İşinizde Mutlu Değil Misiniz? - Blog - Meraklısı İçin
İşinizde Mutlu Değil Misiniz?

İşinizde Mutlu Değil Misiniz?

Günümüzde sevdiği işi yapabilen insanla maalesef çok fazla karşılaşamıyoruz. Hayat şartları ve herkese göre değişiklik gösteren nedenlerden dolayı bir çoğumuz sevmediğimiz işlere bağlanıp kalıyoruz. Belki de sırf daha fazla para kazanacağız ailemize bakacağız derdiyle, her gün bize işkence gibi gelen bir işe gidip geliyoruz. Eğer sizin için de durum böyleyse bize kulak verin. Sizi biraz olsun rahatlatacak ve daha iyi motive olmanızı sağlayacak bazı tavsiyelerimiz olacak. Herşeyin bir çözümü vardır, belki de o kadar karamsar olmanıza gerek yoktur. Ne demiş Goethe; ‘Gülün dikeni var diye üzüleceğine, dikenin gülü var diye mutlu ol."

işinizde mutsuzsanız

Özel hayatınıza ve sevdiğiniz şeylere yoğunlaşın

İşteyken stresli ve bunalmış hissediyorsanız ve yapmanız gereken görevler için dikkatinizi toplayamıyorsanız öncelikle iş dışındaki zamanınızda stresinizi azaltmanın yollarına bakmalısınız. İşiniz gelip geçicidir önemli olan özel hayatınızda mutlu olmanız. İşinizi bir kenara bırakın ve özel hayatınızı kesinlikle ihmal etmemeye çalışın. Günlük rutin işlerinizi yaparken bile bunları daha eğlenceli hale getirmeye çalışın ve elinizden gelenin en iyisini yapın. Yaptığınız işlerde verimli olduğunuzu görmek sizi daha çok motive edecektir. Klişe gibi gelecek ama yapmaktan zevk aldığınız şeyleri yapmak ve bunlara düzenli olarak zaman ayırmak size kendinizi en iyi hissettirecek şeylerden biri. Hayatınıza hiç bir değer katmayan boşa zaman harcadığınızı düşündüğünüz ne varsa tüm o alışkanlıklardan kurtulun. Üşenmeden elinize kağıdı kalemi alın, oturun ve gerçekleştirmek istediğiniz hedefleri belirleyin. Bu hedefler hobilerinizle ilgili, ailenizle ilgili olabilir. Almak istediğiniz şeyler veya gitmek görmek istediğiniz yerlerle ilgili olabilir. Sonra sizi en mutlu eden şeyleri düşünün ve listeleyin. Bu da illa bir etkinlik bir hobi tarzında bir şey olmak zorunda değil, pasta yemek bile olabilir. Her hafta sonu farklı bir pasta tarifi deneyin mesela sonra da kendinizi ellerinizle yaptığınız bu farklı lezzetlerle ödüllendirin. Yani işin özü, sevdiğiniz şeylere bolca vakit ayırın hatta onları daha da eğlenceli hale getirin.

hobi edinmek

Ayrıca şu bilgiyi vermeden de geçmeyelim; hobilerin, işteki başarıyı olumlu yönde etkilediği belirlenmiş. ABD'de bilim adamlarının araştırması, dans etmek ya da resim yapmak hobilerin iş yerindeki sorunlara daha yaratıcı çözümler bulunmasını, aynı zamanda iş arkadaşları arasındaki ilişkiyi güçlendirdiğini göstermiş.

Bilim adamları, yaratıcı aktivitelerin yeni deneyimlerin yanı sıra yeni bilişsel yolların keşfedilmesini sağladığını, kontrol duygusunun gelişmesiyle de hobilerin iş yerinde sorunların daha kolay atlatılmasına, rahatlamaya yardımcı olduğunu belirtmiş. Bu deneye 400'den fazla kişi katılmış. 

sevdiğiniz şeyi yapın

Hiç farklı bir şeyler yapmıyormuş gibi mi hissediyorsunuz? O zaman güçlü olduğunuz yönleri ve tutkularınızı keşfetmenin vakti gelmiş demektir.    

