İşinizde Mutlu Değil Misiniz? - Blog - Meraklısı İçin
İşinizde Mutlu Değil Misiniz?

İşinizde Mutlu Değil Misiniz?

Günümüzde sevdiği işi yapabilen insanla maalesef çok fazla karşılaşamıyoruz. Hayat şartları ve herkese göre değişiklik gösteren nedenlerden dolayı bir çoğumuz sevmediğimiz işlere bağlanıp kalıyoruz. Belki de sırf daha fazla para kazanacağız ailemize bakacağız derdiyle, her gün bize işkence gibi gelen bir işe gidip geliyoruz. Eğer sizin için de durum böyleyse bize kulak verin. Sizi biraz olsun rahatlatacak ve daha iyi motive olmanızı sağlayacak bazı tavsiyelerimiz olacak. Herşeyin bir çözümü vardır, belki de o kadar karamsar olmanıza gerek yoktur. Ne demiş Goethe; ‘Gülün dikeni var diye üzüleceğine, dikenin gülü var diye mutlu ol."

işinizde mutsuzsanız

Özel hayatınıza ve sevdiğiniz şeylere yoğunlaşın

İşteyken stresli ve bunalmış hissediyorsanız ve yapmanız gereken görevler için dikkatinizi toplayamıyorsanız öncelikle iş dışındaki zamanınızda stresinizi azaltmanın yollarına bakmalısınız. İşiniz gelip geçicidir önemli olan özel hayatınızda mutlu olmanız. İşinizi bir kenara bırakın ve özel hayatınızı kesinlikle ihmal etmemeye çalışın. Günlük rutin işlerinizi yaparken bile bunları daha eğlenceli hale getirmeye çalışın ve elinizden gelenin en iyisini yapın. Yaptığınız işlerde verimli olduğunuzu görmek sizi daha çok motive edecektir. Klişe gibi gelecek ama yapmaktan zevk aldığınız şeyleri yapmak ve bunlara düzenli olarak zaman ayırmak size kendinizi en iyi hissettirecek şeylerden biri. Hayatınıza hiç bir değer katmayan boşa zaman harcadığınızı düşündüğünüz ne varsa tüm o alışkanlıklardan kurtulun. Üşenmeden elinize kağıdı kalemi alın, oturun ve gerçekleştirmek istediğiniz hedefleri belirleyin. Bu hedefler hobilerinizle ilgili, ailenizle ilgili olabilir. Almak istediğiniz şeyler veya gitmek görmek istediğiniz yerlerle ilgili olabilir. Sonra sizi en mutlu eden şeyleri düşünün ve listeleyin. Bu da illa bir etkinlik bir hobi tarzında bir şey olmak zorunda değil, pasta yemek bile olabilir. Her hafta sonu farklı bir pasta tarifi deneyin mesela sonra da kendinizi ellerinizle yaptığınız bu farklı lezzetlerle ödüllendirin. Yani işin özü, sevdiğiniz şeylere bolca vakit ayırın hatta onları daha da eğlenceli hale getirin.

hobi edinmek

Ayrıca şu bilgiyi vermeden de geçmeyelim; hobilerin, işteki başarıyı olumlu yönde etkilediği belirlenmiş. ABD'de bilim adamlarının araştırması, dans etmek ya da resim yapmak hobilerin iş yerindeki sorunlara daha yaratıcı çözümler bulunmasını, aynı zamanda iş arkadaşları arasındaki ilişkiyi güçlendirdiğini göstermiş.

Bilim adamları, yaratıcı aktivitelerin yeni deneyimlerin yanı sıra yeni bilişsel yolların keşfedilmesini sağladığını, kontrol duygusunun gelişmesiyle de hobilerin iş yerinde sorunların daha kolay atlatılmasına, rahatlamaya yardımcı olduğunu belirtmiş. Bu deneye 400'den fazla kişi katılmış. 

sevdiğiniz şeyi yapın

Hiç farklı bir şeyler yapmıyormuş gibi mi hissediyorsunuz? O zaman güçlü olduğunuz yönleri ve tutkularınızı keşfetmenin vakti gelmiş demektir.    

çalışma hayatı

Bunun için size Tom Rath'in yazdığı Strengths Finder 2.0 ve Güçlü Yönlere Odaklı Liderlik kitaplarını önerebiliriz. İlk kitapta güçlü yönlerinizi keşfetmenizi sağlıyor. Bu yönlerinizi en iyi şekilde kullanmak ve en üst düzeye çıkarmak için yapmanız gerekenlere de yol gösteriyor. Henüz keşfetmediğiniz doğuştan gelen bir yeteneğinizi, gücünüzü açığa çıkartmak hayatınızı büyük ölçüde etkileyebilir.

