Çini Kursu - Türk Kültürüne Hizmet Vakfı - El Sanatları - Meraklısı İçin
Çini Kursu

İstanbul El Sanatları Türk Kültürüne Hizmet Vakfı

Çini Kursu

Türk Çini Sanatı Kütahya ve İznik'te doğmuş, yüzyıllık bir geçmişi olan bir el sanatıdır. Geleneksel Türk El Sanatlarından biri olan çini, duvar çinileri ve evani çinileri (tabak, vazo, kupa, kase, sürahi, bardak, vb.) olarak ikiye ayrılmaktadır. Çini yapımını, bu sanatın inceliklerini ve püf noktalarını öğrenmek istiyorsanız Çini Kursu'na katılabilirsiniz.

Kursun içeriği:

  • Seramik bisküvilerin hazırlanması,
  • Desenlerin çizilmesi ve boyanması,
  • Seramiğin sırlanması,
  • Fırınlama işlemi

Eğitim Danışmanı: Emel Gemici

Çarşamba: 10:30-13:30 İleri Seviye - Yeni Başlayanlar / 14:00-17:00 Yeni Başlayanlar

Cumartesi: 10:00-13:00 İleri Seviye - Yeni Başlayanlar

1 Aylık Eğitim Ücreti 175 TL'dir.

Bu kurs 19388 kez görüntülendi.

Türk Kültürüne Hizmet Vakfı Hakkında

Kuruluş amacı Millî kültürümüzün korunması, geliştirilip yüceltilmesi, iç ve dış Dünya'ya tanıtılması ile Kültür sahasında hizmet sunan kurumlarla,   işbirliği yaparak milli kültürümüzün  bürokrasi çarklarına takılmasını aşmaktır. Bu anlayışı tamamlayan bir başka nokta Türk, medeniyet ve kültür hayatının çok önemli temel taşlarından biri olan Vakıf anlayışının doğurduğu sorumluluğu taşımak, taşıyabilmek ve buna talip olmak  hedefidir.

1985 yılında Türk Kültürüne Hizmet Vakfı,   Kültür Bakanlığının teşvik ve desteği ile kurulmuştur. Vakıfmızın kuruluşundan itibaren  bu amaç ve hedefler doğrultusunda  Kültürümüzün birçok alanında hizmetlerini sürdürmektedir. Yayınlar, Taşınmaz Kültür Varlıklarının Restorasyonu, Geleneksel El Sanatları Atölye Çalışmaları, Araştırmalar, Panel, Konferanslar, Geleneksel Sahne Oyunları, Ödül Törenleri gibi konularda yapmış olduğu çalışmalarla Vakfımız  bir anlamda işbirlikleri oluşturmuş, öncülük ve koordinatörlük  statülerini Vakıf anlayışı içinde yürütmüştür.

Vakfıız, Mimar Sinan'ın 400'ncü yıldönümü vesilesiyle 1989 yılında restore ettirdiği Caferağa Medresesini bugün Türk El San'atları Kültür Merkezi olarak  değerlendirmektedir. Gerek merkezde, gerekse Caferağa Medresesinde; Hat-Tezhip- Minyatür- Osmanlıca - Ebru - Porselen Süsleme - Kumaş Desenleme - Ahşap Boyama-Takı -Kuyumculuk- Resim- Seramik- Mozaik- Serbest Fırça Desenleme - Ud- Ney-Gitar  gibi san'at dallarında atölye çalışmaları yapılmaktadır.

İletişim Bilgileri

Adres: Küçük Ayasofya Mah. Akburçak Sokak No11 Sultanahmet 34122 Fatih - İstanbul
Tel: 212 513 36 01 - 02
Faks: 212 259 27 85
www.tkhv.org

Türk Kültürüne Hizmet Vakfı tarafından düzenlenen Çini Kursu, yayın süresi dolduğu için ön kayıt işlemine kapalıdır. El Sanatları kategorisine göz atarak güncel kurs ilanlarımızı inceleyebilirsiniz.
İlginizi çekebilir