Kitap Terapisi - Richard Back - Martı - İstanbul Sınav Merkezi - Çocuklar İçin Kurslar - Meraklısı İçin
Kitap Terapisi - Richard Back - Martı

İstanbul Çocuklar İçin Kurslar İstanbul Sınav Merkezi

Kitap Terapisi - Richard Back - Martı

Bibliyoterapi diğer adıyla kitap terapisi, öğrencilerin problemlerini  çözmede veya kendilerini daha iyi tanıyıp, yaratıcı düşüncelerini güçlendirmede edebi eserlerden yararlanma olarak tanımlanabilir. Kitapların psikolojik destek ürecinde kullanılması oldukça eski bir geçmişe dayanır. Okunan eser ile okuyucu arasında bir ilişki kurarak, var olan sorun ve çözüm süreçlerini üretmede rehber olarak kullanılmaktadır.

Martı - Kitap Terapisi
Bu süreçte öğrenciler için seçtiğimiz Richard Bach'ın Martı kitabı ile öğrencilerimize ışık tutmayı hedefliyoruz.Işık tutmada önceliklerden birini veya birkaçını hedef alarak çalışma yapmaktayız.

 • Kendini tanıma, kendini keşfetme ve kendini kabul
 • Daha olumlu bir benlik algısı geliştirme
 • Kendi sorunlarına benzer sorunların başkalarında da var olduğunu görerek yalnız olmadığını duyumsama
 • Kendine ve başkalarına ilişkin farkındalık sağlama
 • Sorunlarına dair iç görü kazanma
 • Bir sorunun farklı çözüm yolları olduğunu görme
 • Sorunları tartışma ve çözüm bulma
 • Çevresini, toplumu ve dünyayı tanıma
 • Yeni değerler ve tutumlar geliştirme
 • Yaşamda anlamlar bulma, rol modelleri seçme
 • Stresle başa çıkma, duyguların ifadesi ve katarsis
 • Başkaları ile empati kurma ve olaylara "öteki"nin gözünden bakma
 • Kalıp yargıların yumuşatılması
 • Farklı, yeni durumlara uyum sağlama, uyum güçlüklerini aşma
 • Psikolojik danışman bu amaçlardan birini ya da birkaçını birden esas alabilir ve bu amaçlara uygun kitap seçer

Bibliyoterapi çalışmaları birebir ve grup halinde yapılmaktadır.

Gruplar ayda 1 kez 8 kişi ile sınırlı olarak açılmaktadır. Kayıt işlemi sonrası kurum yetkilileri sizinle iletişim kurarak uygun olduğunuz seans için kaydınızı tamamlayacaktır.

Katılım Ücreti :150 TL' dir.
Bilgi  İçin : 0 532 217 97 73

Bibliyoterapi - Kitap Terapisi Uygulama

Bibliyoterepi - kitap terapisi- , bireyin doğru kitapla doğru zamanda buluşturmakla başlar. Yani seçmiş olduğumuz kitapla öğrencinin katılımı ile seansımız başlar ve okunmaya başlanmasıyla devam etmektedir.Özellikle çocuklarda ve gençlerde bu teknik kullanıldığında uygulama süreci şu şekilde gerçekleştirilebilir.

Danışman çocuğa seçilen öyküyü/ masalı okur ve gerektiğinde belli aralarla onun duygularını ifade etmesine yönelik fırsatlar verir ( soru,yorum vb.)
Birey / grup kitabı yalnız başlarına okuyup danışma oturumuna gelir ve tartışılır.
Hangi yöntemin uygulanacağına danışman, durumu inceleyerek karar verebilir. Okuma süreci başladığında bibliyoterapi süreci üç evreden geçerek tanımlanır.
Pardeck & Pardeck 1984; Öner 1987; Eisenberg & Delaney 1993

Bu kurs 2326 kez görüntülendi.

Etiketler

İstanbul Sınav Merkezi Hakkında

İstanbul Sınav Merkezi olarak öğrenmeyi öğretmeyi aktarmayı hedefledik.

Öğrenmeye istekli doğan bireyler eğitilmeye direnç gösterirler. İçgüdüsel ve doğal olan öğrenme arzumuz öğrenmek zorunda bırakıldığımız da kırılır ve bilinçsiz bir direnç geliştirmemize neden olur.

Eğitim konusunun tecrübe gerektirdiğini ve aktarımının da önemli olduğunu düşünüyor, eğlendirici ve bireyin gelişim süreçlerini tetikleyici nitelikte olmasına önem veriyoruz. Öğretme kaygısı gütmeden öğrenme sürecine katkı sağlayacak araçlarla rehberlik etmek, kişiye bu konuda koçluk yapmak felsefesiyle hareket ediyoruz.

Öğrenme zorunluluğunuzu ve gelişim ihtiyacınızı zevke dönüştürebileceğiniz programlarımızla size sadece gelişiminizin tadını çıkarmak kalacak.

İstanbul Sınav Merkezi, Adil Maviş Gelişim Akademisi bünyesinde geliştirilmiş ve eğitim sektöründeki bireysel 15 yıllık deneyimin neticesinde oluşan bir kurumdur. Adil Maviş Gelişim Akademisi yıllarca sektörde hizmet veren birçok danışmanlık firmasının portföyünde danışmanlık yapan ve kişisel gelişim alanında kurumsal ve bireysel eğitimler veren Adil Maviş gelişen talepler üzerine eğitim sektöründe faaliyetlerine başlamıştır.

Profesyonel anlamda resmi ve özel kurumların eğitim danışmanlığı hizmetlerini yöneten Adil Maviş Gelişim Akademisi aynı zamanda uzmanlık alanı olan kişisel gelişim ile ilgili açtığı seminer programları, etüt ve workshoplar ile bireylerin amaçladıkları kişisel mükemmellik seviyesine ulaşmalarına yardımcı olmakta, mesleki kariyerlerine katkı sağlamaktadır.

İstanbul Sınav Merkezi tarafından düzenlenen Kitap Terapisi - Richard Back - Martı, yayın süresi dolduğu için ön kayıt işlemine kapalıdır. Çocuklar İçin Kurslar kategorisine göz atarak güncel kurs ilanlarımızı inceleyebilirsiniz.
İlginizi çekebilir