Emine Şeremet - El Sanatları - Meraklısı İçin

İstanbul El Sanatları

Emine Şeremet

1963 İstanbul doğumluyum. Marmara Üniversitesi Alman Dili Edebiyatı mezunuyum. Yaklaşık 23 yıl turizm sektöründe çalıştım. 2003 yılında Pera Güzel Sanatlar Okulu'nda İç Mimari bölümünü bitirdim. Bu esnada resim, desen konularına ilgim çoğaldı. Ayrıca 2004-2009 arası yaklaşık 5 yıl pastacılık ve catering faaliyetinde küçük bir işletmem oldu.

2010 dan beri emekliyim ve yoğun olarak nakışla ilgilenmeye başladım. Nakışın her türünü seviyor ve yapıyorum. Ancak zamanla altın nakışına daha fazla ilgi göstermeye başladım ve teorik bilgilerimi de güçlendirerek daha farklı bir sentez oluşturmaya çalıştım. Daha çok çini ve minyatüre dair Osmanlı motiflerini ve desenlerini altın nakışıyla birleştirerek Osmanlı kalyonları ve İstanbul manzaraları işlemeye başladım. Tüm geleneksel nakış tekniklerinden yararlanıyor ama biraz da günümüz yorumuyla işlemeler yapmaya çalışıyorum. Günümüzde daha küçük ve dekoratif parçalar tercih edildiği için daha çok duvarda sergilenebilecek çerçevelere yoğunlaştım.

Aslında hayatım boyunca hep hobilerim oldu ve her türlü el sanatını denedim. Hepsi bir şeyler kattı. Çok klasik bir cümle ama gerçekten altın nakışı gerçek bir terapi... en iyi depresyon ilacı. Malzemeleri kombine ederek, deneyerek, araştırarak yapılan her işleme ve sonucunda ortaya çıkanı seyretmek müthiş bir keyif. Mutlu anları çoğaltmak için harika bir yol..

Bizim ülkemizde nakış denince insanların ilk aklına gelen; buzdolabı, masa ve yatak üzerindeki örtüler, kirlenmesin diye koltukların kenarına konan mini örtüler, tv üzerine konan danteller.. Nakış da evrildi, değişti, küçülürken büyüdü, fonksiyonelleşti. Güzelleşti, çünkü eski ve yeni bir arada artık.. Ama aslında nakışın günümüzde farklı bir yorumu var.İnsanlar bu yeni yorumu bilsinler istiyorum. Nakışla her şeyi ifade edebilirler. En güzeli de, en güzel hediyeler nakışla yapılanlar...

Bu sayfa daha önce 1644 kez görüntülendi.

Mesaj Gönder

Emine Şeremet tarafından düzenlenen kurslar hakkında her türlü soru, görüş, öneri ve isteklerinizi aşağıdaki form aracılığı iletebilirsiniz. Mesajınız kurum yetkililerine iletilecek ve yetkililer en kısa sürede sizinle iletişim kuracaklardır.

Emine Şeremet tarafından düzenlenen kurslar

İlginizi çekebilir