çalışma hayatı

Bunun için size Tom Rath'in yazdığı Strengths Finder 2.0 ve Güçlü Yönlere Odaklı Liderlik kitaplarını önerebiliriz. İlk kitapta güçlü yönlerinizi keşfetmenizi sağlıyor. Bu yönlerinizi en iyi şekilde kullanmak ve en üst düzeye çıkarmak için yapmanız gerekenlere de yol gösteriyor. Henüz keşfetmediğiniz doğuştan gelen bir yeteneğinizi, gücünüzü açığa çıkartmak hayatınızı büyük ölçüde etkileyebilir.

İkinci kitap ise Tom Rath ve Barry Conchie tarafından liderlerin güçlü yönlerini ortaya çıkarmak, başkalarının güçlü yönlerine yatırım yapmak, takımınızı oluştururken doğru kişileri ve doğru güçlü yönleri seçmek hakkında yazılmış. Sizin de tahmin edeceğiniz gibi liderlik ancak güçlü yönlere odaklanmakla mümkün oluyor. Hangi yönleriniz güçlü ve bu yönlerinize nasıl odaklanmanız gerekiyor? Başkalarının güçlü yönlerini nasıl ortaya çıkarabilirsiniz? sorularına cevap bulmak iş hayatındaki stresinizi ve mutsuzluğunuzu unutturabilir, hatta sizi lider konumuna yükseltebilir.  

hedefler belirlemek

Bu söylediklerimiz hiç de hayal değil, öyle düşünmeyin. İşinizde bugün ne durumda olduğunuzu düşünün. Güçlü olduğunuz yanları keşfedin ve bunları ön plana çıkarmak, geliştirmek için planlar yapın. Yetenekleriniz, eğiliminiz ve ilgi alanlarınız nelerdir bunları keşfedin. Belki de yaptığınız işten çok daha fazlasını başarabileceğinizi veya sektörünüzün başka bir kolunda daha iyi olabileceğinizi anlayacaksınız. Sonrasında keşfettiğiniz bu yönlerinizi gerçekleştirmek için hedeflerinizi belirleyin ve bu hedefler doğrutusunda planlarınızı yapın. İşte size motive olmak için gayet yeterli nedenler! 

İşinizi anlamlandırmak ve kariyer yapmak için mücadele edin, insanlarla bağlantılarınızı kuvvetlendirin.

iş yerinde mutlu olabilmek

Yaptığınız işi biraz olsun anlamlandırmak için bunu yapabilirsiniz. Kendinize ulaşılabilir hedefler belirleyin, farklı insanlarla tanışın ve farklı bağlantılar kurun. Müşterilerinizle ve iş arkadaşlarınızla iyi iletişimde olun. İş yerinizdeki bir arkadaşınız ya da çalıştığınız bir müşteri ile diyaloğunuz da sizi işe motive etmek için yardımcı olacaktır. İşiniz ile ilgili ulaşabileceğiniz hedefler belirlemeniz, bunları gerçekleştirdikçe mutlu olmanıza yardımcı olacak. Yaptığınız işin, sektörünüzün hayata ne gibi faydaları olduğunu nelere katkı sağladığını düşünün ve işinize anlam katın.

yeni işe girmek

Tüm bunları uyguladıktan sonra işin içinden hala çıkamıyorsanız veya kendinizde keşfettiğiniz yanlardan sonra iş değişikliğine gitmeniz gerekiyorsa da korkmayın. Esnek olun ve değişimlere açık olun, eğer çalıştığınız iş hedeflerinize uymuyor ve kendinizde keşfettiğiniz güçlü yanlar için eksik kalıyorsa ufukta yeni bir iş görünüyor demektir. 

iş yerinde mutlu olmak

243 kez okundu.

Son Blog Yazıları

Pinhole ile Deneysel Fotoğrafçılık

Pinhole ile Deneysel Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık ve kameralar ne kadar gelişse de fotoğrafın temel unsurları ve o karanlık kutu mantığı hala aynı. Pinhole ile fotoğraf çekmek gerçekten eğlenceli ve basit, hem de etkisi farklı ve deneysel çalışmalar ortaya çıkıyor.

13.01.2017
İşinizde Mutlu Değil Misiniz?

İşinizde Mutlu Değil Misiniz?

