Su ile Nasıl Tedavi Olabiliriz? - Blog - Meraklısı İçin
Japonların Su ile Tedavi Yöntemi

Su ile Nasıl Tedavi Olabiliriz?

Sağlıklı kalmanın en önemli faktörlerinden birinin su içmek olduğunu hepimiz biliyoruz. Su, vücut ve ruh sağlığımızın anahtarıdır. Susuz kaldığımızda organlarımız yeterli çalışmaz, kendimizi zayıf ve uyuşuk hissederiz. Oysa vücudumuzun düzgün ve verimli çalışması için yapabileceğimiz şeyler vardır. Bunlardan en kolay olanı da sabah uyandığımızda su içmektir.

Vücut ve ruh sağlığımızın zinde kalmasının en önemli anahtarıdır su. Japonya'da kadınların geneli sağlıklı ve ideal kilodadır, sizce neden? Diyeceksiniz ki onların genetik yapısı bu şekilde, doğuştan şanslılar :) Tabi ki bu konuda genetiğin etkisi büyük ama onların bir sabah ritüelleri var ve o da uyanır uyanmaz bolca su içmek.

Japon kültürü içinde bu ritüel aslında vücuttaki bazı sağlık problemlerini gidermek amacıyla bilimsel olarak kanıtlanmış bir tedavi şeklidir. ABD ve diğer batılı ülkelerin aksine Japonya'da obezite ve diyabet ile ilgili sağlık problemlerinden muzdarip olan insan sayısı oldukça az. Bu nedenle onların bu sağlıklı yaşam alışkanlıklarından öğrenmemiz gereken bir şeyler olduğu kesin.

limonlu su

Su İçmek Neden Bu Kadar Önemli?

En başta hepimizin bildiği bildiği gibi vücudumuzun %70'i sudan oluşur ve vücudumuzun zinde ve düzgün çalışması için su miktarını bu oranda tutmamız çok önemlidir. Vücudumuzun gerekli miktardaki su ihtiyacı karşılanmadığında kısa veya uzun vadeli bazı sağlık problemlerine yol açacaktır.

Su içmemenin uzun vadede yol açabileceği sağlık problemleri migren, anjin, kolit, hipertansiyon, obezite, basur, meme kanseri, akciğer tüberkülozu, böbrek taşı, sinüzit ve rahim kanseri gibi hastalıklar şeklinde sıralanabilir.

Uyanır uyanmaz içtiğiniz su vücudunuzun gün boyunca ihtiyacı olan suyu sağlar ve vücudunuzu zinde tutmaya yardımcı olur. Vücudunuzun gece boyunca kaybettiği suyu karşılaması açısından sabah içilen su oldukça önemlidir. Güne başlarken vücudunuzun mineral dengesini sağlamasına yardımcı olur. Vücudumuzdaki su gece yatarken buhar, nem dengesini sağlamaya ve vücut fonksiyonlarımızın ve hücrelerimizin verimli çalışmasına yardımcı olur. Bu yüzden sabah kalktığınızda siz susuzluk hissetmeseniz de vücudunuz suya aç olur. Ayrıca vücudunuzu yukarıda bahsettiğimiz hastalıklardan da uzak tutmak için de yardımcı olur.

su içen kadın

Vücudunuzu Japon Su Tedavisi ile Nasıl Destekleyeceksiniz?

Suyun vücut ile ilgili bazı hastalıklarda, adet bozukluklarında ve göz ile ilgili hastalıkların tedavisinde kullanılması Japonya'da kanıtlanmış bir yöntemdir. Japon su terapisine göre aşağıda maddeleyeceğimiz tedavi şekillerini de uygularsanız gün boyunca kendinizi olduğundan daha zinde hissedeceksiniz. Ve bazı hastalıkların tedavisinde de bu uygulamalardan sonra olumlu sonuçlar görebilmek için belli süreler verilmiş.

