Kağıt Tutkusu - Blog - Meraklısı İçin
Kağıt Tutkusu

Kağıt Tutkusu

Kağıt hobisi olan biriyle tanışanlar bilirler, onların kullandığı defterler kesinlikle sırdan değildir. Ya el yapımıdır, doğaldır ya da farklı bir çeşit kağıttandır, farklı bir dikişle ciltlenmiştir. Kağıdın kokusu, dokusu yeni bir parfümü koklamak gibidir ve bu durum gerçek bir tutku haline gelmiştir onlar için. Kaç yaşında olurlarsa olsunlar kırtasiyelerde, kitapçılarda vakit geçirmeye bayılırlar. Bu yüzden hala haberi olmayanlar vardır diye bahsetmeden geçemeyeceğimiz bir kaç şey var. Kağıdın mis gibi kokusunu içine çekmeye bayılanları düşünen ve onlar için parfüm üretelim diye düşünen birileri olmuş. Karl Lagerfeld'ın ön sözünde ve ambalaj tasarımında imzasının olduğu, kitap gibi kokmak isteyenler için ‘paper passion' adı verilen bir parfüm üretilmiş. Parfümün ambalajı 32 sayfalık mini bir kitaptan oluşuyor, sayfaların içine gömülmüş parfüm şişesi ise harika düşünülmüş bir tasarım. Tam da kitapseverlere göre!

paper passion parfum

karl lagerfield

Kitabın ön sözünde tasarımcı, kendisinin de gerçek bir kağıt tutkunu olduğunu belirtiyor. Bu kağıt kokulu parfümü üretme fikri yayıncı Gerhard Steidl'a aitmiş. "Yeni basılmış bir kitabın kokusu, uyuşturucuyla aynı etkiyi yaratıyor" diyen Steidl, parfüm tasarımcısı Geza Schön'e başvurmuş. Müşterileri arasında Madonna ve futbolcu Lionel Messie gibi starların da bulunduğu Schön de 13 ham maddeyi karıştırarak bu parfümü üretmeyi başarmış. Müşterilerinin isteği üzerine misk ve leylak kokulları ile daha sonra parfümü zenginleştirmiş. Nobel ödüllü alman edebiyatçı Günter Grass da bu parfüm için bir şiir yazmış. 

Söyleyeceğimiz bir diğer şey de İzmit Seka Park'ta bir kağıt müzesi açılmış olduğu, yolunuz düşerse uğramaya değer. Oraya giderken kitap kokulu parfüm sürmeye de gerek yok, çıkışta kağıt kokusu üzerinize sinebilir :) Bu müzede her yönüyle kağıdı keşfedebilecek, üretim süreçlerine ve tarihine tanıklık edebileceksiniz. Ayrıca Türk kağıt sanayisinin kurucusu ve bir kağıt mühendisi olan Mehmed Ali Kağıtçı hakkında da bir çok bilgi edineceksiniz. Onunla birlikte bir endüstri mimarisi olan Seka fabrikasının hikayesine de şahit olabileceksiniz. Kağıt tutkunları için cennet gibi bir yer anlayacağınız :)

Daha önceki bir yazımızda kağıt, defter tutkunları için evde küçük not defterleri yapımını anlatmıştık. Bu yazımızın sonunda da evde kendi kağıdınızı yapmayı deneyimleyebileceksiniz. Kağıdın hemen hemen kullanılmadığı hiçbir yer yok, hatta kağıt ile yapılan bir çok sanat dalı bile var. Yine blogumuzda daha önceden kağıt hamuru ile objeler tasarlamaya ve kağıttan heykel yapan bir çift ile röportajımıza yer vermiştik. Bunlara yenileri de eklenecek çünkü kağıt ile yapılabilecekler saymakla bitmiyor. Bu mucize malzemenin tarihine şöyle kısaca bir göz atalım o zaman.

