Bazı Alışkanlıklarımızı Acilen Bırakmalıyız - Blog - Meraklısı İçin
Başarılı Olabilmek İçin Hangi Alışkanlıklarımızı Bırakmalıyız

Bazı Alışkanlıklarımızı Acilen Bırakmalıyız

Bir çoğumuz daha mutlu ve başarılı olmak için zaman zaman çok farklı yöntemlere başvurabiliyoruz. Stresimizi azaltmak, motive olabilmek için meditasyonlardan, nefes tekniklerine, hobi edinmeye doğa yürüyüşlerine kadar her şeyi deniyoruz. Başarılı olmanın en iyi yolunun yeni alışkanlıklar ve beceriler edinmek olduğu düşünülüyor. Bu tabi ki oldukça yardımcı oluyor ancak bunları yaparken sizi hedeflerinizden uzaklaştıran şeyleri de fark etmeli ve bunlardan vazgeçmelisiniz. 

Hayatınıza işinize yaramayacak, tam tersi sizi hedeflerinizden uzaklaştıracak alışkanlıklar eklemek yerine bazı olumsuz şeyleri analiz edip onları kaldırmayı deneyin. Tabi olumsuz alışkanlıklar derken istemeden veya bilinçli olarak edindiğiniz duygular ve davranış şekillerinden bahsediyoruz daha çok. En azından biz sizler için başarıya giden yolda sizi hedeflerinizden uzaklaştıracak bu duygu ve davranış durumlarını araştırdık. Onun dışındaki şeyleri siz fark edip onlardan da uzaklaşabilirsiniz. Bunlardan bir çoğunu bırakmanız kolay olacak ancak bazılarını bırakmak için zamana ihtiyacınız olacak.

Bakalım daha başarılı olabilmeniz için hayatınızdan çıkarmanız gerekenler nelermiş;

Mazeretleri Kaldır

Başarılı insanlar ailelerini, iş arkadaşlarını, patronlarını veya herhangi bir meslektaşını asla suçlamaya çalışmazlar. Bunun yerine yaşamlarından ve yaşadıkları durumlardan tamamen kendileri sorumlu olduğunun bilincinde olurlar. Başkalarının bahaneler gösterdiği şeyleri hayatlarını önemli ölçüde iyileştiren ve onlara olumlu deneyimler katan durumlar olarak görürler. Konu ne olursa olsun bahane yarattığınız her şeyde aslında kendinize yalan söylüyorsunuz. Bunu bir çoğumuz yapıyoruz belki, farkında olmadan da alışkanlık haline gelebilecek bir davranış bu. Fakat bu davranış şekli sizi asla hedefe ulaştırmaz, memnun olmadığınız durumunuzdan sizi kurtarmak yerine tam tersi hedefinizden uzaklaştırır ve problemin öylece kalmasını sağlar. Bunu fark edip bu alışkanlığınızdan kurtulursanız yapmak istediğiniz ve değiştirmek istediğiniz şeylere daha çok yaklaşırsınız. 

Mükemmeliyetçi Olmayın

Her şeyin en mükemmeli en iyisi olacak diye uğraşmayın! Eğer böyle bir takıntınız varsa bunu hemen bırakmanız gerekiyor. Şöyle düşünün mükemmellik ulaşılamaz, ulaşmaya çalışmak sizin için boşa zaman kaybı olur. Yaptığınız hatalar, çözmeye çalıştığınız problemler veya fiziksel kusurlarınız hakkında endişelenip neden olmuyor diye hayıflanmak yerine küçük adımlarla bir şeyler yapmaya çalışın. Kendinizi o konuda daha iyi hissedebilmeniz için elinizden geleni yapın. Unutmayın hiç kimse mükemmel değildir ancak herkes daha iyi bir insan olmak için çabalayabilir.

Korkularınızı Yenin

Bir çok insan farkında olmadan kendilerini ifade etme konusunda zayıf kalabilir. Bir konu hakkında bir şeyler söylemeleri gerektiği noktada sessiz kalabilirler, söyleyecekleri şey kötü bir duruma yok açabilir korkusuna kapılabilirler. Risk almaktan kaçınabiliyoruz çoğu zaman hepimiz ancak bu sürekli hale geldiğinde daha büyük sıkıntılara yol açar. Her zaman en kötü senaryoyu düşünmekten vazgeçmelisiniz. Bu korku hissiyle takındığınız tutum kendi potansiyelinize erişmenizi engelleyecektir. Bu yüzden bu tutumu hayatınızdan kaldırın ve daha cesur olun. Konuşmak, düşüncelerinizi sesli bir şekilde ifade etmek siz farkında olmadan sizi istediğiniz hedeflere yönlendirecektir. 

