Çocuk Yetiştirirken Nelere Dikkat Etmelisiniz - Blog - Meraklısı İçin
Çocuklarınızı Yetiştirirken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Çocuk Yetiştirirken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Elbette her ebeveyn başarılı çocuklarının olmasını ister, bu anne babalar için doğal bir arzudur. Ancak bu arzuyu gerçeğe dönüştürebilmek ise tamamen farklı bir konudur.

Peki sizce çocukların başarılı olmasını sağlayan şey nedir? Bazı çocuklar doğuştan başkalarından daha iyi olmaya yatkın mıdır, yoksa çocuklarının hedeflerine ulaşmalarında ve başarılı olmalarında ebeveynler mi daha çok etkilidir? Çocukların doğuştan gelen genleri zeka üzerinde büyük bir etkendir bu gerçeği yadsıyamayız tabi ki ancak ebeveynlerin onları yetiştirme biçimlerinin de üzerlerinde çok etkisi olduğunu kimse inkar edemez.

Ebeveynler çocuklarını yetiştirirken etkisiz ve kayıtsız kalırlarsa çocuklar yanlış yönde eğilim gösterebilirler. Anne baba kontrolü çocuklarda sınırlarını tanıma ve kuralları öğrenmenin temelidir. Bu durumda anne - babanın etkisiz olması çocuklarda davranış bozukluklarına yol açabilir. Çocukta oluşabilecek aksaklıklar bağımlı, saldırgan, zayıf kişiliklerin oluşmasına neden olur. 

Başarılı ebeveynler olmak için çocuklarımızın aile içi eğitimlerinde nelerden kaçınmalı, nasıl davranmalıymışız şöyle bir bakalım.

aile ve çocuklar

Çocuklarınıza Düzenli Olarak Görevler Verin

Araştırmalar çocuklara erken yaştan itibaren sorumluluklar verilmesinin onlarda sorumluluk, bağımsızlık ve özgüven duygularını geliştirdiğini söylüyor. Stanford Üniversitesi'nde Birinci Sınıf Dekanı ve "Yetişkinleri Nasıl Yetiştirebilirim" adlı kitabın yazarı Julie Lythcott-Haims bir Ted Talk konuşmasında; çocukların iş birliğine dayalı işlerde görev aldıklarında işi bitirmek için daha çok mücadele ettiğini ve empati kuran davranışlar sergilediğini ifade ediyor. Tabi ki yaşlarına göre onlara ağır gelmeyecek ve ev içerisinde ailecek yapılan ufak etkinliklerde etkin rol oynayabilecekleri görevler verilmelidir. 

Uzmanlar çocuğa vermiş olduğunuz bu görevlerle onlara verdiğiniz harçlığı karıştırmamanızı söylüyor. Çünkü bu görevleri yerine getirme motivasyonu içsel olarak onlarda sonunda alacakları ödüle ulaşmak amacına dönüşebilir. Bunun yerine onlara bir ekibin parçası olma ve kendiliğinden sorumluluklarını yerine duygusu yerleştirilmelidir.

Onlarla İlgili Yüksek Fakat Gerçekçi Olan Beklentilere Girin

Nasıl mı? Anne babaların çocuklarına güvenmesi, bir iş söz konusu olduğunda onlara sen yapamazsın demek yerine daha iyisini bile yapabilecekleri konusunda teşvikleri önemlidir. Çocukların kendine olan özgüvenleri yerine gelir. Ancak burada önemli olan ince çizgiyi kaçırmamak gerekiyor gerçekçilikten uzakta abartılı beklentilerle çocuğu zorlamak veya onu olmayacak bir duruma inandırmak hayal kırıklığı ve kendine güvensizlik duygularını beraberinde getirir.

Örneğin; üniversiteye gidecek olan çocuğunuzu kendi yeteneklerini ve isteklerini besleyecek şekilde motive etmenin onların başarılarında büyük katkısı olur. Ancak yapamayacakları veya yapmak istemedikleri bir bölüm ile ilgili beklentiye girdiğinizi göstermek onları buna zorlamak başarılarını ve motivasyonlarını tam tersi etkileyecektir.

