Yeni Evlenenler Mobilyalarını Nasıl Seçmeli? - Blog - Meraklısı İçin
Yeni Evlenenler Mobilyalarını Nasıl Seçmeli?

Yeni Evlenenler Mobilyalarını Nasıl Seçmeli?

Evlenmek yeni bir hayat bir yuva kurmak çok güzel şeyler bunlar ancak evliliğe giden bu yol biraz çetrefilli. Bu süreçteki tüm hazırlıklar heyecanlı ve keyifli olduğu kadar stresli de geçebiliyor. Düğündü, davetiyeydi, gelinlikti derken zaten uğraşacak bir çok şey var gündemde, bir de evinizin mobilyalarını seçerken bu stresi çekmeyin ya da olabildiğince en aza indirgeyin :) Düğün tarihi yaklaşıyor ve eşinizle yeni bir hayata başlayacağınız ilk evin dekorasyonuna da başlıyorsunuz düğün öncesi yavaş yavaş. İnternetten araştırmalar, bir çok firmayı üşenmeden dolaşmalar, kararsızlıklar.. 
Öncelikle unutmayın, bu sözü muhtemelen duymuşsunuzdur ve gerçekten de öyledir. Sıfırdan bir ev dekore etmek, mevcut bir dekorasyonu yenilemekten çok daha kolay olacaktır, bu yüzden içiniz rahat olsun. Şimdi daha da rahatlamanız için yardımcı olacak ip uçlarını da vereceğiz.

Türk kültüründe maalesef genelde alışveriş kısmında alınacak şeylere müdahele eden, akıl veren çevre çok olur. Bir anlık kapılıp da kendi istediklerinizi sorgulamadan söylenenlere kapılırsanız vay halinize :) Çok kısa bir süre sonra pişmanlıklar, keşkeler başlayabilir. Bu yüzden en başta yapmanız gereken kimseyi dahil etmeden eşiniz ile birlikte kararlar vermek olacaktır. Hem bütçenize hem de her ikinizin zevkine de hitap edecek seçimler yapmak zor görünse de bu yazıyı okuduktan sonra o kadar da zor olmadığını anlayacaksınız :) 


 ev dekorasyon fikirleri
Dekorasyon Stiliniz Ne Olmalı?

İlk olarak yapmanız gereken nasıl bir tarzı sevdiğinize karar vermek minimalist sade bir dekorasyon mu, rahatlık ve kullanışlılık mı önemli yoksa klasik daha avangart bir tarzı mı kendinize daha yakın görüyorsunuz. Eşinizle nasıl bir tarz beğendiğinizi karşılaştırarak ve ortak noktayı bularak işe başlayabilirsiniz.
Bütçenize en uygun, doğru ürünleri seçmek.
Evinizde nelere ihtiyacınız varsa bu ürünlerin eksiksiz bir listesini yapmalısınız. Sandalyeden yatağa, mutfak eşyalarından beyaz eşyaya kadar tüm ürünlerin listesini çıkardıktan sonra, piyasada dolaşarak tüm ürünlerin ortalama fiyatlarını yazın. Bunları topladığınızda bütçenizi aşıyorsa daha ucuz alternatifleri olanlara yönelin ya da aralarında zaruri olmayanları sonraya erteleyin. Günümüzde artık her ürünün farklı bütçelere göre pek çok alternatifini bulmak mümkün. Ancak yine de fazla geliyorsa bırakın zaruri olmayanları paranız yettikçe ufak ufak alın. Böylesi çok daha keyifli olacaktır hem de sıkıntıya girmemiş olacaksınız. 

ev dekorasyonu

Evinizi Eşyalarınızı Satın Almadan Önce Belirlemeniz Gerekir

Eviniz kendinize aitse tabi ki daha avantajlısınız. Evinizde istediğiniz tadilatı yaptırabilir, mobilyalarınızı uzun vadeli kullanmaya uygun olarak alabilirsiniz. Kiralık bir evde dekorasyon yapacaksanız da öncelikle evi tutun ki odaların büyüklüğüne göre eşya seçimlerinizi yapın. Elinize bir metre alın ve bütün odaları oralara gelecek eşyaları düşünerek ölçün, hatta bu ölçümlerle bir kroki hazırlayın. Alacağınız kanepe, masa, yatağın boyutlarının ne olması gerektiğini belirleyin. Evdeki kapıların ve koridorların ölçüsü bile mobilyaların geçebilmesi açısından çok önemlidir. Eşyalarınızı satın alırken bu bilgiler size yardımcı olacaktır.
Kiralık ev için perde yaptırırken daha büyük yani daha çok pencereli bir eve taşınabileceğinizi düşünerek iki odanın perdesini aynı yaptırabilirsiniz. Böylelikle bir sonraki eve geçtiğinizde tüm odaların perdelerini baştan diktirmek gerekmez, en azından büyük bir salonun perdesi hazır olur.

