Yaratıcı Drama Yöntemli Kişilik Gelişim Programı - Sizdrama Sanat Eğitim ve Danışmanlık Merkezi - Psikoloji - Kişisel Gelişim - Meraklısı İçin
Yaratıcı Drama Yöntemli Kişilik Gelişim Programı

İstanbul Psikoloji - Kişisel Gelişim Sizdrama Sanat Eğitim ve Danışmanlık Merkezi

Yaratıcı Drama Yöntemli Kişilik Gelişim Programı

Sizdrama, yaratıcı drama yöntemi ile çocukların sosyal ve duygusal gelişimine destek sağlamak amacıyla Kişilik Gelişim Programı (DramaKGP) oluşturmuştur. Bu program tanıma ve ve geliştirme aşamalarından oluşmakta, veli bilgilendirme görüşmeleri ve sorumlulukları ile güçlendirilmektedir.

Program çocukların yaş gruplarına göre belirlenmiş, grupların gün ve saatlerine göre haftada bir gün bir saat şeklinde uygulanır. Her oturumda bir DramaKGP lideri, bir psikolog bir de raportör bulunmaktadır. 

Program iki temel aşamadan oluşmaktadır:
Tanıma Aşaması
Geliştirme Aşaması

1. Tanıma Aşaması: Yaratıcı drama ortamı katılımcıların davranış ve tutumlarını doğal bir ortam sağladığından net bir şekilde ortaya koymalarını sağlar. Çocuklar 10 oturumluk tanıma aşamasında Kendini Tanıma, Dikkat-Algı, İletişim ve Sorun Çözme temaları ile ilgili davranış ve tutumlarını ortaya koyacak oyunlar oynarlar. Bu oyunlardaki tutumları psikolog ve liderler tarafından gözlemlenerek her çocuk için geliştirme aşamasına yönelik hedefler belirlenir. Tanıma aşamasının içinde bir defa veli-çocuk çalışması yapılır. Yani çocuklar aileleriyle birlikte bu özel anı yaşarlar. Sonrasında psikolog ve lider her çocuğun velisi ile ayrı ayrı bireysel görüşmeler yaparak gözlemlerini paylaşır. Ortak hedefler belirlenerek geliştirme aşamasına geçilir. 

2. Geliştirme Aşaması:Tanıma aşamasından sonra geçilen geliştirme aşamasında her çocuğa önceden belirlenen hedefler doğrultusunda roller verilerek, onun grup içinde güçlenmesi veya gelişmesi gereken davranışlar üzerinde farkındalık sağlaması ve denemeler yapması sağlanır. DramaKGP ortamında doğru-yanlış, güzel-çirkin, iyi-kötü, başarılı-başarısız gibi kavramlar olmadığından çocuklar kendilerini özgürce ifade etme olanağı bulurlar. Bu aşamada iki kez veli-çocuk çalışması yapılır. Çocukların her birine sosyal ortamda uygulamak üzere onlar için eğlenceli ve geliştirici nitelikte sorumluluklar verilir. Ailelere de programla paralel şekilde evde uygulayabilecekleri öneriler sunulur. 
Çocuğunuzun;

 • Arkadaş ilişkilerini iyi yönetebilmesini
 • Kendi özelliklerini ve potansiyelini fark etmesini
 • Özgüveninin gelişmesini
 • Kendisini daha iyi ifade etmesini
 • İşbirliği yapabilmesini
 • Sosyal becerilerinin güçlenmesini
 • Yaşadığı sorunlarla başa çıkabilecek duygu, düşünce ve davranışlarını yönetebilmesini
 • Duygularını tanımasını ve kontrol etmesini
 • Sosyal anlamda dikkat ve algısının gelişmiş olmasını
 • İletişim becerilerinin güçlenmesini
 • Kendisini bir grup içinde var edebilmesini

İstiyorsanız DramaKGP onlara tüm bu güçleri kullanmaları için sadece oyun oynayarak keyifli bir olanak sağlayacaktır.

Bu kurs 2593 kez görüntülendi.

Etiketler

Sizdrama Sanat Eğitim ve Danışmanlık Merkezi Hakkında

2003 yılında Suat Güneş tarafından kurulan Sizdrama Sanat Eğitim ve Danışmanlık merkezi, 2011 yılında Psikolog Psikodramaist Berrak Artemiz Çınar'ın katılımıyla çalışmalarına devam etmektedir.

Yaratıcı dramanın eğitim öğretim ve kişisel gelişim alanlarında kullanımını yaygınlaştırmayı misyon edinen Sizdrama; Ö.Y.D. (Eğitim Öğretimde Yaratıcı Drama), DramaKGP (Drama ile Kişilik Gelişim Programı), Şirket eğitimlerinde, Yabancı dil öğretiminde ve Kişisel gelişimde yaratıcı drama gibi geliştirdiği özel projelerle çocuklara, yetişkinlere, öğretmenlere ve kurumlara hizmet vermeyi sürdürmektedir.

Sanat dallarının derinliğini kullanarak kişisel gelişime katkı sağlamayı hedefleyen merkezimizde, sanat yapmak değil sanatı yaşamak söz konusu. Her biri kendi dalında uzman olan eğitim kadrosuyla hizmet veren Sizdrama, pedagojik yaklaşımıyla eğitim kalitesini bir arada tutarak katılımcılarına hayatlarında bir renk olarak sanatı, bir rehber olarak da kişisel gelişimde farkındalığı kazandırmayı hedefliyor.

Sizdrama Sanat Eğitim ve Danışmanlık Merkezi tarafından düzenlenen Yaratıcı Drama Yöntemli Kişilik Gelişim Programı, yayın süresi dolduğu için ön kayıt işlemine kapalıdır. Psikoloji - Kişisel Gelişim kategorisine göz atarak güncel kurs ilanlarımızı inceleyebilirsiniz.
İlginizi çekebilir