 çocuk yetiştirmek

Problemlerle Başa Çıkabilme Becerisini Öğretin

Çocuklara problemler karşısında doğru ve zamanında kararlar almayı, stresi yönetmeyi, öfke kontrollerini sağlamayı öğretmek gerekiyor. Evde karşılaşılan bir problemde onları da dahil etmek ve fikirlerini almak, bir tartışmayı düzgün bir şekilde yürütebilmeyi göstermek çok önemli. Çocuklarınızın huzurlu ve sağlıklı bireyler olması için en önemli maddelerden birisi bu.
Örneğin; çocuğu okul seçiminde de karar aşamasına katarsanız çocuk, kendisinin geleceği ile ilgili bir kararda sorumluluk alarak, okulu ve okul hayatını daha fazla sahiplenir ve özgüveni artar.

Çocuğunuzun Başarısız Olmasına, Hata Yapmasına İzin Verin

Bir ebeveynin göre riski yönetmek ve ortadan kaldırmak değil onu en aza indirgemektir. Başarılı bir ebeveynlik, başarısızlığın başarının büyük bir parçası olduğunu anlamakla gerçekleşir. Bir çok araştırma başarısızlıktan deneyimlenerek kazanılmış başarının daha etkili ve öğretici olduğunu gösteriyor. Her ne kadar aileler için bu durum zor olsa çocuğunuzun başarısız olmasına ve zaman zaman yanlışlar yapmasına izin vermelisiniz. Bu tür başarısızlıklardan kazanılan başarılar çocuğunuzun genel karakterini, yetkinliklerini ve esnekliklerini belirlemede en büyük etkendir. 

cocuklara nasıl davranılmalı

Sosyal Zekalarını Geliştirmelerine Yardım Edin 

Günümüz dünyasında sosyal zeka da normal zeka kadar önemli. 700 çocuğun 20 yıl boyunca araştırılması ile yapılan bir çalışmada sosyal zekası gelişmiş olan çocukların üniversite çağına geldiğinde daha iyi bir derece alma ve sonrasında iş bulma konusunda daha başarılı olma ihtimallerinin yüksek olduğunu tespit etti. Başarılı ebeveynler, çocuklarının, başkalarıyla sezgisel olarak ve empati yaparak ilişki kurabilmelerini ve ilişkilerinde yararlı ve güçlü bireyler olmalarını öğrenmesini sağlar.

Onlarla Kaliteli Zaman Geçirin

Özellikle annelerin 3 ile 11 yaşlar arasında çocukları ile geçirdikleri zamanlarda verimliliğinin çocuğun ileri yaşamında davranış ve başarılarında etkili olduğu söyleniyor. Ailece birlikte zaman geçirdiğinizde bu zamanı birlikte oyunlar oynayarak eğlenceli bir birlikteliğe dönüştürmek etkili olacaktır.  Onları geçiştirerek umursamayarak veya acelece etkinlikler yapmamak gerekiyor.

çocuklarin eğitimi

Üzerlerine Aşırı Düşmeyin 

Çocuklar üzerinde aşırı etkinlik göstermek onların bağımsızlık duygularını, karar alma yetilerini ve kendi başlarına bir iş başarma cesaretlerini ellerinden alacaktır. Onların alanlarına da hoşgörülü olmalı ve kendilerini tanımalarına izin verilmelidir. Kendilerinin güçlü oldukları zayıf oldukları yönleri keşfedebilmeli, neyi sevip sevmediklerini görmeli ve kendi tercihlerinin farkında olmalılar.