İkinci kitap ise Tom Rath ve Barry Conchie tarafından liderlerin güçlü yönlerini ortaya çıkarmak, başkalarının güçlü yönlerine yatırım yapmak, takımınızı oluştururken doğru kişileri ve doğru güçlü yönleri seçmek hakkında yazılmış. Sizin de tahmin edeceğiniz gibi liderlik ancak güçlü yönlere odaklanmakla mümkün oluyor. Hangi yönleriniz güçlü ve bu yönlerinize nasıl odaklanmanız gerekiyor? Başkalarının güçlü yönlerini nasıl ortaya çıkarabilirsiniz? sorularına cevap bulmak iş hayatındaki stresinizi ve mutsuzluğunuzu unutturabilir, hatta sizi lider konumuna yükseltebilir.  

hedefler belirlemek

Bu söylediklerimiz hiç de hayal değil, öyle düşünmeyin. İşinizde bugün ne durumda olduğunuzu düşünün. Güçlü olduğunuz yanları keşfedin ve bunları ön plana çıkarmak, geliştirmek için planlar yapın. Yetenekleriniz, eğiliminiz ve ilgi alanlarınız nelerdir bunları keşfedin. Belki de yaptığınız işten çok daha fazlasını başarabileceğinizi veya sektörünüzün başka bir kolunda daha iyi olabileceğinizi anlayacaksınız. Sonrasında keşfettiğiniz bu yönlerinizi gerçekleştirmek için hedeflerinizi belirleyin ve bu hedefler doğrutusunda planlarınızı yapın. İşte size motive olmak için gayet yeterli nedenler! 

İşinizi anlamlandırmak ve kariyer yapmak için mücadele edin, insanlarla bağlantılarınızı kuvvetlendirin.

iş yerinde mutlu olabilmek

Yaptığınız işi biraz olsun anlamlandırmak için bunu yapabilirsiniz. Kendinize ulaşılabilir hedefler belirleyin, farklı insanlarla tanışın ve farklı bağlantılar kurun. Müşterilerinizle ve iş arkadaşlarınızla iyi iletişimde olun. İş yerinizdeki bir arkadaşınız ya da çalıştığınız bir müşteri ile diyaloğunuz da sizi işe motive etmek için yardımcı olacaktır. İşiniz ile ilgili ulaşabileceğiniz hedefler belirlemeniz, bunları gerçekleştirdikçe mutlu olmanıza yardımcı olacak. Yaptığınız işin, sektörünüzün hayata ne gibi faydaları olduğunu nelere katkı sağladığını düşünün ve işinize anlam katın.

yeni işe girmek

Tüm bunları uyguladıktan sonra işin içinden hala çıkamıyorsanız veya kendinizde keşfettiğiniz yanlardan sonra iş değişikliğine gitmeniz gerekiyorsa da korkmayın. Esnek olun ve değişimlere açık olun, eğer çalıştığınız iş hedeflerinize uymuyor ve kendinizde keşfettiğiniz güçlü yanlar için eksik kalıyorsa ufukta yeni bir iş görünüyor demektir. 

iş yerinde mutlu olmak

853 kez okundu.

Son Blog Yazıları

Sevdiklerinizi Isırın

Sevdiklerinizi Isırın

Kurabiyeleri sevmeyen yoktur herhalde özellikle çocuklar rengarenk kurabiyelere bayılırlar.. Peki bir de bu kurabiyeler sevdiklerinizin portresi şeklindeyse veya sevdiğiniz her hangi bir emoji? Biz söyleyelim tadından yenmez :)

22.03.2017
Çilek Takı Yapımı

Çilek Takı Yapımı

Bahar geliyor. Şu son soğuk günleri de atlatalım artık içimiz kıpır kıpır olacak, çiçeklere, böceklere kavuşacağız. Soğuktan evden çıkamadığımız şu günleri de baharda uçuş uçuş elbiselerimizin üzerine takacağımız takıları yaparak geçirsek ya? Hem de kendi tasarımımız olacak.

15.03.2017
Yaratıcılığınızı Özgür Kılın (MindMap)

Yaratıcılığınızı Özgür Kılın (MindMap)

İnsan beyni üzerinde yapılan çalışmalar zihin haritası yönteminin zihnimizin sağ ve sol kısımlarının ikisini birden çalıştırdığını söylüyor. Olguları yazı karakterleri ile simgelemenin ötesine geçip onları canlandırmamızı ve sağ beyni daha aktif kullanmamızı sağlıyor. Zihin haritasını nasıl oluşturacağınız, nerelerde kullanacağınız hakkında bilgileri bu yazımızda sizlere örneklerle beraber vereceğiz.