renkli dekorasyon

Renk Seçimi

Renk seçiminde beğenileriniz kadar, mekanın yapısal özellikleri de bir o kadar önemlidir. Dar, karanlık mekanlarda açık renkleri daha geniş göstermesi için tercih etmelisiniz, araya pastel tonlarda küçük dekoratif objeler serpiştirebilirsiniz. Dar evlerde daha minimal ve portatif mobilyalar tercih edilirse işiniz kolaylaşacaktır. Geniş ya da bol ışık alan mekanlarda canlı tonları tercih edebilirsiniz. Tercihinize göre geniş mekanlarda da yine açık renk kullanarak güneşin enerjisini evinizde daha uzun süre tutabilirsiniz. Kırmızı renk doğal ahşap ve taşlarla uyumludur, eğer kırmızı renk kullanıyorsanız dekorasyona bunları da katabilirsiniz.  

yatak odası dekorasyonu
Yatak odası; özel bir alandır ve uyumak için tasarlanmış bir yerden çok daha fazlasıdır. Rahat bir yatağın dışında kullanışlı bir gardırop ve eşya saklama üniteleri gibi işinizi kolaylaştıracak mobilyalar kullanmalısınız. Yatak odasında mümkün olduğunca rahatlık ve sükunet hakim olmalıdır ağır renkler kullanmak yerine kontrast ve yumuşak renkler kullanılmalıdır. Mobilyası da mümkün olduğunca sade ve ferah olmalıdır. Yatak odasına girdiğinizde dar karanlık ve bunaltıcı bir ortam olmamalıdır. Odaya farklı renkler ve aksesuarlar ekleyerek romantik bir hava yaratabilirsiniz. Aydınlatmalar da bu noktada önemlidir, loş ışıklar kullanmak direkt ışıktan çok daha iyidir. Ayrıca yatak odalarınızda iklimi de göz önünde tutmalısınız. Kuzeye bakan odalarda, sıcak renkler kullanabilir, güney odalarında ise mavi grubu gibi serinletici renklere yer verebilirsiniz.

sade yatak odası
Çok Amaçlı Pratik Ürünler Kullanmalısınız

Evliliğin ilerleyen dönemlerinde nereye koyacağımızı bilemediğimiz bir sürü ıvır zıvır eşya da birikir. Onları saklayabileceğimiz alanlar bu yüzden önemlidir. Ya da, kalabalık misafirlerimiz geldiğinde onları daha iyi ağırlamak için fazladan yatağa, sehpaya, yemek masasında vs. ihtiyacımız olabilir. Bunları da düşünerek, sadece görsel güzellik değil, hayatınızı da kolaylaştıracak tarzda ürünler seçmeye çalışın. Açılabilir masalar, yatak olabilen koltuklar, hem sehpa hem puf olarak kullanabileceğiniz ürünler vs.. işinize yarayabilir.

fonksiyonel mobilyalar
Mobilyaların Tarzı Kadar Kalitesine de Özen Göstermelisiniz

Ev dekorasyonunuzda sizin için kolaylık sağlayacak bir çok etkeni belirlediniz. Sıra geldi seçeceğiniz mobilyanın kalitesine. Tabi ki kalite artınca haliyle fiyat da artıyor ama en bütçenize uygun olan mobilyanın da ahşabını, döşemenin dikişlerini kumaşını iyi incelemelisiniz. Kolay temizlenen, silinebilir ve dayanıklı kumaşları tercih etmelisiniz. Kadife, keten, deri olabilir, tamamen zevkinize göre şekillenecektir. İskeletinin sağlam olduğundan emin olun, ahşap iskeletler uzun ömürlü olurlar. Dolguda ise formu çabuk bozulmayacak, çok sert ya da aşırı yumuşak olmayan ürünleri tercih edin.

salon dekorasyonu

Ev dekorasyonunda en önemli faktör kişilerin psikolojisidir. Çevremizde gördügümüz nesneler ve objeler bizlere farklı reaksiyonlar verdirir, olumlu yada olumsuz hissettirebilir. Renkler de ruh halimizi değiştiren çok önemli kriterlerdendir. Bu nedenle evinizdeki enerjiyi ve mutluluğu canlı tutacak şekilde zevkinize göre bir dekorasyon yapabilmelisiniz. Eve girdiğinizde ruhunuz sıkılmamalı, daralmamalısınız tam tersine huzurlu ve samimi hissetmelisiniz. Bu dekorasyon koşturmacasına başlayacaklar için şimdiden kolay gelsin diliyoruz. Umarız bu yazı size biraz olsun ışık tutar ve stressiz bir şekilde hayallerinizdeki eve kavuşursunuz :) 

3063 kez okundu.

Son Blog Yazıları

Scrapbooking'i Keşfedin

Scrapbooking'i Keşfedin

Scrapbooking'in tam anlamını açıklayacak olursak; kişiye çeşitli kaynaklardan gelen çeşitli bilgi ve materyalleri ya da kişinin anılarını, geçmişini toplama ve organize etme biçimi diyebiliriz.

