Film Terapisi (8 – 14 Yaş) - İstanbul Sınav Merkezi - Çocuklar İçin Kurslar - Meraklısı İçin
Film Terapisi (8 – 14 Yaş)

İstanbul Çocuklar İçin Kurslar İstanbul Sınav Merkezi

Film Terapisi (8 – 14 Yaş)

Film Terapisi Uzmanı eşliğinde öğrencilerin genel sorunları üzerinde durularak, sorunların türüne göre seçilen film izlendikten sonra uzman, kişiyle film hakkında konuşmakta, hikâye ve karakterlerin davranışlarıyla kişinin karşı karşıya kaldığı sorunların önce açığa çıkarılması sonra giderilmesi amaçlanmaktadır.

Film terapisi psikiyatristler, psikologlar, terapistler, akademisyenler, eğitimciler 4-8 kişilik öğrenci gruplarına onların ihtiyaçlarına göre örneğin ilişkilerindeki sorunları, bağımlılıkları veya yaşadıkları travmalarına yönelik temaları içeren filmleri seyrettirilir.

Bu ayın filmi: Ters Yüz
Süre:130 Dk.
Yönetmen:Pete Docter,  Ronaldo Del Carmen
Seslendirenler:Aysun Topar,  Gupse Özay,  Engin Alkan,  Murat Şen, Ercan Demirel
Senaryo:Pete Docter,  Michael Arndt,  Ronaldo Del Carmen

Fim Terapisinin Uygulanma Şekli
(Gençöz 2007; Sharp veark. 2002).

  • 1. Identifikasyon (özdeşleşme): Hastanın filmdeki karakter/karakterlerle kendisi arasındaki benzerlikleri görmesi veya hissetmesidir. Karakterin davranışlarını ve düşüncelerini inceleyerek kendi davranış ve sonuçlarını incelemeye başlamasına aracılık etmektedir.
  • 2.Katharsis (İç boşaltma): Hastayla benzer problemi yaşayan ve benzer duyguları hisseden karakterin/karakterlerin gözlenmesi sonucu hastanın bastırdığı, farketmediği duygularının ve iç çatışmalarının ortaya çıkması (katharsis) ve böylece rahatlama ve arınmanın sağlanmasıdır.
  • 3. İnsight (İçgörü): Özdeşim kurulan karakter/karakterlerin duygu ve davranışlarına, yaşadıkları problemlere ve problemleri çözüş şekillerine bakarak (kişilerin kendi travmaları ve çelişkileri ile yüzleştiklerini görmek), kendi yaşamındaki ilişkili durumların çözümünde farkındalık kazanması (hastanın duyduğu yetersizlik, suçluluk ve utanç duygularının azalması) ve benzer yöntemlere başvurması.

Etkinlik Süresi: 3 Saat (1,5 Saat Film,1.5 Saat Değerlendirme ve Uygulamalar)
Etkinlik Tarihi : Her Hafta Cumartesi Günleri
Etkinlik Ücreti :150 TL
Kontenjan :8 Kişi ile Sınırlıdır.
Bilgi İçin: 0 532 217 97 73

Film terapisi ilk olarak Gary Solomon tarafından 1995 yılında yayınlanan The Motion Picture Prescription: Watch This Movie and Call Me in the Morning: 200 Movies to help You Heal Life's Problems adlı eseriyle öne sürüldü. Türkiye'de bir kaç senedir uygulanmakta olan Film Terapisini artık öğrenciler üzerinde kullanmaktayız.

Bu kurs 1509 kez görüntülendi.

Etiketler

İstanbul Sınav Merkezi Hakkında

İstanbul Sınav Merkezi olarak öğrenmeyi öğretmeyi aktarmayı hedefledik.

Öğrenmeye istekli doğan bireyler eğitilmeye direnç gösterirler. İçgüdüsel ve doğal olan öğrenme arzumuz öğrenmek zorunda bırakıldığımız da kırılır ve bilinçsiz bir direnç geliştirmemize neden olur.

Eğitim konusunun tecrübe gerektirdiğini ve aktarımının da önemli olduğunu düşünüyor, eğlendirici ve bireyin gelişim süreçlerini tetikleyici nitelikte olmasına önem veriyoruz. Öğretme kaygısı gütmeden öğrenme sürecine katkı sağlayacak araçlarla rehberlik etmek, kişiye bu konuda koçluk yapmak felsefesiyle hareket ediyoruz.

Öğrenme zorunluluğunuzu ve gelişim ihtiyacınızı zevke dönüştürebileceğiniz programlarımızla size sadece gelişiminizin tadını çıkarmak kalacak.

İstanbul Sınav Merkezi, Adil Maviş Gelişim Akademisi bünyesinde geliştirilmiş ve eğitim sektöründeki bireysel 15 yıllık deneyimin neticesinde oluşan bir kurumdur. Adil Maviş Gelişim Akademisi yıllarca sektörde hizmet veren birçok danışmanlık firmasının portföyünde danışmanlık yapan ve kişisel gelişim alanında kurumsal ve bireysel eğitimler veren Adil Maviş gelişen talepler üzerine eğitim sektöründe faaliyetlerine başlamıştır.

Profesyonel anlamda resmi ve özel kurumların eğitim danışmanlığı hizmetlerini yöneten Adil Maviş Gelişim Akademisi aynı zamanda uzmanlık alanı olan kişisel gelişim ile ilgili açtığı seminer programları, etüt ve workshoplar ile bireylerin amaçladıkları kişisel mükemmellik seviyesine ulaşmalarına yardımcı olmakta, mesleki kariyerlerine katkı sağlamaktadır.

İstanbul Sınav Merkezi tarafından düzenlenen Film Terapisi (8 – 14 Yaş), yayın süresi dolduğu için ön kayıt işlemine kapalıdır. Çocuklar İçin Kurslar kategorisine göz atarak güncel kurs ilanlarımızı inceleyebilirsiniz.
İlginizi çekebilir