10.03.2017
Mario'nun Bilinmeyen Detayları

Mario'nun Bilinmeyen Detayları

80’li yıllardan bu zamana kadar gelen ve hemen hemen herkesin bildiği Mario karakterinin oyun dünyasında haklı bir yeri var. Çocukluğumuzdan beri bir çok kişinin en sevdiği oyun haline gelen hatta hayranları olan Mario’nun bazı bilinmeyenlerini bu yazıda paylaşacağız. Öğrenecekleriniz sizi biraz şaşırtabilir :)

02.03.2017
Nasıl Yapılıyor Bu Quilling Sanatı?

Nasıl Yapılıyor Bu Quilling Sanatı?

Quilling, ilginç tasarımlar yaratmak için yuvarlanmış, şekillendirilmiş ve bir araya getirilmiş kağıt, kumaş, cam hatta fondan şeritlerin kullanılmasını içeren bir sanat türü. Ancak şimdilerde genellikle malzeme olarak genellikle kağıt kullanılmış örnekleri görebilirsiniz. Bu sanatın ismini, ilk defa uygulayanların kağıdı kıvırmak için kuş tüyü kullanmaları sebebiyle ‘quil!den aldığı düşünülüyor.

23.02.2017
Hayalinizdeki İşe Kavuşabilirsiniz!

Hayalinizdeki İşe Kavuşabilirsiniz!

Kim istemez ki sevdiği işi yapmayı, hayatımızı sürdürmek için çalıştığımız işe giderken her gün belki de bir çoğumuz bunun hayalini kuruyoruz.. Öncelikle severek yapabileceğiniz işin ne olduğunu bulmak gerek eğer bunu biliyorsanız ve kendinizden eminseniz bu güzel bir başlangıç, tebrikler!

17.02.2017
Resimsi Fotoğraf Tekniği; Cyanotype

Resimsi Fotoğraf Tekniği; Cyanotype

Fotoğraf sanatı 19. yüzyılda Yüksek Sanat Dönemi’nden başlayan bir süreçte resim sanatından etkilenmeye başlamış. O zamanki fotoğraf sanatçıları teknik imkanlara bağlı olarak ürettikleri fotoğraflarda hem konu hem de teknik bakımından resimsel fotoğraflar üretmişler.

14.02.2017
Bazı Alışkanlıklarımızı Acilen Bırakmalıyız

Bazı Alışkanlıklarımızı Acilen Bırakmalıyız

Bir çoğumuz başarılı olmak için zaman zaman çok farklı yöntemlere başvurabiliyoruz. Stresimizi azaltmak, motive olabilmek için meditasyonlardan, nefes tekniklerine, hobi edinmeye doğa yürüyüşlerine kadar her şeyi deniyoruz. Hayatınıza işinize yaramayacak, tam tersi sizi hedeflerinizden uzaklaştıracak alışkanlıklar eklemek yerine bazı olumsuz şeyleri analiz edip onları kaldırmayı deneyin.

10.02.2017
Özgün Baskı Sanatı

Özgün Baskı Sanatı

Özgün baskının genellikle, tuval resimleri gibi orjinal olduğu düşünülmez. Oysa ki özgün baskı teknikleri de tıpkı diğer resim sanatları gibi farklı bir üretim aracıdır. Sanatsal baskıda oluşturulan yazılar ve resimler çeşitli malzemeler ve farklı teknikler kullanılarak çoğaltılır.

03.02.2017
Yaratıcılık Doğuştan Gelmez, Geliştirilir!

Yaratıcılık Doğuştan Gelmez, Geliştirilir!

İnsanın yaratıcılığı, var olan şeyleri kullanıp buna düşünce gücünü ekleyerek yeni bir şeye dönüştürmektir. Yani insanın yaratıcılığında yoktan var edilen hiçbir şey yoktur, elimizde mevcut olanlarla mevcut olmayan şeyi oluşturma eylemidir diyebiliriz.

26.01.2017

Önceki blog yazıları

İlginizi çekebilir
Teraryum Atölyesi

Teraryum Atölyesi

İstanbul Çiçek Akademi, gündelik hayatın koşuşturmacasına bir mola vermek isteyen meraklıları, Teraryum ile tanışmaya davet ediyor. Teraryum atölyesi Bostancı'da.
200 TL