Osmanlıca Dil ve Kültür Kursu - Geoaktif Kültür ve Aktivizm Merkezi - Osmanlıca Kursları - Meraklısı İçin
Osmanlıca Dil ve Kültür Kursu

İstanbul Osmanlıca Kursları Geoaktif Kültür ve Aktivizm Merkezi

Osmanlıca Dil ve Kültür Kursu

Kurs Hakkında Temel Bilgiler

Süre: Osmanlıca Kursumuz haftada bir defa, üç saat süreyle yapılmaktadır. İlk birkaç derste alfabe ve imla üzerinde yoğunlaştıktan sonra, normal ders döngüsüne geçilmektedir. Kurs süresi haftada 1 defa 3 saatlik ders üzerinden toplamda 108 saat, 36 ders, 9 ay olacaktır. 

Hedef: Hiç bilmeyenlere yönelik olan bu kurs temel olarak Tanzimat ile Meşrutiyet arasındaki dönemde oluşan matbu Osmanlıcaya bir giriş niteliğindedir.

Yöntem ve Materyal: Osmanlı Türkçesi resmi ve edebi metinlerini okumaya yeni başlayanlar için düzenlenen bu Osmanlıca Giriş kurunda, sistematik bir biçimde Arap alfabesi ve değişik yazıları, okuma yazma pratiği ve yazı kalıpları öğretilecektir. Kurs sonunda öğrencinin, 18. yüzyıldan itibaren ortaya çıkan Osmanlıca matbu metinlerini okuyabilecek bir düzeye ulaşması planlanmaktadır. Böylece bir sonraki kurda yapılacak mahtut (elyazısı) Osmanlıca metinlerine gereken altyapı hazırlığı sağlanmış olacaktır. Ders sırasında tamamaen doğal metinler işlenerek kıraat yanında tahrir (yazma) becerisi de kazandırılacak; üç dilin unsurlarını Türkçe sentaksında barındıran bir dil olduğu için Türkoloji ve Doğu dilleri uzmanı tarafından Arapça-Farsça unsurlar ve türetme kalıpları da kullanışlı morfolojik ve etimolojik bilgilerle aktarılmaya çalışılacaktır.

Ders Günü ve Saati: Her Çarşamba 19:00-22:00 saatleri arasında
Ücret: Aylık (4 hafta = 4 ders) 200 TL

Bu kurs 2389 kez görüntülendi.

Etiketler

Geoaktif Kültür ve Aktivizm Merkezi Hakkında

Geoaktif Kültür ve Aktivizm Merkezi, bu rengarenk coğrafyada birlikte bir ömür geçiren farklı kültürlerin birbirini keşfetmesine, tanışmasına ve yakınlaşmasına vesile olabilmek için faaliyet yürütüyor.

Kurumumuzda genel olarak, Türkiye içindeki ve etrafındaki etnik kültürlerin dilleri, müzikleri ve dansları öğretilmektedir.

Etnik Dil Kurslarımız: Arapça, Arnavutça, Boşnakça, Çerkezce, Ermenice, Farsça, Gürcüce, İbranice, Kürtçe, Latince, Lazca, Osmanlıca, Pomakça, Süryanice, Yunanca, Zazaca.

Etnik Dans Kurslarımız: Türkiye Dansları, Yunanistan Dansları, Kürt Dansları, Roman Dansları, Boşnak Dansları, Laz ve Hemşin Dansları, Ermeni Dansları.

Etnik Müzik Enstrüman Kurslarımız: Buzuki Kursu, Santur Kursu, Def-Erbane Kursu

Adres
Atıf Yılmaz Cad. No: 16 Kat: 4-5 Beyoğlu – İstanbul

Telefon
0212 - 244 85 63

Geoaktif Kültür ve Aktivizm Merkezi tarafından düzenlenen Osmanlıca Dil ve Kültür Kursu, yayın süresi dolduğu için ön kayıt işlemine kapalıdır. Osmanlıca Kursları kategorisine göz atarak güncel kurs ilanlarımızı inceleyebilirsiniz.
İlginizi çekebilir