doğal kağıt

Kağıdın Kısa Tarihi

Mısırlıların, papirüs bitkisinin yapraklarından kağıt gibi kullandığı çağlarda Çinliler'in kâğıt yapmayı başardıkları biliniyor. Papirüs kâğıdı, bu bitkinin saplarını ince ince dilip birbirine dikey gelecek şekilde, gene kendisinden çıkan zamklı maddeyle yapıştırılarak elde edilirmiş. Suda ıslatılıp yumuşadıktan sonra yapıştırılan papirüsler, fildişi toparlaklarla perdahlanır, düzeltilirmiş. Yine o dönemlerde Bergama kralı kütüphanesini zenginleştirmeye gereken papirüsü bulamayınca, keçi derilerini kurutarak onların, üzerine yazı yazdırdığı için, Bergama (Pergamon) kelimesi, sonradan «parşömen» kâğıdına ad olmuş.

papirus.jpg

XIV. yüzyıldan itibaren Avrupa'da da elle kâğıt yapılmaya başlanmış. Pamuklu, keten paçavralar ıslatılıp dövüldükten sonra bu hamur keçeler arasına yayılıp kurutuluyor, beyaz kâğıt elde ediliyormuş. Odundan kağıt yapmaya XIX. yüzyılda başlanmış, sonrasında fabrikalar da kurularak kâğıt üretimi artırılmış. Kağıdın milletler için kültürel anlamda önemli olması bir nevi bu icadı zorunlu kılmış. 

Bizde ise XVIII. yüzyılda 3. Ahmet zamanında ilk kağıt fabrikası açılmış. O dönemdeki adını bugün hala koruyan Kağıthane'de iyi cinste kağıtlar üreten yapımevleri varmış. Türkiye'de kağıt sanayisi gayet eskilere dayanıyor. İhtiyacımızın %60 ını karşıladığımız İzmit Kağıt Fabrikaları 1936 yılında kurulmuş.

kağıt çeşitleri

Baskıda kullanılmayan eski ve yeni kağıt çeşitlerine şöyle bir bakalım neler varmış; 

Cilâlı; Her renkte, bir yanı veya iki yanı parlak, simili.

Çin kâğıdı; Bambu kamışından, ya da ipekten yapılma ince, sarımtırak kâğıt. Çoğunlukla Japon resimleri bu kâğıtlara yapılırdı.

Duvar kâğıdı; Oda duvarlarına kaplamak üzere resimli ve kabartmalı olarak ensiz toplar halinde hazırlanmış süsleme kâğıtları.

Çizgili kâğıt; Çoğu zaman «defterlik» diye de anılan, üzerine tek tek, yahut bir tek, iki çift çizgiler basılmış yazı kâğıdı.

Resim kâğıdı; Kurşun kalemle, çini mürekkebiyle, suluboyayla resim yapmaya yarayan beyaz, sert veya yumuşak, ya da Canson kâğıtlarında olduğu gibi pürtüklü, suyu içen cinsleri olan kâğıtlar.

Kopya kâğıdı; Yazı makinelerinde iki kâğıdın arasına konularak yazılan yazıların kopyalı çıkarılmasına yardım eden düz veya renkli ince kâğıtlar.

Meşk kâğıdı; Eskiden el yazısı alıştırmaları için kullanılan renkli, ince, ıslatılınca boyayı kusan kâğıt.

Aharlı (mühreli); Yüzüne «mühre» denilen sert deniz kabuğu sürülerek, ya da yumurta akı vs. ile simili hale getirilmiş, parlatılmış kâğıt.

Saman kâğıdı; Kaba, su geçiren kâğıt.

Sünger kâğıdı(papyepüvar); Mürekkeple yazılan yazıyı kurutmak için yapılmış, emici kâğıt.

Esericedit; Belli bir boyda, yazı yazmakta kullanılan birinci hamur iki tabakalı kâğıt.

Krepon kâğıdı (Japon kâğıdı); El işlerinde, çiçek, fener, benzeri şeyler yapmakta kullanılan, çekildikçe katları açılan renkli kâğıtlar.

Elişi kâğıdı; Bir yüzü cilâlı, sertçe, renkli kâğıtlar.

Kaynak: http://www.nkfu.com/

Gelelim evde kendi kağıdımızı nasıl yapacağımıza, eski kağıtlarınızı dönüştürerek üreteceğiniz bu yeni kağıtların yapımı çok kolay. 

