Bazı Alışkanlıklarımızı Acilen Bırakmalıyız - Blog - Meraklısı İçin
Başarılı Olabilmek İçin Hangi Alışkanlıklarımızı Bırakmalıyız

Bazı Alışkanlıklarımızı Acilen Bırakmalıyız

Bir çoğumuz daha mutlu ve başarılı olmak için zaman zaman çok farklı yöntemlere başvurabiliyoruz. Stresimizi azaltmak, motive olabilmek için meditasyonlardan, nefes tekniklerine, hobi edinmeye doğa yürüyüşlerine kadar her şeyi deniyoruz. Başarılı olmanın en iyi yolunun yeni alışkanlıklar ve beceriler edinmek olduğu düşünülüyor. Bu tabi ki oldukça yardımcı oluyor ancak bunları yaparken sizi hedeflerinizden uzaklaştıran şeyleri de fark etmeli ve bunlardan vazgeçmelisiniz. 

Hayatınıza işinize yaramayacak, tam tersi sizi hedeflerinizden uzaklaştıracak alışkanlıklar eklemek yerine bazı olumsuz şeyleri analiz edip onları kaldırmayı deneyin. Tabi olumsuz alışkanlıklar derken istemeden veya bilinçli olarak edindiğiniz duygular ve davranış şekillerinden bahsediyoruz daha çok. En azından biz sizler için başarıya giden yolda sizi hedeflerinizden uzaklaştıracak bu duygu ve davranış durumlarını araştırdık. Onun dışındaki şeyleri siz fark edip onlardan da uzaklaşabilirsiniz. Bunlardan bir çoğunu bırakmanız kolay olacak ancak bazılarını bırakmak için zamana ihtiyacınız olacak.

Bakalım daha başarılı olabilmeniz için hayatınızdan çıkarmanız gerekenler nelermiş;

Mazeretleri Kaldır

Başarılı insanlar ailelerini, iş arkadaşlarını, patronlarını veya herhangi bir meslektaşını asla suçlamaya çalışmazlar. Bunun yerine yaşamlarından ve yaşadıkları durumlardan tamamen kendileri sorumlu olduğunun bilincinde olurlar. Başkalarının bahaneler gösterdiği şeyleri hayatlarını önemli ölçüde iyileştiren ve onlara olumlu deneyimler katan durumlar olarak görürler. Konu ne olursa olsun bahane yarattığınız her şeyde aslında kendinize yalan söylüyorsunuz. Bunu bir çoğumuz yapıyoruz belki, farkında olmadan da alışkanlık haline gelebilecek bir davranış bu. Fakat bu davranış şekli sizi asla hedefe ulaştırmaz, memnun olmadığınız durumunuzdan sizi kurtarmak yerine tam tersi hedefinizden uzaklaştırır ve problemin öylece kalmasını sağlar. Bunu fark edip bu alışkanlığınızdan kurtulursanız yapmak istediğiniz ve değiştirmek istediğiniz şeylere daha çok yaklaşırsınız. 

Mükemmeliyetçi Olmayın

Her şeyin en mükemmeli en iyisi olacak diye uğraşmayın! Eğer böyle bir takıntınız varsa bunu hemen bırakmanız gerekiyor. Şöyle düşünün mükemmellik ulaşılamaz, ulaşmaya çalışmak sizin için boşa zaman kaybı olur. Yaptığınız hatalar, çözmeye çalıştığınız problemler veya fiziksel kusurlarınız hakkında endişelenip neden olmuyor diye hayıflanmak yerine küçük adımlarla bir şeyler yapmaya çalışın. Kendinizi o konuda daha iyi hissedebilmeniz için elinizden geleni yapın. Unutmayın hiç kimse mükemmel değildir ancak herkes daha iyi bir insan olmak için çabalayabilir.

Korkularınızı Yenin

Bir çok insan farkında olmadan kendilerini ifade etme konusunda zayıf kalabilir. Bir konu hakkında bir şeyler söylemeleri gerektiği noktada sessiz kalabilirler, söyleyecekleri şey kötü bir duruma yok açabilir korkusuna kapılabilirler. Risk almaktan kaçınabiliyoruz çoğu zaman hepimiz ancak bu sürekli hale geldiğinde daha büyük sıkıntılara yol açar. Her zaman en kötü senaryoyu düşünmekten vazgeçmelisiniz. Bu korku hissiyle takındığınız tutum kendi potansiyelinize erişmenizi engelleyecektir. Bu yüzden bu tutumu hayatınızdan kaldırın ve daha cesur olun. Konuşmak, düşüncelerinizi sesli bir şekilde ifade etmek siz farkında olmadan sizi istediğiniz hedeflere yönlendirecektir. 

