Bazı Alışkanlıklarımızı Acilen Bırakmalıyız - Blog - Meraklısı İçin
Başarılı Olabilmek İçin Hangi Alışkanlıklarımızı Bırakmalıyız

Bazı Alışkanlıklarımızı Acilen Bırakmalıyız

Bir çoğumuz daha mutlu ve başarılı olmak için zaman zaman çok farklı yöntemlere başvurabiliyoruz. Stresimizi azaltmak, motive olabilmek için meditasyonlardan, nefes tekniklerine, hobi edinmeye doğa yürüyüşlerine kadar her şeyi deniyoruz. Başarılı olmanın en iyi yolunun yeni alışkanlıklar ve beceriler edinmek olduğu düşünülüyor. Bu tabi ki oldukça yardımcı oluyor ancak bunları yaparken sizi hedeflerinizden uzaklaştıran şeyleri de fark etmeli ve bunlardan vazgeçmelisiniz. 

Hayatınıza işinize yaramayacak, tam tersi sizi hedeflerinizden uzaklaştıracak alışkanlıklar eklemek yerine bazı olumsuz şeyleri analiz edip onları kaldırmayı deneyin. Tabi olumsuz alışkanlıklar derken istemeden veya bilinçli olarak edindiğiniz duygular ve davranış şekillerinden bahsediyoruz daha çok. En azından biz sizler için başarıya giden yolda sizi hedeflerinizden uzaklaştıracak bu duygu ve davranış durumlarını araştırdık. Onun dışındaki şeyleri siz fark edip onlardan da uzaklaşabilirsiniz. Bunlardan bir çoğunu bırakmanız kolay olacak ancak bazılarını bırakmak için zamana ihtiyacınız olacak.

Bakalım daha başarılı olabilmeniz için hayatınızdan çıkarmanız gerekenler nelermiş;

Mazeretleri Kaldır

Başarılı insanlar ailelerini, iş arkadaşlarını, patronlarını veya herhangi bir meslektaşını asla suçlamaya çalışmazlar. Bunun yerine yaşamlarından ve yaşadıkları durumlardan tamamen kendileri sorumlu olduğunun bilincinde olurlar. Başkalarının bahaneler gösterdiği şeyleri hayatlarını önemli ölçüde iyileştiren ve onlara olumlu deneyimler katan durumlar olarak görürler. Konu ne olursa olsun bahane yarattığınız her şeyde aslında kendinize yalan söylüyorsunuz. Bunu bir çoğumuz yapıyoruz belki, farkında olmadan da alışkanlık haline gelebilecek bir davranış bu. Fakat bu davranış şekli sizi asla hedefe ulaştırmaz, memnun olmadığınız durumunuzdan sizi kurtarmak yerine tam tersi hedefinizden uzaklaştırır ve problemin öylece kalmasını sağlar. Bunu fark edip bu alışkanlığınızdan kurtulursanız yapmak istediğiniz ve değiştirmek istediğiniz şeylere daha çok yaklaşırsınız. 

Mükemmeliyetçi Olmayın

Her şeyin en mükemmeli en iyisi olacak diye uğraşmayın! Eğer böyle bir takıntınız varsa bunu hemen bırakmanız gerekiyor. Şöyle düşünün mükemmellik ulaşılamaz, ulaşmaya çalışmak sizin için boşa zaman kaybı olur. Yaptığınız hatalar, çözmeye çalıştığınız problemler veya fiziksel kusurlarınız hakkında endişelenip neden olmuyor diye hayıflanmak yerine küçük adımlarla bir şeyler yapmaya çalışın. Kendinizi o konuda daha iyi hissedebilmeniz için elinizden geleni yapın. Unutmayın hiç kimse mükemmel değildir ancak herkes daha iyi bir insan olmak için çabalayabilir.

Korkularınızı Yenin

Bir çok insan farkında olmadan kendilerini ifade etme konusunda zayıf kalabilir. Bir konu hakkında bir şeyler söylemeleri gerektiği noktada sessiz kalabilirler, söyleyecekleri şey kötü bir duruma yok açabilir korkusuna kapılabilirler. Risk almaktan kaçınabiliyoruz çoğu zaman hepimiz ancak bu sürekli hale geldiğinde daha büyük sıkıntılara yol açar. Her zaman en kötü senaryoyu düşünmekten vazgeçmelisiniz. Bu korku hissiyle takındığınız tutum kendi potansiyelinize erişmenizi engelleyecektir. Bu yüzden bu tutumu hayatınızdan kaldırın ve daha cesur olun. Konuşmak, düşüncelerinizi sesli bir şekilde ifade etmek siz farkında olmadan sizi istediğiniz hedeflere yönlendirecektir. 