Psikiyatri ve Psikoterapi Uzmanı Dr. İnci Şen  "Her şeyi çocuğunuzun yerine yapar, önüne hazır koyarsanız normal gelişmesini ve öğrenmesini engellersiniz. Çocuk gelişemez, olgunlaşamaz ve beklemeyi öğrenemez. Bu çocuklar okula başladıklarında dersin sonuna kadar oturmayı da başaramazlar" diyor.

anne kız

Sonuç Odaklı Ebeveynlik Yapmayın

Çoğu aile çocuklarına sadece mevcut duruma odaklı olarak davranıyorlar ve o anki durumu olabildiğince çabuk çözmek kontrol altına almak fikri ile davranıyorlar.Onların gelecekte nasıl birisi olacaklarını ve onları bu yönde yönlendirmek adına nasıl davranmaları gerektiğini unutuyorlar. Davranışlarımızı sergilerken çocuğumuzun bir yetişkin olduğunda nasıl olmasını istediğimizi aklımızda tutarak daha düşünceli olmamız gerekiyor. Çocuklarınız bir çok davranışı sizlerin davranışlarınızı modelleyerek geliştirdiğini unutmayın.

cocuk yetistirirken nelere dikkat etmeli

Başarılı Ebeveyn Olmanın 3 Kuralını Unutmayın; Kararlı, Adaletli ve Arkadaş 

Çocuklarınıza istenmeyen sonuçlara yol açacak davranışları açıkça belirtmelisiniz ve belirttiğiniz bu istenmeyen davranışlarda belli bir cezalandırma veya yaptırımınız olmalı. Böyle önemli konularda sergilediğiniz duruşun da her zaman aynı kararlılıkta ve değişmez olması önemlidir. Onlara aşırı ve sert cezalar vermek gereksizdir bunun yerine onlarla arkadaşça iletişim kurarak yaptıkları davranışın yol açacağı sıkıntıları anlatmak daha doğru olur. Onlara karşı her zaman kararlı bir duruş sergilemeniz, adaletli olmanız ve arkadaşça yaklaşmanız en önemli noktalar.

Başarılı yetiştirilen çocuklar ileride başarılı yetişkinler olurlar, bu bir tesadüf olmaz unutmayın :)

690 kez okundu.

Son Blog Yazıları

Sevdiklerinizi Isırın

Sevdiklerinizi Isırın

Kurabiyeleri sevmeyen yoktur herhalde özellikle çocuklar rengarenk kurabiyelere bayılırlar.. Peki bir de bu kurabiyeler sevdiklerinizin portresi şeklindeyse veya sevdiğiniz her hangi bir emoji? Biz söyleyelim tadından yenmez :)

22.03.2017
Çilek Takı Yapımı

Çilek Takı Yapımı

Bahar geliyor. Şu son soğuk günleri de atlatalım artık içimiz kıpır kıpır olacak, çiçeklere, böceklere kavuşacağız. Soğuktan evden çıkamadığımız şu günleri de baharda uçuş uçuş elbiselerimizin üzerine takacağımız takıları yaparak geçirsek ya? Hem de kendi tasarımımız olacak.

15.03.2017
Yaratıcılığınızı Özgür Kılın (MindMap)

Yaratıcılığınızı Özgür Kılın (MindMap)

İnsan beyni üzerinde yapılan çalışmalar zihin haritası yönteminin zihnimizin sağ ve sol kısımlarının ikisini birden çalıştırdığını söylüyor. Olguları yazı karakterleri ile simgelemenin ötesine geçip onları canlandırmamızı ve sağ beyni daha aktif kullanmamızı sağlıyor. Zihin haritasını nasıl oluşturacağınız, nerelerde kullanacağınız hakkında bilgileri bu yazımızda sizlere örneklerle beraber vereceğiz.

10.03.2017
Mario'nun Bilinmeyen Detayları

Mario'nun Bilinmeyen Detayları

80’li yıllardan bu zamana kadar gelen ve hemen hemen herkesin bildiği Mario karakterinin oyun dünyasında haklı bir yeri var. Çocukluğumuzdan beri bir çok kişinin en sevdiği oyun haline gelen hatta hayranları olan Mario’nun bazı bilinmeyenlerini bu yazıda paylaşacağız. Öğrenecekleriniz sizi biraz şaşırtabilir :)

02.03.2017
Nasıl Yapılıyor Bu Quilling Sanatı?

Nasıl Yapılıyor Bu Quilling Sanatı?