Her Şeyi Kontrol Etmeye Çalışmayın

Her şeyi kontrolünüzde tutmak asla yapamayacağınız bir şeydir, bunun için çabalamak gereksiz bir çabadır. Bazen bir şeyleri oluruna ve akışına bırakmak gerekir. Kontrol etme çabanız sizi daha başarılı bir insan yapmaz aksine daha stresli kaygılı ve agresif hissetmenize yol açar. Çevrenizdeki her şeyi kontrol etmeye çalışmak yerine, kontrol edemediğiniz şeyler ile daha az ilgilenmeye ve yapabileceğiniz şeylere odaklanmaya özen gösterin.

Sabit Fikirlerinizi Değiştirin

Bir çoğumuz kabul etsek de etmesek de sabit fikirli olabiliyoruz. Kimimiz bunu her konuda yapıyor kimimiz de bazı konularda değişmez fikirlere sahiptirler. Bu yapacağınız en yanlış şey! Algılarınızı değiştirmek için çaba gösterin! Olaylara durumlara farklı bakış açılarından bakmayı deneyin.Yeni fikirlere, araştırmaya eleştiriye açık olun ki göremediğiniz fark edemediğiniz bakış açılarını yakalayın. Zihniniz geçmişte ve sabit bir fikirde sıkışıp kalırsa onu geliştiremezsiniz ve bu da başarılı olmanızı olumsuz yönde etkiler. Her zaman yeni bilgiler edinebileceğinizi ve zekanızı geliştirebileceğinizi unutmayın. 

Hayatınızda Sizi Gerileten İnsanlardan Kurtulun

Etrafınızdaki insanlar olumsuz ve kötümser olursa, zamanla siz de onlarla birlikte olumsuz ve kötümser olmaya başlarsınız. Sizi zehirleyen insanları hayatınızdan çıkarın! Onların yerine sizin hayallerinize inanan dinleyen daha iyimser ve sizi destekleyen insanlarla beraber olun. Bunu uyguladığınız zaman  hedefleriniz üzerinde çalışmaya daha motive olduğunuzu göreceksiniz; siz de daha mutlu ve daha az kötümser bir olacaksınız.

Herkese ve Her şeye Evet Demek Zorunda Değilsiniz

Zaman zaman bir çoğumuz bu durumun içine düşebiliyoruz. İçimizden hayır demek gelse de ifade edemiyor ve evet derken buluyoruz kendimizi. Bazen karşımızdaki insanı kırmamak için bazen de başka sebeplerden. Yapmak istemediğiniz bir şeyi yaparak, başkalarını mutlu ederek boşa vaktinizi harcamayın. İnsanlar sizin bu özelliğinizden faydalanıyor olabilirler buna izin vermeyin. 

Her zaman cesur olun yalnızca hayalleriniz ve hedefleriniz önceliğiniz olsun. Burada anlattıklarımız gibi sizi engelleyen durumları fark edin bir farkındalık kazananın ki hedeflerinize gün geçtikçe daha çok yaklaşın. 

790 kez okundu.

Son Blog Yazıları

Sevdiklerinizi Isırın

Sevdiklerinizi Isırın

Kurabiyeleri sevmeyen yoktur herhalde özellikle çocuklar rengarenk kurabiyelere bayılırlar.. Peki bir de bu kurabiyeler sevdiklerinizin portresi şeklindeyse veya sevdiğiniz her hangi bir emoji? Biz söyleyelim tadından yenmez :)

22.03.2017
Çilek Takı Yapımı

Çilek Takı Yapımı

Bahar geliyor. Şu son soğuk günleri de atlatalım artık içimiz kıpır kıpır olacak, çiçeklere, böceklere kavuşacağız. Soğuktan evden çıkamadığımız şu günleri de baharda uçuş uçuş elbiselerimizin üzerine takacağımız takıları yaparak geçirsek ya? Hem de kendi tasarımımız olacak.

15.03.2017
Yaratıcılığınızı Özgür Kılın (MindMap)

Yaratıcılığınızı Özgür Kılın (MindMap)

İnsan beyni üzerinde yapılan çalışmalar zihin haritası yönteminin zihnimizin sağ ve sol kısımlarının ikisini birden çalıştırdığını söylüyor. Olguları yazı karakterleri ile simgelemenin ötesine geçip onları canlandırmamızı ve sağ beyni daha aktif kullanmamızı sağlıyor. Zihin haritasını nasıl oluşturacağınız, nerelerde kullanacağınız hakkında bilgileri bu yazımızda sizlere örneklerle beraber vereceğiz.