Evde Kağıt Yapımı

geri dönüşüm kağıt

Malzemeler;

 • Su 
 • Atık kağıtlar ( gazete kağıtları, fişler, posta kağıtları, kullanılmış karalanmış eski kağıtlar vb. olabilir)
 • Derin plastik kap
 • Su emici bezler
 • Merdane 
 • ince delikli tel (sineklik teli gibi)
 • Toz boya (isteğe bağlı
 • Naylon poşetler
 • Mikser, rondo 

el-yapimi-kag-it.png

kag-it-yapim-as-amalari.png

geri-do-nu-s-u-mlu-kag-it.jpg

Yapılışı;

 • Eski kağıtları ufalayarak su dolu kaba koyuyoruz ve iyice yumuşamaları için bir gece bekletiyoruz. 
 • Ertesi gün yumuşayan kağıtları rondodan geçiriyoruz. Rondo kısmı zorunlu değil kaşık ile ezerek de hamur haline getirebilirsiniz. 
 • Kağıdınızın renkli olmasını istiyorsanız bu esnada toz boyanızı da katabilirsiniz. 
 • Sonra kağıt hamuru tekrar bir leğene koyun ve üzerine eşit miktarda su ekleyerek karıştırın. 
 • Teli bu karışımın içerisine daldırıp çıkartın. Bu telin etrafı çerçeve şeklinde olursa kağıtların düzgünlüğü ve ölçüleri açısından daha iyi olur. 
 • Eğer teliniz yoksa karışımdan bir parça alıp merdane ile ince bir şekilde açabilirsiniz.
 • Düz bir yere temiz bir bez serin ve teli kağıt hamuru alta gelecek şekilde bezin üzerine koyun. 
 • İyice bastırın, hamur beze yapışında teli kaldırabilirsiniz. 
 • Hamurun üzerine ikinci bir bez örtüp tekrar bastırın.
 • Leğendeki hamur bitene kadar bir kat hamur, bir kat bez koyarak bu işlemi tekrarlayın. 
 • En üstlerine de ağırlık yapacak bir şeyler koyun. Tahta plaka veya bir obje olabilir ya da ağır kitaplarınızı üst üste kullanabilirsiniz. 
 • Birkaç saat bekledikten sonra kağıtlarınızı bezlerinden dikkatli bir şekilde ayırarak kurutmaya bırakabilirsiniz. 

Ve işte el yapımı geri dönüşümlü kağıtlarınız hazır. İsterseniz bu kağıtlardan bir de 'Rengarenk Defterler' yazımızdan yararlanarak kendi tasarımınız bir defter yapabilirsiniz. 

699 kez okundu.

Son Blog Yazıları

Sevdiklerinizi Isırın

Sevdiklerinizi Isırın

Kurabiyeleri sevmeyen yoktur herhalde özellikle çocuklar rengarenk kurabiyelere bayılırlar.. Peki bir de bu kurabiyeler sevdiklerinizin portresi şeklindeyse veya sevdiğiniz her hangi bir emoji? Biz söyleyelim tadından yenmez :)

22.03.2017
Çilek Takı Yapımı

Çilek Takı Yapımı

Bahar geliyor. Şu son soğuk günleri de atlatalım artık içimiz kıpır kıpır olacak, çiçeklere, böceklere kavuşacağız. Soğuktan evden çıkamadığımız şu günleri de baharda uçuş uçuş elbiselerimizin üzerine takacağımız takıları yaparak geçirsek ya? Hem de kendi tasarımımız olacak.

15.03.2017
Yaratıcılığınızı Özgür Kılın (MindMap)

Yaratıcılığınızı Özgür Kılın (MindMap)

İnsan beyni üzerinde yapılan çalışmalar zihin haritası yönteminin zihnimizin sağ ve sol kısımlarının ikisini birden çalıştırdığını söylüyor. Olguları yazı karakterleri ile simgelemenin ötesine geçip onları canlandırmamızı ve sağ beyni daha aktif kullanmamızı sağlıyor. Zihin haritasını nasıl oluşturacağınız, nerelerde kullanacağınız hakkında bilgileri bu yazımızda sizlere örneklerle beraber vereceğiz.

