Kokedama ve Smudge Stick Atölyesi - Meraklısı İçin
Kokedama ve Smudge Stick Atölyesi

İstanbul Hobi Kursları Çiçek Akademi

Kokedama ve Smudge Stick Atölyesi

Kokedama, Japonca "Yosun topu" anlamına geliyor ve Japonlar bunu bir çeşit "bahçe sanatı" olarak tarif ediyorlar. Bu zarif sanatın en önemli özelliği sadelik.

Kokedama, adı üzerinde yosun ile kaplanmış çamurdan bir top içindeki bitki demek. Biraz matruşka bebekler gibi, kullanılan tüm katmanlar iç içe konuyor. Bu eski uygulama doğayı eve taşımak ya da evde doğal bir köşe yaratmak fikrinden doğmuş. Eğer Kokedama koleksiyonu yaparsanız buna Japonların dediği gibi "ip bahçesi, uçan bahçe" de diyebilirsiniz. Alan tasarrufu da sağlayan bu bahçeleri yapmak da yaşatmak da kolay.

Eğer siz de bu sanatın inceliklerini öğrenmek ve yeni bir hobi edinmek isterseniz Çiçek Akademi'nin Kokedama ve Smudge Stick Atölyesi'ne davetlisiniz.

Atölye İçeriği

İlk işimiz, toprağı macunumsu bir kıvama getirmek. Toprakları bir kapta karıştırıyoruz. Üzerlerine hafif hafif su dökerek yapışkan bir çamur haline getiriyoruz. 

Bitkiyi saksıdan çıkarıyor, kök uykusundan uyandırıyoruz. Fazla toprağından arındırılmış bitki kökünü yosun ile sarıyoruz. Bu yosun, bitki köklerini nemli tutacak. Sonrasında bitkiyi toprak topun içine koyuyoruz. Toprak topu kaplayacak büyüklükte yosun ile sarmalıyor ve dilediğimiz renkte ip ile güzelce sarıyoruz. 

Şimdi karar verme zamanı: Kokedama'mızı asacak mıyız yoksa alçak bir tabağa (bu bir ağaç kütüğü, düz bir seramik olabilir) mı oturtacağız? 

Yalnız bizden söylemesi… Her iki türlü de son derece estetik görünen, evlerimize neşe katan Kokedamalar alışkanlık yaratıyor. Bir tane yaptıktan sonra mutlaka devamı geliyor! 

Atölyelerimize bekliyoruz :)

Atölye Ücreti: 220 TL

Atölye Tarih ve Saati:
Hafta içi her gün ve Cumartesi günleri, saat 14:00'da gerçekleştirilecektir. Ayrıca minimum 2 kişi olmak koşuluyla haftaiçi istenilen saatlerde de atölye çalışması yapılabilmektedir.

Eğitim Yeri:
Bağdat cad. No:524 Bostancı

Bu kurs 3998 kez görüntülendi.

Etiketler

Çiçek Akademi Hakkında

80'lerin çiçek çocukları, İstanbul ve meşhur İstanbul bahçeleri.. Begonviller, yaseminler, miss kokulu şakayıklar ve güller.. Şimdilerde sokak ismi oldular :(

Çiçek Akademi, kendi küçük hayalleri büyük bir çiçekçi dükkanında başlayan ve küçük yaşlarda itibaren ince ince dokunan iki gencin hayaliydi. Nice ustaların yetiştiği tezgahtan, farkında bile olmadan piştikleri bir sahneydi. Yaz tatilleri ve özel günler çiçekle buluşma günleri olmuştu hep. Okullar okundu, tahsiller yapıldı ama koldaki bilezik hep ışıldadı.

Sene 2015. Eskinin atölye ruhunu, usta çırak ilişkisini bir bardak çay deminde yaşamaya devam ettirmek, birikimlerimizi paylaşmak, farklı gözleri ve farklı dokunuşları keşfetmek üzere Çiçek Akademi İstanbul'u kurdular.

Bu oluşumun iki temel taşından; Ertuğrul ÇALIŞIR İstanbul Üniversitesi mezunu ve Akademi'nin hali hazırda çiçek tasarım uzmanı. Kendisini tabiatı seven, eskinin nostaljisini, yeninin bakir keşfini seven olarak tanımlanayabiliriz.

Akademi fikir olarak yetişkin, aksiyon olarak ise büyümeyecek bir çocuk gibi düşünebilirsiniz. Her atölye gününde konuklarına şehrin hızından, stresinden uzaklaştırmayı ve özgürce kendi tasarımlarını yapmalarına imkan tanıyorlar..

Sizleri de en yakın zamanda aralarında görmek istiyorlar :)

www.cicekakademi.com

Çiçek Akademi tarafından düzenlenen Kokedama ve Smudge Stick Atölyesi, yayın süresi dolduğu için ön kayıt işlemine kapalıdır. Hobi Kursları kategorisine göz atarak güncel kurs ilanlarımızı inceleyebilirsiniz.
İlginizi çekebilir