Her Şeyi Kontrol Etmeye Çalışmayın

Her şeyi kontrolünüzde tutmak asla yapamayacağınız bir şeydir, bunun için çabalamak gereksiz bir çabadır. Bazen bir şeyleri oluruna ve akışına bırakmak gerekir. Kontrol etme çabanız sizi daha başarılı bir insan yapmaz aksine daha stresli kaygılı ve agresif hissetmenize yol açar. Çevrenizdeki her şeyi kontrol etmeye çalışmak yerine, kontrol edemediğiniz şeyler ile daha az ilgilenmeye ve yapabileceğiniz şeylere odaklanmaya özen gösterin.

Sabit Fikirlerinizi Değiştirin

Bir çoğumuz kabul etsek de etmesek de sabit fikirli olabiliyoruz. Kimimiz bunu her konuda yapıyor kimimiz de bazı konularda değişmez fikirlere sahiptirler. Bu yapacağınız en yanlış şey! Algılarınızı değiştirmek için çaba gösterin! Olaylara durumlara farklı bakış açılarından bakmayı deneyin.Yeni fikirlere, araştırmaya eleştiriye açık olun ki göremediğiniz fark edemediğiniz bakış açılarını yakalayın. Zihniniz geçmişte ve sabit bir fikirde sıkışıp kalırsa onu geliştiremezsiniz ve bu da başarılı olmanızı olumsuz yönde etkiler. Her zaman yeni bilgiler edinebileceğinizi ve zekanızı geliştirebileceğinizi unutmayın. 

Hayatınızda Sizi Gerileten İnsanlardan Kurtulun

Etrafınızdaki insanlar olumsuz ve kötümser olursa, zamanla siz de onlarla birlikte olumsuz ve kötümser olmaya başlarsınız. Sizi zehirleyen insanları hayatınızdan çıkarın! Onların yerine sizin hayallerinize inanan dinleyen daha iyimser ve sizi destekleyen insanlarla beraber olun. Bunu uyguladığınız zaman  hedefleriniz üzerinde çalışmaya daha motive olduğunuzu göreceksiniz; siz de daha mutlu ve daha az kötümser bir olacaksınız.

Herkese ve Her şeye Evet Demek Zorunda Değilsiniz

Zaman zaman bir çoğumuz bu durumun içine düşebiliyoruz. İçimizden hayır demek gelse de ifade edemiyor ve evet derken buluyoruz kendimizi. Bazen karşımızdaki insanı kırmamak için bazen de başka sebeplerden. Yapmak istemediğiniz bir şeyi yaparak, başkalarını mutlu ederek boşa vaktinizi harcamayın. İnsanlar sizin bu özelliğinizden faydalanıyor olabilirler buna izin vermeyin. 

Her zaman cesur olun yalnızca hayalleriniz ve hedefleriniz önceliğiniz olsun. Burada anlattıklarımız gibi sizi engelleyen durumları fark edin bir farkındalık kazananın ki hedeflerinize gün geçtikçe daha çok yaklaşın. 

2014 kez okundu.

Son Blog Yazıları

Scrapbooking'i Keşfedin

Scrapbooking'i Keşfedin

Scrapbooking'in tam anlamını açıklayacak olursak; kişiye çeşitli kaynaklardan gelen çeşitli bilgi ve materyalleri ya da kişinin anılarını, geçmişini toplama ve organize etme biçimi diyebiliriz.

10.07.2017
1 Yaş Doğum Günü Partisi İçin Öneriler

1 Yaş Doğum Günü Partisi İçin Öneriler

Bebeğiniz artık 1 yaşında ve şimdi parti zamanı! :) Anneler için ilk yıl zaman çok çabuk geçer ve bu nedenle bebeğinin 1 yaş günü partisi çok daha özel olur.