  • Sabah uyanır uyanmaz dişlerinizi bile fırçalamadan hemen önce 4 sefer 160 ml (4 bardak) suyu ard arda hızlıca içmelisiniz.
  • Devamındaki 45 dk boyunca hiçbir şey yememeniz gerekiyor.
  • Her zamanki kahvaltınızı yapın ve kahvaltıdan sonra 2 saat hiçbir şey yemeyin.
  • Suyu öğünlerinizi yemeden en az 30 dakika önce içmelisiniz, yemek sırasında su içmemelisiniz.
  • Eğer aç karnına 4 bardak su içemem diyorsanız o zaman bir bardak su ile başlayabilirsiniz. Bu da vücudunuzu belli oranda destekleyecektir, sonrasında zamanla 640 ml'ye ulaşıncaya kadar içtiğiniz su miktarını arttırabilirsiniz.

Orjinal Japon geleneklerine göre su sıcaklığı oda sıcaklığından biraz daha ılık olmalıdır. Uzak Doğu'da yemek sırasında asla soğuk su içmiyorlarmış.

Su Tedavisinin Sonuçlarını Hastalıklara Göre Ne Zaman Almaya Başlayabilirsiniz?

  • Şeker hastaları ya da yüksek tansiyon hastaları: 30 gün
  • Diabet: 30 gün
  • Gastrit veya kabızlıktan muzdarip olanlar: 10 gün
  • Kanser: 180 gün
  • Tüberküloz hastaları: 90 gün.

Bu tedavi şekli Japonya'da oldukça saygın bir yere sahip ve yaygın. Bu tedaviyi günlük rutininize dahil ettiğinizde genel sağlığınızın daha iyiye gitmesine yardımcı oluyor. Herhangi bir yan etkisi olmayan ve kolay uygulanabilecek bir şey değil mi? Bence biz de elimizi çabuk tutup bu uygulamayı bir alışkanlık haline getirmeliyiz.

aç karnına su içmek

Aç Karnına Su İçmenin En Önemli Faydalarını Sıralamak Gerekirse;

1.Vücudunuzun Toksinleri Atmasına Yardımcı Olur

Su içtiğiniz zaman bağırsaklarınızda doğal olarak bir hareketlenme etkisi olur. Gece boyunca, vücudumuz hücrelerimizi tamir etmek ve kendini yenilemek için çalışır. Bu nedenle sabahları aç karnına bir bardak su içmek atık maddelerin idrar yoluyla atılmasını sağlar. Bol miktarda su içilmesi kas hücreleri ve yeni kan hücreleri üretimini artırmada yardımcı olur.

2.Metabolizmayı Hızlandırır

Aç karnına içtiğiniz suyun en az %24 oranında metabolizmanızı hızlandırdığı kanıtlanmıştır. Diyet yapanlar için az yemelerine de yardımcı olacağı gibi hızlanmış bir sindirim sistemi anlamına da gelir. Rutin diyetinizi rahatlıkla sürdürebilmeniz hızlı bir sindirim sistemi ile daha kolay olacaktır.

3. İştahınızı Azaltır / Sağlıklı Kilo Kaybını Destekler

Sabah uyandığınızda çoğunlukla açlıktan ölecekmiş hissinde oluruz. Karbonhidratlı yiyeceklerle dolu bir kahvaltı özlemi içinde oluruz. Sabahları bir bardak bile su içerseniz iştahınızı azaltır, bu sayede daha sağlıklı ve makul bir kahvaltı yapabilirsiniz.

su

4. Mide Ekşimelerini ve Hazımsızlığı Azaltır

Hazımsızlık hissi midedeki fazla asit nedeniyle oluşur. Mideniz boşken su içtiğinizde bu asit miktarı seyreltilir ve midedeki asit düzeyini dengeleyerek problemin çözümüne yardımcı olur. Kahvaltı yapmadan önce de mideniz için bir başlangıç sağlar.