7/10/2017
1 Yaş Doğum Günü Partisi İçin Öneriler

1 Yaş Doğum Günü Partisi İçin Öneriler

Bebeğiniz artık 1 yaşında ve şimdi parti zamanı! :) Anneler için ilk yıl zaman çok çabuk geçer ve bu nedenle bebeğinin 1 yaş günü partisi çok daha özel olur.

6/14/2017
Düğün Davetlileri İçin El Yapımı Hediyelik Önerileri

Düğün Davetlileri İçin El Yapımı Hediyelik Önerileri

Hayalinizdeki vintage ve doğal düğün konseptlerine yakışacak, kolayca ve uygun fiyata kendiniz hazırlayabileceğiniz hediyelik önerilerimiz var. Bakalım beğenecek misiniz :)

6/1/2017
Lucid Rüya - Bilinçli Rüya Deneyimi

Lucid Rüya - Bilinçli Rüya Deneyimi

Lucid dream (aklı başında/bilinçli rüya) görme, adından da anlaşılabileceği gibi rüyalarınızı bilinçli olarak gözlemleme ve / veya kontrol etme becerisidir. Rüyalarınızı rüyada olduğunuzu bilerek ve yaşadığınız her şeyi gerçek gibi hissettiğinizi bir anlık düşünün, şahane bir şey olurdu değil mi?

5/26/2017
Venedik Hakkında İlginç Detaylar

Venedik Hakkında İlginç Detaylar

Köprüleriyle, kanallarıyla, maskeleriyle ve tarihi dokusuyla zaman içinde romantizmin temsili haline gelen Venedik hakkında pek bilinmeyen detaylar.

5/16/2017
Youtube'da İzleyici Kitlesi Oluşturma

Youtube'da İzleyici Kitlesi Oluşturma

Vlogunuzu YouTube'da yayınlamaya hazır mısınız? Bir YouTube kanalı başlatmak ve buna devam etmek hem eğlenceli hem de kârlı olabilir. Kaliteli YouTube videoları oluşturmak ve etkileşim halinde olan izleyici kitlesi oluşturmak istiyorsanız, biraz planlama, uygulama ve pazarlama yapmanız gerekli. Yazımızda bahsedeceğimiz ipuçlarını ve teknikleri takip ederseniz, vloggerlık kariyerinizi başarıya götürebilirsiniz.

4/28/2017
Vloggerlık Nedir? Nereden Başlanmalı?

Vloggerlık Nedir? Nereden Başlanmalı?

Eğer hala video içeriği oluşturmak için bir şeyler yapmıyorsanız, muhteşem bir fırsatı kaçırıyorsunuz demektir. Video kullanan bloggerlar büyük bir kitleyi cezbetmek ve kendilerini rakiplerinden ayırmak için önemli bir avantaja sahip oluyor. Videolar sayesinde takipçileri ile çok daha samimi ve gerçekçi bir iletişim kurabiliyorlar.

4/18/2017
Eğlenceli Pop-up Kartlar

Eğlenceli Pop-up Kartlar

Zaman zaman masal kitaplarında ya da davetiye ve tebrik kartlarında pop-up resimli sayfalara rastlamışsınızdır. Yaşımız kaç olursa olsun böyle 3 boyutlu bir tasarım ile karşılaştığımız zaman hoşumuza gider ve yüzümüzü gülümsetir. Bu yazımızda bir pop-up kitabı da, basit bir kartı da nasıl oluşturacağınızı anlatacağız.

4/11/2017
Mutfakta Organik Boya Üretimi

Mutfakta Organik Boya Üretimi

Evdeki malzemelerimizle üretebileceğimiz neler var neler.. Şimdi bunlara bir yenisini daha ekliyoruz; organik, soft renkli, doğal mı doğal boyalar. Aldığınız portakallar çürük çıktı veya dolapta yumuşadıysa, ıspanaklarınız pancarlarınız dolapta çok beklediyse sakın çöpe atmayın! Pek de sağlıklı bulmadığımız gıda boyalarının yerine, işte size organik gıda boyası malzemesi :)

4/6/2017
Dekorasyonda Beton Trendi

Dekorasyonda Beton Trendi

Dekorasyon trendlerinde uzun bir süredir doğal malzemeler ön plana çıkıyor. Ahşap kasalar, paletler, metal plakalar derken şimdi de beton brütler ve saksılar sardı dört bir yanımızı.

3/30/2017

Önceki blog yazıları

İlginizi çekebilir
Teraryum Atölyesi

Teraryum Atölyesi

İstanbul Çiçek Akademi, gündelik hayatın koşuşturmacasına bir mola vermek isteyen meraklıları, Teraryum ile tanışmaya davet ediyor. Teraryum atölyesi Bostancı'da.
220 TL