14.06.2017
Düğün Davetlileri İçin El Yapımı Hediyelik Önerileri

Düğün Davetlileri İçin El Yapımı Hediyelik Önerileri

Hayalinizdeki vintage ve doğal düğün konseptlerine yakışacak, kolayca ve uygun fiyata kendiniz hazırlayabileceğiniz hediyelik önerilerimiz var. Bakalım beğenecek misiniz :)

01.06.2017
Lucid Rüya - Bilinçli Rüya Deneyimi

Lucid Rüya - Bilinçli Rüya Deneyimi

Lucid dream (aklı başında/bilinçli rüya) görme, adından da anlaşılabileceği gibi rüyalarınızı bilinçli olarak gözlemleme ve / veya kontrol etme becerisidir. Rüyalarınızı rüyada olduğunuzu bilerek ve yaşadığınız her şeyi gerçek gibi hissettiğinizi bir anlık düşünün, şahane bir şey olurdu değil mi?

26.05.2017
Venedik Hakkında İlginç Detaylar

Venedik Hakkında İlginç Detaylar

Köprüleriyle, kanallarıyla, maskeleriyle ve tarihi dokusuyla zaman içinde romantizmin temsili haline gelen Venedik hakkında pek bilinmeyen detaylar.

16.05.2017
Youtube'da İzleyici Kitlesi Oluşturma

Youtube'da İzleyici Kitlesi Oluşturma

Vlogunuzu YouTube'da yayınlamaya hazır mısınız? Bir YouTube kanalı başlatmak ve buna devam etmek hem eğlenceli hem de kârlı olabilir. Kaliteli YouTube videoları oluşturmak ve etkileşim halinde olan izleyici kitlesi oluşturmak istiyorsanız, biraz planlama, uygulama ve pazarlama yapmanız gerekli. Yazımızda bahsedeceğimiz ipuçlarını ve teknikleri takip ederseniz, vloggerlık kariyerinizi başarıya götürebilirsiniz.

28.04.2017
Vloggerlık Nedir? Nereden Başlanmalı?

Vloggerlık Nedir? Nereden Başlanmalı?

Eğer hala video içeriği oluşturmak için bir şeyler yapmıyorsanız, muhteşem bir fırsatı kaçırıyorsunuz demektir. Video kullanan bloggerlar büyük bir kitleyi cezbetmek ve kendilerini rakiplerinden ayırmak için önemli bir avantaja sahip oluyor. Videolar sayesinde takipçileri ile çok daha samimi ve gerçekçi bir iletişim kurabiliyorlar.

18.04.2017
Eğlenceli Pop-up Kartlar

Eğlenceli Pop-up Kartlar

Zaman zaman masal kitaplarında ya da davetiye ve tebrik kartlarında pop-up resimli sayfalara rastlamışsınızdır. Yaşımız kaç olursa olsun böyle 3 boyutlu bir tasarım ile karşılaştığımız zaman hoşumuza gider ve yüzümüzü gülümsetir. Bu yazımızda bir pop-up kitabı da, basit bir kartı da nasıl oluşturacağınızı anlatacağız.

11.04.2017
Mutfakta Organik Boya Üretimi

Mutfakta Organik Boya Üretimi

Evdeki malzemelerimizle üretebileceğimiz neler var neler.. Şimdi bunlara bir yenisini daha ekliyoruz; organik, soft renkli, doğal mı doğal boyalar. Aldığınız portakallar çürük çıktı veya dolapta yumuşadıysa, ıspanaklarınız pancarlarınız dolapta çok beklediyse sakın çöpe atmayın! Pek de sağlıklı bulmadığımız gıda boyalarının yerine, işte size organik gıda boyası malzemesi :)

06.04.2017
Dekorasyonda Beton Trendi

Dekorasyonda Beton Trendi

Dekorasyon trendlerinde uzun bir süredir doğal malzemeler ön plana çıkıyor. Ahşap kasalar, paletler, metal plakalar derken şimdi de beton brütler ve saksılar sardı dört bir yanımızı.

30.03.2017

Önceki blog yazıları

İlginizi çekebilir
Teraryum Atölyesi

Teraryum Atölyesi

İstanbul Çiçek Akademi, gündelik hayatın koşuşturmacasına bir mola vermek isteyen meraklıları, Teraryum ile tanışmaya davet ediyor. Teraryum atölyesi Bostancı'da.
220 TL