5. Beyin Fonksiyonlarını Destekler

Beynimizin %75'i sudan oluşur. Susuz kaldığınızda beyniniz bir nevi yakıt eksikliği nedeniyle zarara uğrar! Susuz olduğunuzda kendinizi yorgun hissedersiniz. Yani beyniniz size daha fazla suya ihtiyacı olduğunu söylemektedir. Beyin fonksiyonlarını artırmak ve gün boyu ideal beyin fonksiyonları için su gereklidir. Aç karnına bir bardak ılık su içmek, güne enerjiyle başlamanın iyi bir yoludur. Sabahları karşılaşabileceğimiz uyku halini ve yorgunluğu gidermeye yardımcı olur.

6. Güçlü Bağışıklık Sistemi

Sık sık hastalanıyorsanız yeterince su içmiyorsunuz demektir. Su içmek lenf sisteminin sağlıklı çalışmasını, vücudumuzun enfeksiyonlarla savaşmasını sağlar.

su içmenin faydaları

7. Nemlendirir, Cildinizi Besler ve Parlaklık Verir

Dehidrasyon erken kırışıklıklara ve derin gözenekli bir cilde neden olur. Yapılan bir araştırmada boş mideye içilen 500 ml suyun derideki kan akış hızını arttırdığı ve daha parlak bir cilde sahip olunduğu tespit edildi. Ayrıca vücuttaki toksinleri attırması sebebiyle de sağlıklı ve parlak bir cildi destekliyor.

Gece 7-8 saat uyuduğunuzda, özellikle akşam yemeğinde biraz tuzlu yediyseniz veya alkol aldıysanız kendinizi susuz hissedeceksinizdir. Büyük bir bardak su yeni kas ve kan hücrelerinin oluşmasına ve oksijenin vücutta akışını hızlandırmaya yardımcı olur.

8. Saçın Canlı ve Parlak Olmasına, Uzamasına Yardımcı Olur

Su kaybının saç uzamasında ciddi bir etkisi olduğu söyleniyor. Bol miktarda su içmek saçlarınızı içten dışa besler. Su hemen hemen saçın ağırlığının 4te birini kapsar. Yetersiz su alımı saçlarınızı daha zayıf ve kırılgan yapar. Aç karnına içtiğiniz su saç kalitenizi de büyük miktarda etkiler.

Tüm bu anlatılardan sonra zaten bildiğimiz suyun önemini artık Japonların su tedavisini de öğrenerek pekiştirdik. Bizlerin de bunu bir alışkanlık haline getirmemesi için hiç bir neden yok. Sağlığımızı hiç para vermeden sadece yaşam tarzımızı değiştirerek destekleyebiliriz.

831 kez okundu.

Son Blog Yazıları

Gözlerini Aç ve Sanatı Keşfet

Gözlerini Aç ve Sanatı Keşfet

Fransız bir sanatçı olan Edward Degas’ın söylediği gibi ‘Sanat sizin ne gördüğünüz değildir, onu başkalarına nasıl gösterdiğinizdir’. Alexa Meade bu sözleri söyleyen sanatçının ölümünden tam 100 yıl sonra bu vizyonu hayata geçirecek yeni bir yol bulmuş. Resimlerinde oluşturmak istediği kompozisyonu neden gerçek bir insan vücuduna uygulayarak yapmayayım ki demiş ve yaşayan 3 boyutlu portrelerini bizlere sunmuş.

20.01.2017
Kağıt Tutkusu

Kağıt Tutkusu

Kağıt hobisi olan biriyle tanışanlar bilirler, onların kullandığı defterler kesinlikle sıradan değildir. Ya el yapımıdır, doğaldır ya da farklı bir çeşit kağıttandır, farklı bir dikişle ciltlenmiştir. Kağıdın kokusu, dokusu yeni bir parfümü koklamak gibidir ve bu durum gerçek bir tutku haline gelmiştir onlar için.

