Dijitale çekilmiş en renkli isyan bayrağı: Lomography! - Blog - Meraklısı İçin
Dijitale çekilmiş en renkli isyan bayrağı: Lomography!

Dijitale çekilmiş en renkli isyan bayrağı: Lomography!

Lomography'yi bilen çok iyi biliyor. Meraklıları araştırıyor. Haz etmeyenlerse eleştiriyor. Yine de rengarenk Lomography bayrağı dijitale alternatif arayanların gözünü kamaştıran bir isyan bayrağı olarak dalgalanmaya devam ediyor ve giderek daha fazla ilgi odağı haline geliyor.

Lomography, fotoğrafın "f"sinden anlamayanlardan tutun, fotoğraf meraklısı olup da değişik bir akıma kendini kaptırmak isteyenlerden, analogla tanışmak isteyen dijitalcilerden, yaramazlık yapmak isteyen analog tutkunlarına kadar pek çok kitleyi bünyesinde buluşturuyor.

Biz de fotoğraf meraklılarına, Lomography'den bihaberlere veya Lomography ile tanışıp biraz daha bilgi almak isteyenleri doyurmayı amaçlayarak başladık araştırmaya.

Nereden çıkmış bu Lomography?

lomography 1991 yılında iki Viyanalı genç Prag'da gezerken bir ikinci el kamera dükkanında efsanenin mihenk taşı olan, Rus yapımı, doğu bloğundaki ülkelerde zamanının gözdesi, ancak gün geçtikçe tozlu raflara itilmiş olan Lomo LC-A (Lomo Kompakt Automat) isimli fotoğraf makinesiyle tanışırlar. Çekilen fotoğraflar yıkanır ve basılır. Çıkan sonuçlar sürprizlerle doludur. Canlı  ve dolgun renkler, ışık, derinlik, farklı dokular, üst üste binen kadrajlar... Ellerindeki fotoğraf makinesinin sıradan bir ikinci el kameradan farklı olduğunu ilk filmlerden anlarlar. Çevrelerinden aldıkları tepkiler ise bu düşüncelerini doğrular. Fotoğrafları görüp beğenenler sorular sorar ve pek çok kişi Lomo LC-A ile tanışır. Herkes bu sürprizli makineden edinmek istemeye başlar. Böylece ufak çaplı bir Lomograf topluluğunun ilk adımları atılmış olur.

1992'ye gelindiğinde Lomo LC-A'ya gösterilen ilgi giderek artmıştır. Talebi karşılamak için yola koyulan genç ikili Rusya'nın St. Petersburg şehrinin yolunu tutarlar. Efsane fotoğraf makinesinin dağıtıcısı ile yapılan kontrat sonucu meraklıların da bu makineyi edinmesinin yolu açılır. Aynı yıl Uluslararası Lomography Topluluğu kurulur. 10 Altın Kural yazılır ve 5 Kasım 1992'de "Lomography Manifestosu" ile birlikte ‘Wiener Zeitung' gazetesinde yayınlanır.lomography

2001'de ise Lomography Viyana'da starlığını ilan eder. İlk Lomography mağazası Viyana Müze Bölgesi'de açılır. Mağazada pek çok ürün satışının yanı sıra atölyeler, sergiler ve çeşitli etkinlikler düzenlenir. Ayrıca Lomography'nin arz-ı endam ettiği bu ilk mekan, Lomograflarla (Lomography makinelerle çekilmiş ve basılmış fotoğraflarla) kaplı bir LomoDuvar'a ev sahipliği yapar.

Türkiye ise 2012'nin Mart ayında İstanbul'da açılan mağaza ile Lomography ile tanışır. Lomography Gallery Store Türkiye halen Galata, Serdar-ı Ekrem Sokak'ta yer alıyor. Ürün satışı ve film bastırmak gibi hizmetlerin haricinde sergilerden, atölyelere, partilerden, fotoğraf gezilerine kadar pek çok Lomo meraklısının buluşma noktası olarak popülerleşmeye devam ediyor.

Özetlemek gerekirse, nuhnebiden kalmış bir makinenin marifetlerinin yeniden keşfetmesiyle başlayan Lomography akımı giderek kitleselleşmiş ve kendine özgü, uluslararası bir milyonu aşkın kişiden oluşan topluluk oluşturmayı başarmış; dünya çapında kendi tabirleriyle "aktif, deneysel ve yaratıcı görsel anlatıma odaklı, düşük ve yüksek teknolojinin karışımını kullanan, fotoğrafçılık ve dizaynla uğraşan" bir altkültür.

