygun fiyata kendiniz hazırlayabileceğiniz hediyelik önerilerimiz var. Bakalım beğenecek misiniz :)

1.6.2017
Lucid Rüya - Bilinçli Rüya Deneyimi

Lucid Rüya - Bilinçli Rüya Deneyimi

Lucid dream (aklı başında/bilinçli rüya) görme, adından da anlaşılabileceği gibi rüyalarınızı bilinçli olarak gözlemleme ve / veya kontrol etme becerisidir. Rüyalarınızı rüyada olduğunuzu bilerek ve yaşadığınız her şeyi gerçek gibi hissettiğinizi bir anlık düşünün, şahane bir şey olurdu değil mi?

26.5.2017

Önceki blog yazıları

İlginizi çekebilir