17.01.2017
Pinhole ile Deneysel Fotoğrafçılık

Pinhole ile Deneysel Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık ve kameralar ne kadar gelişse de fotoğrafın temel unsurları ve o karanlık kutu mantığı hala aynı. Pinhole ile fotoğraf çekmek gerçekten eğlenceli ve basit, hem de etkisi farklı ve deneysel çalışmalar ortaya çıkıyor.

13.01.2017
İşinizde Mutlu Değil Misiniz?

İşinizde Mutlu Değil Misiniz?

Bir şekilde hayat şartları ve herkese göre değişiklik gösteren nedenlerden dolayı bir çoğumuzu sevmediğimiz işlere bağlanıp kalıyoruz. Eğer sizin için de durum böyleyse bize kulak verin. Sizi biraz olsun rahatlatacak ve daha iyi motive olmanızı sağlayacak bazı tavsiyelerimiz olacak.

10.01.2017
Kaligrafi ve Grafiti Sanatı Bir Arada

Kaligrafi ve Grafiti Sanatı Bir Arada

Kaligrafi sanatı, eski çağlardan beri her medeniyetin kendi kültürü ile özdeşleştirerek kendine has olarak geliştirdiği bir güzel yazı sanatıdır. Bir gün el Seed adında bir sanatçı İslami kültürünün sanatı olan kaligrafi/hat sanatını Batı kültürü’nün grafiti sanatı ile birleştirmiş. İşte bu yeni tarzın adı Kaligrafiti.

04.01.2017
İsveçli Bir Marka ve İkonik Çantası Kanken

İsveçli Bir Marka ve İkonik Çantası Kanken

Günümüzde oldukça ikonik bir parça olan Fjallraven markasının yarattığı Kanken çantalar kadın erkek dinlemeden Dünya'nın her köşesine yayılmış durumda. Tasarım ile bir ilişiği olan ya da sırtına birsürü eşyasını doldurarak gezmeyi çok seven insanların vazgeçemediği bir parça. Anlatmaya önce Fjallraven markasının hikayesinden başlayalım.

22.12.2016
Yeni Hobimiz Akvaristlik Mi Olsa?

Yeni Hobimiz Akvaristlik Mi Olsa?

Fanusun içinde bir kaç küçük japon balığı ile başlar genelde bu hikaye. Sonra ısıtıcısız, havasız küçük bir akvaryuma bir kaç balık daha ekleyerek, sonrasında da her türlü alet edevatıyla tam tekmil bir akvaryuma kadar gider.

15.12.2016
Kartpostalları Hatırlayan Kaldı Mı?

Kartpostalları Hatırlayan Kaldı Mı?

İşten eve geldiğimizde posta kutumuzda bir kartpostal bulmak nasıl bir gülümseme sebebiydi. Yılbaşlarını, bayramları anlamlandıran o kartpostalların arkasına yazılmış kısacık mesajlardı.

09.12.2016
Tatlı Bir Hikaye: Çikolata

Tatlı Bir Hikaye: Çikolata

Çikolata denildiğinde bile insan bir mutlu oluyor sanki, çikolatanın mutlulukla kesinlikle bir ilgisi var zaten orasını tartışmıyoruz bile ! :)

06.12.2016
Kış'ın Keyfini Nerede Çıkarmalı?

Kış'ın Keyfini Nerede Çıkarmalı?

Bu mevsimde koşa koşa sıcacık evlerimize gitmek, pijamalarımızı giyip keyif yapmak isteriz genellikle. Ama öyle evlere kapanıp havaların ısınmasını bekleyerek kışı geçirmek olmaz, bu mevsimin tadını çıkarmayı da bilmek lazım.

28.11.2016

Önceki blog yazıları

İlginizi çekebilir
Teraryum Atölyesi

Teraryum Atölyesi

İstanbul Çiçek Akademi, gündelik hayatın koşuşturmacasına bir mola vermek isteyen meraklıları, Teraryum ile tanışmaya davet ediyor. Teraryum atölyesi Bostancı'da.
200 TL