10 Altın Kural

lomography Eastman Kodak tarafından öne sürülen "Kodak anı" kavramını andıran, Lomography'nin 10 altın kuralının her biri "Düşünme. Çek!" mottosunun altını çizer nitelikte. Bu mottonun altmetnini ise süregelen tüm fotoğrafçılık kurallarını yerle yeksan etme fikri oluşturuyor.

Kadrajı unut! Netliği boşver! Canının çektiği herhangi bir yerde patlat flaşı! Vizörden bakmak her zaman gerekli değildir!  Rastlantısal fotoğraflar candır. Tıpkı insanın çekildiğini farketmediği, poz vermediği fotoğraflarda  en iyi çıkması gibi. Bırak gitsin. Deklanşöre rastgele bas ve sürprizleri beklemeye koyul.

10 altın kural ise şöyle:

1. Gittiğin her yere fotoğraf makineni de götür. Nerede ne ile karşılacağını kestiremezsin. "Ah! Keşke makinem yanımda olsaydı..." dememek için cebinden, çantandan, boynundan makineni ve yedek filmlerini ayırma.

2. Onu günün her saati kullan. Gündüz, gece farketmez. Hiçbir anı kaçırma.

3. Lomography hayatına karışmasın. Onun bir parçası olsun. Birinci altın kuralı hatırla. Aksi mümkün mü ki? Bırak Lomography hayatının bir parçası olsun. Tıpkı konuşmak, yürümek, yemek yemek, düşünmek, gülmek ve aşık olmak gibi.

4. Kalçadan çekmeyi dene. Her kareden önce gözünü vizöre yapıştırmak zorunda değilsin. Örneğin, makineni bel hizasında tutarak yepyeni kadrajlar yakala. Fiziksel olarak kendini sınırlama.lomography

5. Lomography elindeyken, yakınlaşmaktan korkma. Fotoğraflayacağın obje veya kişiyle iletişim kurmaktan çekinme. Bunun ilk adımı olarak da, yaklaş ona! Yakın markajlardan utanma.

6. Düşünme! Makineni eline al ve sadece deklanşöre bas. Hesap yapma. Kasma. Tesadüfler güzeldir!

7. Hızlı ol! Anı kaçırma. Bunun için acele et. Ayarlarla uğraşacak zamanı kim kaybetmiş ki sen bulasın?!

8. Ne çektiğini önceden bilmen gerekmiyor. Sonuçları önceden göremeyeceksin. Her karede kendini Lomography'ye emanet etmeye alış. Bu fotoğraflarını görene kadar meraktan çatlamanı önlemeyecek. Ama zaten heyecanlı olan bu değil mi? Lomography öngörülemez. Belirsizdir. Tesadüfleri sever. Yani özgürdür!

9. Sonrasında da... Bilmeceli bulmacalı fotoğrafların olduğunda şaşırma. Ya da... şaşır! Evet, Lomography şaşırtır. Önceden ne çektiğini bilmediğin gibi, çektikten sonra da anlamayabilirsin. Yine de muhtemelen güzel bir fotoğraf elde etmişsindir. "Bu ne ki? Ne zaman çekmiştim? Bu renk nereden çıktı?..." Tüm bunlar Lomography'nin sana özel sürprizleri. Sadece tadını çıkar.

10. Kuralları takma. 10 Altın Kural da dahil olmak üzere, hepsini unut! İstediğin gibi çek, yıka, tara, boya... Takılmana bak.

10 Altın Kural, bir fotoğrafçılık kursunda öğretileceklerin tam tersini söylüyor, değil mi? Çünkü, Lomography doğaçlama fotoğrafı destekliyor.

Mükemmel olmamak da iyidir

lomography

Aslında, Lomography'yi Lomography yapan asıl nedenlerden biri Lomo LC-A'nın Japon üretimi Cosina CX-2'nin nispeten kötü bir taklidi olması. Mercek yapısının sonucunda kontrolsüz oluşan görüntü bozulmaları ve renk kaymaları bu fotoğraf makinelerini diğerlerinden daha eğlenceli hale getiren ana etmenlerden.