10.03.2017
Mario'nun Bilinmeyen Detayları

Mario'nun Bilinmeyen Detayları

80’li yıllardan bu zamana kadar gelen ve hemen hemen herkesin bildiği Mario karakterinin oyun dünyasında haklı bir yeri var. Çocukluğumuzdan beri bir çok kişinin en sevdiği oyun haline gelen hatta hayranları olan Mario’nun bazı bilinmeyenlerini bu yazıda paylaşacağız. Öğrenecekleriniz sizi biraz şaşırtabilir :)

02.03.2017
Nasıl Yapılıyor Bu Quilling Sanatı?

Nasıl Yapılıyor Bu Quilling Sanatı?

Quilling, ilginç tasarımlar yaratmak için yuvarlanmış, şekillendirilmiş ve bir araya getirilmiş kağıt, kumaş, cam hatta fondan şeritlerin kullanılmasını içeren bir sanat türü. Ancak şimdilerde genellikle malzeme olarak genellikle kağıt kullanılmış örnekleri görebilirsiniz. Bu sanatın ismini, ilk defa uygulayanların kağıdı kıvırmak için kuş tüyü kullanmaları sebebiyle ‘quil!den aldığı düşünülüyor.

23.02.2017
Hayalinizdeki İşe Kavuşabilirsiniz!

Hayalinizdeki İşe Kavuşabilirsiniz!

Kim istemez ki sevdiği işi yapmayı, hayatımızı sürdürmek için çalıştığımız işe giderken her gün belki de bir çoğumuz bunun hayalini kuruyoruz.. Öncelikle severek yapabileceğiniz işin ne olduğunu bulmak gerek eğer bunu biliyorsanız ve kendinizden eminseniz bu güzel bir başlangıç, tebrikler!

17.02.2017
Resimsi Fotoğraf Tekniği; Cyanotype

Resimsi Fotoğraf Tekniği; Cyanotype

Fotoğraf sanatı 19. yüzyılda Yüksek Sanat Dönemi’nden başlayan bir süreçte resim sanatından etkilenmeye başlamış. O zamanki fotoğraf sanatçıları teknik imkanlara bağlı olarak ürettikleri fotoğraflarda hem konu hem de teknik bakımından resimsel fotoğraflar üretmişler.

14.02.2017
Bazı Alışkanlıklarımızı Acilen Bırakmalıyız

Bazı Alışkanlıklarımızı Acilen Bırakmalıyız

Bir çoğumuz başarılı olmak için zaman zaman çok farklı yöntemlere başvurabiliyoruz. Stresimizi azaltmak, motive olabilmek için meditasyonlardan, nefes tekniklerine, hobi edinmeye doğa yürüyüşlerine kadar her şeyi deniyoruz. Hayatınıza işinize yaramayacak, tam tersi sizi hedeflerinizden uzaklaştıracak alışkanlıklar eklemek yerine bazı olumsuz şeyleri analiz edip onları kaldırmayı deneyin.

10.02.2017
Özgün Baskı Sanatı

Özgün Baskı Sanatı

Özgün baskının genellikle, tuval resimleri gibi orjinal olduğu düşünülmez. Oysa ki özgün baskı teknikleri de tıpkı diğer resim sanatları gibi farklı bir üretim aracıdır. Sanatsal baskıda oluşturulan yazılar ve resimler çeşitli malzemeler ve farklı teknikler kullanılarak çoğaltılır.

03.02.2017
Yaratıcılık Doğuştan Gelmez, Geliştirilir!

Yaratıcılık Doğuştan Gelmez, Geliştirilir!

İnsanın yaratıcılığı, var olan şeyleri kullanıp buna düşünce gücünü ekleyerek yeni bir şeye dönüştürmektir. Yani insanın yaratıcılığında yoktan var edilen hiçbir şey yoktur, elimizde mevcut olanlarla mevcut olmayan şeyi oluşturma eylemidir diyebiliriz.

26.01.2017

Önceki blog yazıları

İlginizi çekebilir
Teraryum Atölyesi

Teraryum Atölyesi

İstanbul Çiçek Akademi, gündelik hayatın koşuşturmacasına bir mola vermek isteyen meraklıları, Teraryum ile tanışmaya davet ediyor. Teraryum atölyesi Bostancı'da.
200 TL