Minyatür Kursu - Türk Kültürüne Hizmet Vakfı - Çizim - Tasarım Kursları - Meraklısı İçin
Minyatür Kursu

İstanbul Çizim - Tasarım Kursları Türk Kültürüne Hizmet Vakfı

Minyatür Kursu

Minyatür, Osmanlı sanatında hurde nakış (küçük resim) olarak da bilinen Fransızca miniare kelimesinden türemiş bir sözcüktür. Minyatür parşömen kağıt üzerine ayrıntılı olarak, ışık-gölge ve perspektif gözetilmeden işlenen nakıştır. Minyatür sanatçılarına "nakkaş" veya "müsavvir" denir. Minyatür sanatında işlenen konular tarihsel belge niteliği taşıyan konulardır. Minyatür sanatına meraklı olan her yaş ve seviyeden öğrenciler bu kursa katılabilirler.

Türk Kültürüne Hizmet Vakfı ve Caferağa Medresesi'nde düzenlenen Minyatür Kursu'nda klasik desen çalışmaları, boyama teknikleri, Osmanlı minyatüründen örnekler, kompozisyon, suluboya, guaj boyama ile öğretilmektedir.

Minyatür Kursu Cuma günleri 10:30-13:00 saatleri arasında Nerkiz Akçura tarafından,
Cumartesi günleri 15:30-17:30 veya 17:00-19:00 saatleri arasında Berrin Çakin Güç tarafından verilmektedir.

1 Aylık Eğitim Ücreti 175 TL'dir.

Bu kurs 8535 kez görüntülendi.

Türk Kültürüne Hizmet Vakfı Hakkında

Kuruluş amacı Millî kültürümüzün korunması, geliştirilip yüceltilmesi, iç ve dış Dünya'ya tanıtılması ile Kültür sahasında hizmet sunan kurumlarla,   işbirliği yaparak milli kültürümüzün  bürokrasi çarklarına takılmasını aşmaktır. Bu anlayışı tamamlayan bir başka nokta Türk, medeniyet ve kültür hayatının çok önemli temel taşlarından biri olan Vakıf anlayışının doğurduğu sorumluluğu taşımak, taşıyabilmek ve buna talip olmak  hedefidir.

1985 yılında Türk Kültürüne Hizmet Vakfı,   Kültür Bakanlığının teşvik ve desteği ile kurulmuştur. Vakıfmızın kuruluşundan itibaren  bu amaç ve hedefler doğrultusunda  Kültürümüzün birçok alanında hizmetlerini sürdürmektedir. Yayınlar, Taşınmaz Kültür Varlıklarının Restorasyonu, Geleneksel El Sanatları Atölye Çalışmaları, Araştırmalar, Panel, Konferanslar, Geleneksel Sahne Oyunları, Ödül Törenleri gibi konularda yapmış olduğu çalışmalarla Vakfımız  bir anlamda işbirlikleri oluşturmuş, öncülük ve koordinatörlük  statülerini Vakıf anlayışı içinde yürütmüştür.

Vakfıız, Mimar Sinan'ın 400'ncü yıldönümü vesilesiyle 1989 yılında restore ettirdiği Caferağa Medresesini bugün Türk El San'atları Kültür Merkezi olarak  değerlendirmektedir. Gerek merkezde, gerekse Caferağa Medresesinde; Hat-Tezhip- Minyatür- Osmanlıca - Ebru - Porselen Süsleme - Kumaş Desenleme - Ahşap Boyama-Takı -Kuyumculuk- Resim- Seramik- Mozaik- Serbest Fırça Desenleme - Ud- Ney-Gitar  gibi san'at dallarında atölye çalışmaları yapılmaktadır.

İletişim Bilgileri

Adres: Küçük Ayasofya Mah. Akburçak Sokak No11 Sultanahmet 34122 Fatih - İstanbul
Tel: 212 513 36 01 - 02
Faks: 212 259 27 85
www.tkhv.org

Türk Kültürüne Hizmet Vakfı tarafından düzenlenen Minyatür Kursu, yayın süresi dolduğu için ön kayıt işlemine kapalıdır. Çizim - Tasarım Kursları kategorisine göz atarak güncel kurs ilanlarımızı inceleyebilirsiniz.
İlginizi çekebilir