Mükemmellikten vazgeçmenin heyecanına kapılıp bu makinelerden edinebileceğin gibi, herhangi basit bir analog makineyle de benzer sonuçlar elde edebilirsin. Nasıl mı? Mesela lensin önüne renkli filtreler veya jelatinler takmayı deneyebilirsin. Deklanşöre basmadan önce bir güneş gözlüğü veya büyüteç ile kendi sürprizini kendin yaratabilirsin. Ayrıca, bayat filmler de renk sapmalarına yardımcı yardımcı olurlar. Hem de normal filmlere göre çok daha ucuza satın alabilirsin.

Nereden başlamalı?

lomography Lomography topluluğuna katılmaya veya en azından bu bonibon misali fotoğraf makinelerine bir şans vermeye karar verdiniz. Ama nereden başlayacağınızı bilemiyorsunuz. O halde Lomography Türkiye'nin internet sitesinin yolunu tutmanızı önerebiliriz.

Kendi içinde bir sosyal kültür olan Lomography'nin sitesi de pek çok açıdan keyifli içerikler ve online alışveriş imkanı sunuyor. Analog fotoğraf kültürü, topluluğun tarihçesi, makineler hakkında bilmeniz gerekenler, yeni teknikler, Kendin Yap (DIY) projeler, yarışmalar, etkinlikler, ve tabi ki bu makinelerle çekilen fotoğrafları görebileceğiniz ve kullanıcılar tarafından bizzat yönetilen fotoğraf galerileri. Dileyen meraklılar site için makaleler yazmaya da davetliler.

Sitede bir tur atmak sizi kesmediyse, Lomography Gallery Store'un yolunu tutun. Hemen hemen her haftasonu bir atölyenin düzenlendiği bu mekanda, sergiler ve konsept partiler gibi pek çok etkinlik gerçekleşiyor. Bunlardan birine denk gelirseniz ne ala! Ayrıca workshop katılımcıları diledikleri fotoğraf makinesini alıp deneme şansı buluyor. Bunların haricinde makineler hakkında sizi bilgilendirebilecek, film çeşitleri hakkında aydınlatabilecek ve filmlerinizi yıkamaya bırakabileceğiniz, her biri birer Lomography tutkunu olan çalışanlar ile ayaküstü sohbet de cabası!lomography

  Meraklananlar için ekleyelim: Lomography makinelerinin fiyatları 120 TL ile 1260 TL arasında değişiyor. Tabi, film ve yıkama masraflarını da hesaba katmayı unutmayın. Parçalarını sizin birleştireceğiniz makinelerden, kareyi dörde bölenlere, balık gözü, sualtı, miniminnacık, veya renkleri patlatanlara kadar geniş bir yelpaze keşfedilmeyi bekliyor. Sadece yetişkin değil, minik meraklılar için de; profesyonel analog fotoğrafçılar değil, tüm hobi edinmek meraklılar için de için şahane seçenekler var.

Son olarak, Lomography'nin sadece bir fotoğraf makinesi markası değil bir nevi fotoğrafçılık kulübü olduğunu, ve bir tabire göre "Türk şiirindeki Garip Akımı"na benzediğini hatırlatalım.

Rastgele!

2322 kez okundu.

Son Blog Yazıları

Su Kabağı Nasıl Abajur Oluyor?

Su Kabağı Nasıl Abajur Oluyor?

Doğadan gelen neredeyse her malzeme ile bir sanat eserine dönüşebiliyor. Su kabağı da bunlardan biri. Bu güzel dekoratif abajurlar nasıl yapılıyormuş acaba, oymacılık sanatı nereden çıkmış, bu abajurlardan kendimiz de yapabiliyor muyuz bir bakalım.

19.10.2016
Kendin Yap Projeler İle Tüketme Üret!

Kendin Yap Projeler İle Tüketme Üret!

Evinizi bambaşka bir havaya sokmak düşündüğünüz gibi masraflı olmayabilir. Artık klasik ev dekorasyonları yerine farklı objeleri ve malzemeleri amaçları dışında kullanarak yeni bir şey yaratmak çok daha farklı ve dinamik bir hava katıyor evlerimize.

12.10.2016
Meraklısı İçin Astroloji; Burçların Gizemi

Meraklısı İçin Astroloji; Burçların Gizemi

Astroloji uçsuz bucaksız bir alan ama bir çoğumuzun özellikle de kadınların en sevdiği konulardan biri :) Astrolojinin en belirgin özelliği sonradan yaşanacak olası olumlu ya da olumsuz gelişmelerin önceden habercisi olması ve hatta önlem alınmasını sağlayan uyarıcı bir etkiye sahip olduğunun düşünülmesi.