Quilling, ilginç tasarımlar yaratmak için yuvarlanmış, şekillendirilmiş ve bir araya getirilmiş kağıt, kumaş, cam hatta fondan şeritlerin kullanılmasını içeren bir sanat türü. Ancak şimdilerde genellikle malzeme olarak genellikle kağıt kullanılmış örnekleri görebilirsiniz. Bu sanatın ismini, ilk defa uygulayanların kağıdı kıvırmak için kuş tüyü kullanmaları sebebiyle ‘quil!den aldığı düşünülüyor.

23.02.2017
Hayalinizdeki İşe Kavuşabilirsiniz!

Hayalinizdeki İşe Kavuşabilirsiniz!

Kim istemez ki sevdiği işi yapmayı, hayatımızı sürdürmek için çalıştığımız işe giderken her gün belki de bir çoğumuz bunun hayalini kuruyoruz.. Öncelikle severek yapabileceğiniz işin ne olduğunu bulmak gerek eğer bunu biliyorsanız ve kendinizden eminseniz bu güzel bir başlangıç, tebrikler!

17.02.2017
Resimsi Fotoğraf Tekniği; Cyanotype

Resimsi Fotoğraf Tekniği; Cyanotype

Fotoğraf sanatı 19. yüzyılda Yüksek Sanat Dönemi’nden başlayan bir süreçte resim sanatından etkilenmeye başlamış. O zamanki fotoğraf sanatçıları teknik imkanlara bağlı olarak ürettikleri fotoğraflarda hem konu hem de teknik bakımından resimsel fotoğraflar üretmişler.

14.02.2017
Bazı Alışkanlıklarımızı Acilen Bırakmalıyız

Bazı Alışkanlıklarımızı Acilen Bırakmalıyız

Bir çoğumuz başarılı olmak için zaman zaman çok farklı yöntemlere başvurabiliyoruz. Stresimizi azaltmak, motive olabilmek için meditasyonlardan, nefes tekniklerine, hobi edinmeye doğa yürüyüşlerine kadar her şeyi deniyoruz. Hayatınıza işinize yaramayacak, tam tersi sizi hedeflerinizden uzaklaştıracak alışkanlıklar eklemek yerine bazı olumsuz şeyleri analiz edip onları kaldırmayı deneyin.

10.02.2017
Özgün Baskı Sanatı

Özgün Baskı Sanatı

Özgün baskının genellikle, tuval resimleri gibi orjinal olduğu düşünülmez. Oysa ki özgün baskı teknikleri de tıpkı diğer resim sanatları gibi farklı bir üretim aracıdır. Sanatsal baskıda oluşturulan yazılar ve resimler çeşitli malzemeler ve farklı teknikler kullanılarak çoğaltılır.

03.02.2017
Yaratıcılık Doğuştan Gelmez, Geliştirilir!

Yaratıcılık Doğuştan Gelmez, Geliştirilir!

İnsanın yaratıcılığı, var olan şeyleri kullanıp buna düşünce gücünü ekleyerek yeni bir şeye dönüştürmektir. Yani insanın yaratıcılığında yoktan var edilen hiçbir şey yoktur, elimizde mevcut olanlarla mevcut olmayan şeyi oluşturma eylemidir diyebiliriz.

26.01.2017

Önceki blog yazıları

İlginizi çekebilir
Teraryum Atölyesi

Teraryum Atölyesi

İstanbul Çiçek Akademi, gündelik hayatın koşuşturmacasına bir mola vermek isteyen meraklıları, Teraryum ile tanışmaya davet ediyor. Teraryum atölyesi Bostancı'da.
200 TL