Her Şeyi Kontrol Etmeye Çalışmayın

Her şeyi kontrolünüzde tutmak asla yapamayacağınız bir şeydir, bunun için çabalamak gereksiz bir çabadır. Bazen bir şeyleri oluruna ve akışına bırakmak gerekir. Kontrol etme çabanız sizi daha başarılı bir insan yapmaz aksine daha stresli kaygılı ve agresif hissetmenize yol açar. Çevrenizdeki her şeyi kontrol etmeye çalışmak yerine, kontrol edemediğiniz şeyler ile daha az ilgilenmeye ve yapabileceğiniz şeylere odaklanmaya özen gösterin.

Sabit Fikirlerinizi Değiştirin

Bir çoğumuz kabul etsek de etmesek de sabit fikirli olabiliyoruz. Kimimiz bunu her konuda yapıyor kimimiz de bazı konularda değişmez fikirlere sahiptirler. Bu yapacağınız en yanlış şey! Algılarınızı değiştirmek için çaba gösterin! Olaylara durumlara farklı bakış açılarından bakmayı deneyin.Yeni fikirlere, araştırmaya eleştiriye açık olun ki göremediğiniz fark edemediğiniz bakış açılarını yakalayın. Zihniniz geçmişte ve sabit bir fikirde sıkışıp kalırsa onu geliştiremezsiniz ve bu da başarılı olmanızı olumsuz yönde etkiler. Her zaman yeni bilgiler edinebileceğinizi ve zekanızı geliştirebileceğinizi unutmayın. 

Hayatınızda Sizi Gerileten İnsanlardan Kurtulun

Etrafınızdaki insanlar olumsuz ve kötümser olursa, zamanla siz de onlarla birlikte olumsuz ve kötümser olmaya başlarsınız. Sizi zehirleyen insanları hayatınızdan çıkarın! Onların yerine sizin hayallerinize inanan dinleyen daha iyimser ve sizi destekleyen insanlarla beraber olun. Bunu uyguladığınız zaman  hedefleriniz üzerinde çalışmaya daha motive olduğunuzu göreceksiniz; siz de daha mutlu ve daha az kötümser bir olacaksınız.

Herkese ve Her şeye Evet Demek Zorunda Değilsiniz

Zaman zaman bir çoğumuz bu durumun içine düşebiliyoruz. İçimizden hayır demek gelse de ifade edemiyor ve evet derken buluyoruz kendimizi. Bazen karşımızdaki insanı kırmamak için bazen de başka sebeplerden. Yapmak istemediğiniz bir şeyi yaparak, başkalarını mutlu ederek boşa vaktinizi harcamayın. İnsanlar sizin bu özelliğinizden faydalanıyor olabilirler buna izin vermeyin. 

Her zaman cesur olun yalnızca hayalleriniz ve hedefleriniz önceliğiniz olsun. Burada anlattıklarımız gibi sizi engelleyen durumları fark edin bir farkındalık kazananın ki hedeflerinize gün geçtikçe daha çok yaklaşın. 

2509 kez okundu.

Son Blog Yazıları

Lokum: Türk Mutfağının En Tatlı Üyesi

Lokum: Türk Mutfağının En Tatlı Üyesi

Lokum hakkında en kadar bilginiz var? Haydi, gelin birlikte Türk mutfağının en tatlı üyesini inceleyelim! İşte size lokum ile ilgili bilmediğiniz tüm gerçekler, Türk lokumu nasıl yapılır, faydaları nelerdir, nasıl servis edilir.

5.6.2020
Zaman Kapsülü: İçinde sizin olmadığınız bir dünyaya mesaj göndermek

Zaman Kapsülü: İçinde sizin olmadığınız bir dünyaya mesaj göndermek

Kendi hayatının sınırları dışına taşmak insanoğlunun her zaman en büyük tutkularından biri olmuştur. İletişimin bugüne kıyasla çok daha sınırlı olduğu dönemlerde insanların bu cezbedici amaca ulaşmak için buldukları bir yöntemden söz edeceğiz. Zaman kapsülleri.