Bir şekilde hayat şartları ve herkese göre değişiklik gösteren nedenlerden dolayı bir çoğumuzu sevmediğimiz işlere bağlanıp kalıyoruz. Eğer sizin için de durum böyleyse bize kulak verin. Sizi biraz olsun rahatlatacak ve daha iyi motive olmanızı sağlayacak bazı tavsiyelerimiz olacak.

10.01.2017
Kaligrafi ve Grafiti Sanatı Bir Arada

Kaligrafi ve Grafiti Sanatı Bir Arada

Kaligrafi sanatı, eski çağlardan beri her medeniyetin kendi kültürü ile özdeşleştirerek kendine has olarak geliştirdiği bir güzel yazı sanatıdır. Bir gün el Seed adında bir sanatçı İslami kültürünün sanatı olan kaligrafi/hat sanatını Batı kültürü’nün grafiti sanatı ile birleştirmiş. İşte bu yeni tarzın adı Kaligrafiti.

04.01.2017
İsveçli Bir Marka ve İkonik Çantası Kanken

İsveçli Bir Marka ve İkonik Çantası Kanken

Günümüzde oldukça ikonik bir parça olan Fjallraven markasının yarattığı Kanken çantalar kadın erkek dinlemeden Dünya'nın her köşesine yayılmış durumda. Tasarım ile bir ilişiği olan ya da sırtına birsürü eşyasını doldurarak gezmeyi çok seven insanların vazgeçemediği bir parça. Anlatmaya önce Fjallraven markasının hikayesinden başlayalım.

22.12.2016
Yeni Hobimiz Akvaristlik Mi Olsa?

Yeni Hobimiz Akvaristlik Mi Olsa?

Fanusun içinde bir kaç küçük japon balığı ile başlar genelde bu hikaye. Sonra ısıtıcısız, havasız küçük bir akvaryuma bir kaç balık daha ekleyerek, sonrasında da her türlü alet edevatıyla tam tekmil bir akvaryuma kadar gider.

15.12.2016
Kartpostalları Hatırlayan Kaldı Mı?

Kartpostalları Hatırlayan Kaldı Mı?

İşten eve geldiğimizde posta kutumuzda bir kartpostal bulmak nasıl bir gülümseme sebebiydi. Yılbaşlarını, bayramları anlamlandıran o kartpostalların arkasına yazılmış kısacık mesajlardı.

09.12.2016
Tatlı Bir Hikaye: Çikolata

Tatlı Bir Hikaye: Çikolata

Çikolata denildiğinde bile insan bir mutlu oluyor sanki, çikolatanın mutlulukla kesinlikle bir ilgisi var zaten orasını tartışmıyoruz bile ! :)

06.12.2016
Kış'ın Keyfini Nerede Çıkarmalı?

Kış'ın Keyfini Nerede Çıkarmalı?

Bu mevsimde koşa koşa sıcacık evlerimize gitmek, pijamalarımızı giyip keyif yapmak isteriz genellikle. Ama öyle evlere kapanıp havaların ısınmasını bekleyerek kışı geçirmek olmaz, bu mevsimin tadını çıkarmayı da bilmek lazım.

28.11.2016
Su ile Nasıl Tedavi Olabiliriz?

Su ile Nasıl Tedavi Olabiliriz?

Su, vücut ve ruh sağlığımızın anahtarıdır. Susuz kaldığımızda organlarımız yeterli çalışmaz, kendimizi zayıf ve uyuşuk hissederiz. Oysa vücudumuzun düzgün ve verimli çalışması için yapabileceğimiz şeyler vardır. Bunlardan en kolay olanı da sabah uyandığımızda su içmektir.

16.11.2016
Kendin Yap! 7 - Rengarenk Defterler

Kendin Yap! 7 - Rengarenk Defterler

Ne kadar ileri teknolojiye sahip olursak olalım defterler hayatımızın bir köşesinde mutlaka hala bulunuyor. İster not defteri olsun, ister ajanda, okul defteri, eskiz defteri veya günlükler..

10.11.2016

Önceki blog yazıları

İlginizi çekebilir
Teraryum Atölyesi

Teraryum Atölyesi

İstanbul Çiçek Akademi, gündelik hayatın koşuşturmacasına bir mola vermek isteyen meraklıları, Teraryum ile tanışmaya davet ediyor. Teraryum atölyesi Bostancı'da.
200 TL