Keçe Yapımı Kursu - Türk Kültürüne Hizmet Vakfı - El Sanatları - Meraklısı İçin
Keçe Yapımı Kursu

İstanbul El Sanatları Türk Kültürüne Hizmet Vakfı

Keçe Yapımı Kursu

11. yüzyılda Orta Asya'dan batıya göç eden Türkler tarafından Anadolu'ya gelmiş olan keçe sanatı uzun geçmişine rağmen günümüze ulaşmış ve tekrar yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ana maddesi koyun, tavşan, deve yünü; tiftik veya keçi kılı olan keçe atölyelerde yörelere özgü renk, desen ve motiflerle bezenip çeşitli alanlarda kullanılır.

Türk Kültürüne Hizmet Vakfı'tarafından düzenlenen Keçe Yapımı Kursu'nda doğal yün ve işlenmiş yün bir arada kullanılarak tasarımlar yapılmaktadır. Şal, fular, şapka, çanta, pano, ev ayakkabısı, dekoratif çiçek, yelek vb. modellerde, özellikle geleneksel motifli örnekler ağırlıklı tercih edilmekte, ilerleyen derslerde ise serbest tasarımlı çalışmalar yapılmaktadır. Siz de keçe sanatına meraklıysanız ve elde keçe yapımını öğrenmek istiyorsanız bu kursa katılabilirsiniz.

Keçe Yapımı Kursu uzman eğitmen Arzu Karagöz tarafından verilmektedir.

Keçe Yapımı Kursu Çarşamba ve Cumartesi günleri 11.00-14.00 saatleri arasında düzenlenmektedir.

1 aylık katılım ücreti 175 TL'dir.

Bu kurs 6162 kez görüntülendi.

Türk Kültürüne Hizmet Vakfı Hakkında

Kuruluş amacı Millî kültürümüzün korunması, geliştirilip yüceltilmesi, iç ve dış Dünya'ya tanıtılması ile Kültür sahasında hizmet sunan kurumlarla,   işbirliği yaparak milli kültürümüzün  bürokrasi çarklarına takılmasını aşmaktır. Bu anlayışı tamamlayan bir başka nokta Türk, medeniyet ve kültür hayatının çok önemli temel taşlarından biri olan Vakıf anlayışının doğurduğu sorumluluğu taşımak, taşıyabilmek ve buna talip olmak  hedefidir.

1985 yılında Türk Kültürüne Hizmet Vakfı,   Kültür Bakanlığının teşvik ve desteği ile kurulmuştur. Vakıfmızın kuruluşundan itibaren  bu amaç ve hedefler doğrultusunda  Kültürümüzün birçok alanında hizmetlerini sürdürmektedir. Yayınlar, Taşınmaz Kültür Varlıklarının Restorasyonu, Geleneksel El Sanatları Atölye Çalışmaları, Araştırmalar, Panel, Konferanslar, Geleneksel Sahne Oyunları, Ödül Törenleri gibi konularda yapmış olduğu çalışmalarla Vakfımız  bir anlamda işbirlikleri oluşturmuş, öncülük ve koordinatörlük  statülerini Vakıf anlayışı içinde yürütmüştür.

Vakfıız, Mimar Sinan'ın 400'ncü yıldönümü vesilesiyle 1989 yılında restore ettirdiği Caferağa Medresesini bugün Türk El San'atları Kültür Merkezi olarak  değerlendirmektedir. Gerek merkezde, gerekse Caferağa Medresesinde; Hat-Tezhip- Minyatür- Osmanlıca - Ebru - Porselen Süsleme - Kumaş Desenleme - Ahşap Boyama-Takı -Kuyumculuk- Resim- Seramik- Mozaik- Serbest Fırça Desenleme - Ud- Ney-Gitar  gibi san'at dallarında atölye çalışmaları yapılmaktadır.

İletişim Bilgileri

Adres: Küçük Ayasofya Mah. Akburçak Sokak No11 Sultanahmet 34122 Fatih - İstanbul
Tel: 212 513 36 01 - 02
Faks: 212 259 27 85
www.tkhv.org

Türk Kültürüne Hizmet Vakfı tarafından düzenlenen Keçe Yapımı Kursu, yayın süresi dolduğu için ön kayıt işlemine kapalıdır. El Sanatları kategorisine göz atarak güncel kurs ilanlarımızı inceleyebilirsiniz.
İlginizi çekebilir
Ayla Algan ile 'Reklam, Dizi, Sinema Oyunculuğu' Eğitimi

Ayla Algan ile 'Reklam, Dizi, Sinema Oyunculuğu' Eğitimi

Kamera önü oyunculuk konusunda sektörün ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş bir müfredat ile, uzman eğitmenlerden ders almak istiyorsanız Atölye Ayla Algan'ın düzenlediği bu eğitime katılabilirsiniz.