26.3.2020
Balkonların nazlı kızı sardunya'nın bakım rehberi

Balkonların nazlı kızı sardunya'nın bakım rehberi

Rengârenk çiçekleri ve yapraklarının enfes kokusu ile bahçelerin ve balkonların vazgeçilmezi olan Sardunya'dan söz edeceğiz bu yazıda. Sardunya hakkında detaylı bilgi sahibi olup, bu çiçek türünün yetiştirilmesindeki püf noktaları merak edenlerdenseniz, sardunya nereden geliyor, nasıl yetiştirilir, nelere dikkat etmelisiniz, sardunya nasıl çoğaltılır gibi tüm ihtiyaç duyduğunuz bilgileri bu yazıda toparlamaya çalışacağız.

17.1.2020
Hobilerinizden nasıl para kazanabilirsiniz?

Hobilerinizden nasıl para kazanabilirsiniz?

Boş zamanlarınızı değerlendirdiğiniz ve yapmaktan keyif aldığınız aktiviteler mutlaka vardır. Karşılığında hiç bir şey almadığınız durumda bile, onlarla vakit geçirmenin size iyi geldiği hobilerinizden söz ediyoruz. Peki, bu aktiviteleri yani hobilerinizi paraya çevirmeyi hiç düşündünüz mü? Evet, hobilerinizi para kazanabilmek mümkün. İşte bunlar için işinize yarayacak ipuçlarını sizin için bir araya getirdik.

15.11.2019
Cadılar Bayramı Nedir, Nereden Gelir?

Cadılar Bayramı Nedir, Nereden Gelir?

Pagan kökenli bir bayram olan Cadılar Bayramı, her yıl 31 Ekim’de kutlanıyor. Kökeni pagan olsa da daha sonraları Hristiyanlar tarafından da kabul gördüğü biliniyor. Günümüzde de kutlanmaya devam eden ve her geçen sene ülkemizde de adını daha fazla duymaya başladığımız Cadılar Bayramı'nı merak eden takipçilerimiz için bu bayram nereden geliyor, kimler kutluyor gibi soruların cevabını araştırdık.

31.10.2019
Evde Yapılabilecek Hobi Önerileri

Evde Yapılabilecek Hobi Önerileri

Sonbaharın pastel tonları her yeri sarmaya başladı. Açık alan aktivitelerinden vazgeçmek zorundaysanız üzülmeyin. Evde yapılabilecek hobi önerileri, yaşam alanınıza değer katıyor.

29.10.2019
Scrapbooking'i Keşfedin

Scrapbooking'i Keşfedin

Scrapbooking'in tam anlamını açıklayacak olursak; kişiye çeşitli kaynaklardan gelen çeşitli bilgi ve materyalleri ya da kişinin anılarını, geçmişini toplama ve organize etme biçimi diyebiliriz.

10.7.2017
1 Yaş Doğum Günü Partisi İçin Öneriler

1 Yaş Doğum Günü Partisi İçin Öneriler

Bebeğiniz artık 1 yaşında ve şimdi parti zamanı! :) Anneler için ilk yıl zaman çok çabuk geçer ve bu nedenle bebeğinin 1 yaş günü partisi çok daha özel olur.

14.6.2017
Düğün Davetlileri İçin El Yapımı Hediyelik Önerileri

Düğün Davetlileri İçin El Yapımı Hediyelik Önerileri

Hayalinizdeki vintage ve doğal düğün konseptlerine yakışacak, kolayca ve uygun fiyata kendiniz hazırlayabileceğiniz hediyelik önerilerimiz var. Bakalım beğenecek misiniz :)

1.6.2017
Lucid Rüya - Bilinçli Rüya Deneyimi

Lucid Rüya - Bilinçli Rüya Deneyimi

Lucid dream (aklı başında/bilinçli rüya) görme, adından da anlaşılabileceği gibi rüyalarınızı bilinçli olarak gözlemleme ve / veya kontrol etme becerisidir. Rüyalarınızı rüyada olduğunuzu bilerek ve yaşadığınız her şeyi gerçek gibi hissettiğinizi bir anlık düşünün, şahane bir şey olurdu değil mi?

26.5.2017

Önceki blog yazıları

İlginizi çekebilir