Fotoğrafçılık Kursu - Fotoğrafçılık Kursları - İstanbul - Fotofilm Sanat Merkezi - Meraklısı İçin
Fotoğrafçılık Kursu

İstanbul Fotoğrafçılık Kursları Fotofilm Sanat Merkezi

Fotoğrafçılık Kursu

1. Hafta:
Fotografa Giriş,Fotograf Tarihi,Fotograf Makineleri : Bu bölümde fotografın kısa tarihi ve gelişimi anlatılacak, günümüzde ve ülkemizde fotografın konumu üzerine kısa anlatım ve tartışma. Daha sonra fotograf makinelerinin özellikleri, optik çarpan özelliği, kullanımları ve makine alırken dikkat edilecekler üzerine anlatım. 

Objektifler: Objektiflerin yapısal özellikleri, odak uzaklığı ve buna bağlı olarak fotografa etkileri anlatılacak. Telezoom ve, makro ve sabit odaklı objektifler ve kullanım alanları. Objektiflerin görüntü üzerindeki perspektif yığılması ve distorsiyon etkileri.
 
2. Hafta:
Enstantane - Diyafram Değişkenleri: Enstantane ve Diyafram sisteminin özellikleri, fotografa görsel etkileri ve birlikte kullanımı. Net alan derinliği ve fotografta hız ve hareketin kaydedilmesi, flu fotograflar ve pan tekniği. Makine üzerindeki M-A-Av-Tv-S-P-AUTO özelliklerinin anlamı ve kullanımı. 
 
Işık – Pozlama : Işığın fiziksel özellikleri, doğal ve yapay ışık kaynakları, ışığın geliş yönleri ve fotografa etkileri, fotografta ışığın özelliğine göre WB ayarları ve fotografın görselliğine etkileri. Makinelerde ışığın ölçülmesi, pozometre sistemleri ve ışığı kaydetme üzerindeki etkileri. Pozlama telafisi, bracketing, basamaklama(BKT), + ve - pozlama yapılması gereken çekimler.
 
3. Hafta:
Dijital fotograf kavramları; Çözünürlük, piksel, megapiksel, görüntü kaydedici sensör ve farklı özellikteki sensörler (CCD, CMOS), fotograf kaydetme formatları (Jpeg, Raw, Tiff). Fotograf depolama aparatları, hafıza kartaları özellikleri ve kullanımları. Fotografçılığın diğer araçları; filtreler (UV, Polarize ve Skylight) ve kullanım da fotografik etkileri. Flaş ve kullanımı, flaş senkronize ayarları, dolgu flaş kavramı ve kullanıldığı yerler, Tripod(sehpa) kullanımı ve yararları, uzaktan kumanda kulanımı veya geciktirme modunun kullanımı. Fotograf çantasında bulunması gereken temizlik ve bakım malzemeleri.

4. Hafta:
Kompozisyon : Belirgin bir fotografın kaydedilmesi için gerekli olan kompozisyon kuralları: Bakış açısı, bakış uzaklığı, bakış yüksekliğ, sadelik, altın oran, ilgi merkezi, ritm ve doku, hız ve hareket, yatay-dikey kadraj etkileri, perspektif, kontrast, armoni(uyum), fotografta denge, açık ve kapalı kompozisyon, yaşam ögesi katmakavramları görseller desteğiyle anlatılacak. 
 
Çekim Uygulaması:: Kurs süresince verilen teorik anlatımlar sonunda İstanbul içinde uygulamalı bir çekim çalışması yapılacaktır. Danışmanlar eşliğinde yapılan bu çalışmada kompozisyon kriterleri tek tek çektirilerek uygulatılacaktır. Çekim çalışması Zeyrek Semti'nde yapılacaktır.

5. Hafta:
Çekim çalışmalarını değerlendirme; Çekim uygulamasında katılımcıların seçtikleri 10 adet fotograf üzerinde değerlendirme yapılacak, kompozisyon kriterlerine uygunlukları sorgulanarak doğru ve belirgin fotograf kavramı üzerinde tartışılacaktır. Seçilen fotografların dönem itibarı ile sergisi açılacaktır. 

Katılım Sertifikalarının verilmesi: Çalışmanın bitiminde seminer katılımcılarına Temel Fotografçılık Semineri Katılım Belgeleri verilecektir. 

Atölyemizin toplam ücreti 350 TL dir.

Bu kurs 4505 kez görüntülendi.

Fotofilm Sanat Merkezi Hakkında

fotofilm.png

Yaklaşık yirmi yıldır sanat camiasında var olan ve üretmeye çalışan bir ekibiz. Fotoğraf ve sinema alanında kendinden söz ettiren ve sayılan kişileriz. 2002 yılında Büyükparmakkapı sokakta kurulan o zamanın Ansam Kültür Merkezi idik. Şimdi, "FOTOFİLM" Sanat Merkezi olarak hizmet vermekteyiz. "FOTOFİLM" Sanat Merkezi olarak fotoğraf ve sinemaya ilgi duyan sanatseverlerle üretim yapıp, bu üretimleri sunmayı amaçlamaktayız.

Fotoğrafa ve sinemaya ilgi duyanlara ve bu alanda uzmanlaşmak isteyenler için; atölye çalışmaları, yeni çekim alanları, Fotoğraf tutkunları için; Fotoğraf gösterimlerinin, fotoğraf sergilerinin yer aldığı "Sanat Merkezi" olmayı hedeflemektedir. Sinema alanında, kısa film çekmek isteyen ve sinema hakkında detaylı bilgi ve birikim sahibi olmak isteyenler için Atölye çalışmaları ve bu çalışmalar sonrasında ortak projeler üretmeyi hedeflemekteyiz.

"FOTOFİLM" Sanat Merkezi, fotoğraf ve sinema alanında her türden buluşmaya açıktır. Sanat Merkezine ait galeri duvarlarında, kurs sıralarında, cafe masalarında hep fotoğraf ve sinemanın nabzı atmaktadır: Sergiler, Fotoğraf gösterileri, film galaları, söyleşiler, seminerler, workshoplar, yeni projeler, fotoğraf gezileri ve fotoğraf yayınları sanatseverlerin beğenisine sunulmuştur. Ayrıca Türkiye'nin tek fotoğraf ve sinema dergisi olan "FOTOFİLM FOTOĞRAF SİNEMA DERGİSİ" kurumumuz tarafından yayınlanmaktadır. 

 Fotofilm Sanat Merkezi
 Tel: 0212 2440495 & 0532 2341784
www.fotofilmsanatmerkezi.com

Fotofilm Sanat Merkezi tarafından düzenlenen Fotoğrafçılık Kursu, yayın süresi dolduğu için ön kayıt işlemine kapalıdır. Fotoğrafçılık Kursları kategorisine göz atarak güncel kurs ilanlarımızı inceleyebilirsiniz.
İlginizi çekebilir