Osmanlıca Kursu - Dil Kursları - İstanbul - Türk Kültürüne Hizmet Vakfı - Meraklısı İçin
Osmanlıca Kursu

İstanbul Osmanlıca Kursları Türk Kültürüne Hizmet Vakfı

Osmanlıca Kursu

Osmanlı yönetici sınıfının ve eğitimli seçkinlerin kullandığı bir yazışma ve edebiyat dili olan Osmanlıca, günlük hayatta konuşulan bir dil olmamıştır. En belirgin özelliği, Türkçe cümle altyapısı üzerinde, İslam dünyasının klasik kültür dilleri olan Arapça ve Farsça'yı serbestçe kullanma imkânı tanımasıdır. Günlük dilden farklı ve karmaşık kuralları olan bu dili ustalıkla yazma becerisine inşa adı verilir. Bu beceri uzun bir eğitim süreci ile kazanılır.

Dil, insanların kavram dünyasını bir yönüyle de inançlarını ifade eder. Eşyaya verilen isimler, onların nasıl algılandığını, tüm evreni nasıl kavradığımızı gösterir. Konuşurken kullanılan kelimeler köken itibariyle çeşitlilik göstermektedir. Tarih içerisinde doğrudan veya dolaylı ilişkide bulunduğumuz çeşitli milletlerin dillerinden Türkçeye girmiş yüzlerce kelime bulunmaktadır. Osmanlı Türkçesini anlayabilmek, bugün ne yazık ki bir ayrıcalık durumuna gelmiştir. Kendimizi tanımak, birbirimizi anlayabilmek, değerlerimizi fark etmek için bir gayretle dilimize sahip çıkmak zannedildiği kadar zor olmayan Osmanlıca metinlerin okunabilmesiyle mümkündür.

Osmanlı Devleti'nin yıkılışının ardından kullanımdan kalkmışsa da, Türk Tarihi'nin son 1000 yılına yakın bir dönemi bu yazı ile yazılmış olduğu için bu yazı araştırmacılar, edebiyatçılar ve tarihçiler tarafından birinci derecede önemli ve bilinmesi zorunlu bir dildir.

Caferağa Medresesi'nde Osmanlıca derslerini Efdaluddin Kılıç eğitiminde verilmektedir.

Türk Kültürüne Hizmet Vakfı Merkezi'nde Osmanlıca dersleri Meral Tüfekçi eğitiminde verilmektedir.

Eğitim Danışmanı: Meral Tüfekçi

KASIM-ARALIK

Salı: 11.00 - 13.00

Cumartesi: 11.00 – 13:00

1 Aylık Eğitim Ücreti 175 TL'dir.

Bu kurs 9945 kez görüntülendi.

Türk Kültürüne Hizmet Vakfı Hakkında

Kuruluş amacı Millî kültürümüzün korunması, geliştirilip yüceltilmesi, iç ve dış Dünya'ya tanıtılması ile Kültür sahasında hizmet sunan kurumlarla,   işbirliği yaparak milli kültürümüzün  bürokrasi çarklarına takılmasını aşmaktır. Bu anlayışı tamamlayan bir başka nokta Türk, medeniyet ve kültür hayatının çok önemli temel taşlarından biri olan Vakıf anlayışının doğurduğu sorumluluğu taşımak, taşıyabilmek ve buna talip olmak  hedefidir.

1985 yılında Türk Kültürüne Hizmet Vakfı,   Kültür Bakanlığının teşvik ve desteği ile kurulmuştur. Vakıfmızın kuruluşundan itibaren  bu amaç ve hedefler doğrultusunda  Kültürümüzün birçok alanında hizmetlerini sürdürmektedir. Yayınlar, Taşınmaz Kültür Varlıklarının Restorasyonu, Geleneksel El Sanatları Atölye Çalışmaları, Araştırmalar, Panel, Konferanslar, Geleneksel Sahne Oyunları, Ödül Törenleri gibi konularda yapmış olduğu çalışmalarla Vakfımız  bir anlamda işbirlikleri oluşturmuş, öncülük ve koordinatörlük  statülerini Vakıf anlayışı içinde yürütmüştür.

Vakfıız, Mimar Sinan'ın 400'ncü yıldönümü vesilesiyle 1989 yılında restore ettirdiği Caferağa Medresesini bugün Türk El San'atları Kültür Merkezi olarak  değerlendirmektedir. Gerek merkezde, gerekse Caferağa Medresesinde; Hat-Tezhip- Minyatür- Osmanlıca - Ebru - Porselen Süsleme - Kumaş Desenleme - Ahşap Boyama-Takı -Kuyumculuk- Resim- Seramik- Mozaik- Serbest Fırça Desenleme - Ud- Ney-Gitar  gibi san'at dallarında atölye çalışmaları yapılmaktadır.

İletişim Bilgileri

Adres: Küçük Ayasofya Mah. Akburçak Sokak No11 Sultanahmet 34122 Fatih - İstanbul
Tel: 212 513 36 01 - 02
Faks: 212 259 27 85
www.tkhv.org

Türk Kültürüne Hizmet Vakfı tarafından düzenlenen Osmanlıca Kursu, yayın süresi dolduğu için ön kayıt işlemine kapalıdır. Osmanlıca Kursları kategorisine göz atarak güncel kurs ilanlarımızı inceleyebilirsiniz.
İlginizi çekebilir