05.10.2016
Anime ve Manga Dünyası

Anime ve Manga Dünyası

Anime çizgi filmleri ve mangalar bir çok insan tarafından yoğun ilgi görüyorlar. Animasyonlardaki görsel anlatım gücü gerçekten kendine hayran bırakabiliyor. Ancak Türkiye'de çok da yaygın sayılmaz. Siz de belki bu yazıyı okuduktan sonra bir anime ve manga tutkunu olabilirsiniz.

27.09.2016
Hayalleri Gerçekleştiren Feng Shui Resimleri

Hayalleri Gerçekleştiren Feng Shui Resimleri

Feng Shui ile yapılan duvar resimleri yaşam döngülerini değiştirme gücüne sahiptir. Hayatınızda arzuladığınız şey ne olursa olsun Feng Shui ile elde etmeniz mümkündür. Şimdi hayallerinize ulaşmak için Feng Shui duvar resimleri sanatını nasıl kullanacağınızı, doğru figürleri nasıl seçeceğinizi gösteren bir rehber paylaşacağım sizlerle.

23.09.2016
İnsan ve Evren Arasındaki Bağ Feng Shui

İnsan ve Evren Arasındaki Bağ Feng Shui

Bir çoğunuzun Feng Shui hakkında bilgisi vardır eminim, olmayanlar için öncelikle 'evren ve toprak ile uyum içinde yaşamak' olduğunu söyleyelim. Sonrasında da sizleri bu konuyu özümsemiş ve çoktan insanlara aktarma başlamış olan Edgü Özdemir ile tanıştıralım.

09.09.2016
Seramik Sanatçısı Aslı Ertürk İle Keyifli Bir Söyleşi

Seramik Sanatçısı Aslı Ertürk İle Keyifli Bir Söyleşi

Seramik günümüzde hala bir çok insanın mesleği, hobisi, eğlencesi ve terapi yöntemi. Aslı Ertürk ise uzun yıllardır seramik ile sıkı bir dostluğu olan ve düşüncelerini aktarmak istediklerini bu şekilde aktaran bir seramik sanatçısı.

24.08.2016
Dövmenin Hikayesi

Dövmenin Hikayesi

Dövme yüzyıllardır süregelen bir sanat. Farklı zaman dilimlerinde farklı amaçlara hizmet etmek için yapılmış olsa da günümüzde daha çok estetik görüntü amacıyla yapılıyor ve bir moda akımı diyebiliriz.

22.08.2016
Denizleri Aşıp Gelen Sanat: Driftwood

Denizleri Aşıp Gelen Sanat: Driftwood

Driftwood ile yapılan heykeller objeler tam olarak belli bir kalıp ve düzen içerisinde olmuyor. Tamamen doğaçlama ve soyut çalışmalar, aynı bulutları bir şeylere benzettiğimiz gibi bu çalışmalarda sanki kendiliğinden tesadüfen bir şeye benzer oluvermiş gibi duruyor. Benim için ilgi çekici ve farklı gelen yanı da bu oldu.

12.08.2016
Kaya Tırmanışı, Adrenalin ve Doğa Tutkusu

Kaya Tırmanışı, Adrenalin ve Doğa Tutkusu

İnsanın kendine güvenini getiren ve kendisini daha iyi tanımasını sağlayan bu adrenalin ve doğa sporu kimileri için bağımlılık yaratan bir spor ve adeta yaşam tarzı haline gelirken kimileri içinse boş zamanlarını renklendiren bir hobi. Dünya çapındaki popülerliği hızla artan bu spor dalı ile henüz tanışmamış olanlara bir şans vermelerini tavsiye ediyorum.

05.08.2016

Önceki blog yazıları

İlginizi çekebilir
Teraryum Atölyesi

Teraryum Atölyesi

İstanbul Çiçek Akademi, gündelik hayatın koşuşturmacasına bir mola vermek isteyen meraklıları, Teraryum ile tanışmaya davet ediyor. Teraryum atölyesi Suadiye'de.
200 TL
Reklam, Dizi ve Sinema Oyunculuğu Eğitimi

Reklam, Dizi ve Sinema Oyunculuğu Eğitimi

Kamera önü oyunculuk konusunda sektörün ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş bir müfredat ile, uzman eğitmenlerden ders almak istiyorsanız Atölye Ayla Algan'ın düzenlediği bu eğitime katılabilirsiniz.