10.03.2017
Mario'nun Bilinmeyen Detayları

Mario'nun Bilinmeyen Detayları

80’li yıllardan bu zamana kadar gelen ve hemen hemen herkesin bildiği Mario karakterinin oyun dünyasında haklı bir yeri var. Çocukluğumuzdan beri bir çok kişinin en sevdiği oyun haline gelen hatta hayranları olan Mario’nun bazı bilinmeyenlerini bu yazıda paylaşacağız. Öğrenecekleriniz sizi biraz şaşırtabilir :)

02.03.2017
Nasıl Yapılıyor Bu Quilling Sanatı?

Nasıl Yapılıyor Bu Quilling Sanatı?

Quilling, ilginç tasarımlar yaratmak için yuvarlanmış, şekillendirilmiş ve bir araya getirilmiş kağıt, kumaş, cam hatta fondan şeritlerin kullanılmasını içeren bir sanat türü. Ancak şimdilerde genellikle malzeme olarak genellikle kağıt kullanılmış örnekleri görebilirsiniz. Bu sanatın ismini, ilk defa uygulayanların kağıdı kıvırmak için kuş tüyü kullanmaları sebebiyle ‘quil!den aldığı düşünülüyor.

23.02.2017
Hayalinizdeki İşe Kavuşabilirsiniz!

Hayalinizdeki İşe Kavuşabilirsiniz!

Kim istemez ki sevdiği işi yapmayı, hayatımızı sürdürmek için çalıştığımız işe giderken her gün belki de bir çoğumuz bunun hayalini kuruyoruz.. Öncelikle severek yapabileceğiniz işin ne olduğunu bulmak gerek eğer bunu biliyorsanız ve kendinizden eminseniz bu güzel bir başlangıç, tebrikler!

17.02.2017
Resimsi Fotoğraf Tekniği; Cyanotype

Resimsi Fotoğraf Tekniği; Cyanotype

Fotoğraf sanatı 19. yüzyılda Yüksek Sanat Dönemi’nden başlayan bir süreçte resim sanatından etkilenmeye başlamış. O zamanki fotoğraf sanatçıları teknik imkanlara bağlı olarak ürettikleri fotoğraflarda hem konu hem de teknik bakımından resimsel fotoğraflar üretmişler.

14.02.2017
Bazı Alışkanlıklarımızı Acilen Bırakmalıyız

Bazı Alışkanlıklarımızı Acilen Bırakmalıyız

Bir çoğumuz başarılı olmak için zaman zaman çok farklı yöntemlere başvurabiliyoruz. Stresimizi azaltmak, motive olabilmek için meditasyonlardan, nefes tekniklerine, hobi edinmeye doğa yürüyüşlerine kadar her şeyi deniyoruz. Hayatınıza işinize yaramayacak, tam tersi sizi hedeflerinizden uzaklaştıracak alışkanlıklar eklemek yerine bazı olumsuz şeyleri analiz edip onları kaldırmayı deneyin.

10.02.2017
Özgün Baskı Sanatı

Özgün Baskı Sanatı

Özgün baskının genellikle, tuval resimleri gibi orjinal olduğu düşünülmez. Oysa ki özgün baskı teknikleri de tıpkı diğer resim sanatları gibi farklı bir üretim aracıdır. Sanatsal baskıda oluşturulan yazılar ve resimler çeşitli malzemeler ve farklı teknikler kullanılarak çoğaltılır.

03.02.2017
Yaratıcılık Doğuştan Gelmez, Geliştirilir!

Yaratıcılık Doğuştan Gelmez, Geliştirilir!

İnsanın yaratıcılığı, var olan şeyleri kullanıp buna düşünce gücünü ekleyerek yeni bir şeye dönüştürmektir. Yani insanın yaratıcılığında yoktan var edilen hiçbir şey yoktur, elimizde mevcut olanlarla mevcut olmayan şeyi oluşturma eylemidir diyebiliriz.

26.01.2017

Önceki blog yazıları

İlginizi çekebilir
Teraryum Atölyesi

Teraryum Atölyesi

İstanbul Çiçek Akademi, gündelik hayatın koşuşturmacasına bir mola vermek isteyen meraklıları, Teraryum ile tanışmaya davet ediyor. Teraryum atölyesi Bostancı'da.
200 TL